Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 

BG – Biogeosciences

ML2/AS/BG/CL

Alfred Wegener Medal Lecture by Meinrat O. Andreae (co-organized)
Conveners: Jonathan Bamber , Hans Thybo 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 12:15–13:15  / Room E1

ML33/BG

Vladimir Ivanovich Vernadsky Medal Lecture by Antje Boetius (co-organized)
Convener: Giuliana Panieri 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 14:00–15:00  / Room C

DM2/BG ECS

Division meeting for Biogeosciences (BG) (co-organized)
Convener: Giuliana Panieri 
Thu, 12 Apr, 12:15–13:15  / Room L2
BG1 –  General Biogeosciences

BG1.1

Application of stable isotopes in Biogeosciences (co-organized by the European Association of Geochemistry (EAG)
Convener: Michael E. Böttcher  | Co-Conveners: Kirstin Dähnke , Gerd Gleixner , Nikolaus Gussone 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–10:00  / Room 2.20
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

BG1.2/AS4.34

Stable isotopes and novel tracers in biogeochemical and atmospheric research (co-organized)
Convener: Thomas Röckmann  | Co-Conveners: Jan Kaiser , Alexander Knohl , Matthias Cuntz 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room 2.20
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

BG1.3 Media

Mercury cycling in the environment – sources, processes, impacts, and archives from local to global scales
Convener: Jan G. Wiederhold  | Co-Conveners: Martin Jiskra , Sofi Jonsson , Sophia Hansson 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / Room 2.31
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

IE2.9/BG1.5/CL3.07/SSS13.73

Nitrogen-transformation processes in terrestrial and aquatic ecosystems under global change (co-organized)
Convener: Tuula Larmola  | Co-Conveners: Sari Juutinen , Julie Talbot 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

BG1.6

Interdisciplinary session on the global Phosphorus cycle
Convener: Tom Jilbert  | Co-Conveners: Friederike Lang , Federica Tamburini , Jaane Krüger , Phil Haygarth , Ben Surridge , Tobias Goldhammer 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room 2.31
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

BG1.7/CL4.28

Soil stocks and atmospheric fluxes of carbon and nitrogen in high-latitude ecosystems (co-organized)
Convener: Christina Biasi  | Co-Conveners: Torben R. Christensen , Maija Marushchak , Christina Schädel , Juri Palmtag 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00  / Room 2.31
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

BG1.9

Terrestrial and aquatic ecosystem disturbance – effects on GHG budgets
Convener: Ana Meijide  | Co-Conveners: Tonya Del Sontro , Lukas Hoertnagl , Bert Gielen , Lutz Merbold 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / Room 2.20
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

IE2.7/AS3.6/BG1.10/CL2.24/CR8.7 Media

Atmosphere – Cryosphere interaction with focus on transport, deposition and effects of dust, black carbon, and other aerosols (co-organized)
Convener: Pavla Dagsson Waldhauserova  | Co-Conveners: Outi Meinander , Biagio Di Mauro , Marie Dumont , Chris Williamson , Krzysztof Zawierucha , Ewa Poniecka 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

IE2.2/GMPV1.4/BG1.11/CL4.29/ERE1.6/GD3.6/PS1.1/SSP1.10

Terrestrial Planet Evolution: deep carbon cycle and interior/exterior coupling (co-organized)
Convener: Sabin Zahirovic  | Co-Conveners: Cédric Gillmann , Mattia Pistone , Lotta Purkamo , Nina Bellot , Gregor Golabek , vincenzo stagno 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–10:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

AS5.10/BG1.13/CL5.08/HS3.6/OS1.18

High resolution weather and climate models on large supercomputers (co-organized)
Convener: Peter Düben  | Co-Conveners: Valentine Anantharaj , Rein Haarsma , Rieke Heinze , Xavier Lapillonne , Malcolm Roberts , Pier-Luigi Vidale 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–17:00  / Room 0.94
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

AS4.1/BG1.14/OS3.3

Air-sea exchanges: Impacts on Biogeochemistry and Climate (co-organized)
Convener: Maria Kanakidou  | Co-Conveners: Peter S. Liss , Parvadha Suntharalingam , Frank Dentener , Manmohan Sarin , Robert Duce 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room 0.11
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

IE1.1/BG1.15/NH8.7/NP9.3 Media

Climate extremes, biosphere and society: impacts, remote sensing, and feedbacks (co-organized)PICO session
Convener: Markus Reichstein  | Co-Conveners: Sonia Seneviratne , Michael Bahn , Gabriele Hegerl , Dorothea Frank , Tim van Emmerik , Jana Sillmann , Julia K. Green 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00  / PICO spot 4

IE4.4/GM2.8/AS5.8/BG1.17/CL5.28/GD10.10/GMPV10.5/HS3.5/SSS13.77/TS11.12

R and the benefit of low-cost solutions - democratic participation to face challenges in Earth science (co-organized)PICO session
Convener: Michael Dietze  | Co-Conveners: Anette Eltner , Sebastian Kreutzer , Jan Henrik Blöthe , Oliver Korup , Carlos Castillo , Edzer Pebesma 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / PICO spot 4

IE1.3/GM5.1/BG1.18

Biogeomorphology: conceptualising and quantifying processes, rates and feedbacks (co-organized)
Convener: William Nardin  | Co-Conveners: Nico Bätz , Annegret Larsen , Jana Eichel , Cathelijne Stoof , Benjamin Taylor , Jonathan Dale 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH8.4/BG1.19/GI2.20/OS3.5

Ecosystem-based approaches to coastal Disaster Risk Reduction: new tools for numerical modelling and monitoring using Remote Sensing techniques (co-organized)
Convener: Paolo Ciavola  | Co-Conveners: Jenny Brown , Pushpa Dissanayake , Mindert de Vries , Andrea Ninfo 
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

IE4.3/SSS13.73/AS5.19/BG1.20/ESSI1.8/HS11.4/NH11.13

Geostatistical and statistical tools to perform the data fusion of large datasets in geo-engineering and environmental studies (co-organized)PICO session
Convener: Diego Di Curzio  | Co-Conveners: Annamaria Castrignanò , Aaron Micallef , Sergio Rusi , Giovanna Vessia , Raphael Viscarra Rossel 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / PICO spot 4

HS6.5/BG1.21

Remote sensing of interactions between vegetation and hydrology (co-organized)PICO session
Convener: Tim van Emmerik  | Co-Conveners: Diego G. Miralles , Julia K. Green , Mariette Vreugdenhil 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / PICO spot 5b

IE4.5/AS5.14/BG1.22/CL5.26/EMRP4.35/ESSI2.12/GD10.7/GI1.7

Information extraction from satellite observations using data-driven methods (co-organized)
Convener: Miguel Mahecha  | Co-Conveners: Matthias Demuzere , Wouter Dorigo , Diego G. Miralles 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–10:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

BG1.23/GI2.15

Remote Sensing for forest applications (co-organized)
Convener: Markus Hollaus  | Co-Conveners: Christian Ginzler , Xinlian Liang , Eva Lindberg , Emanuele Lingua , Piotr Wezyk 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–17:00  / Room 2.20
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

BG1.24/GI2.19

Remote Sensing and its applications in the Biogeosciences with the COST OPTIMISE Action and MDPI Journal Sensors. (co-organized)
Convener: Frank Veroustraete  | Co-Conveners: Manuela Balzarolo , Willem Verstraeten 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00  / Room 2.20
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 10:30–12:00  / Hall A

GI0.2/AS4.23/BG1.27/CL5.15/EMRP4.36/ERE1.8/G6.2/GD1.2/GM12.5/GMPV10.10/HS11.1/NH9.24/NP9.2/SM1.11/SSP1.3/SSS13.70/TS1.8

COST Actions in Geosciences: breakthrough ideas, research activities and results (co-organized)
Convener: Lara Pajewski  | Co-Conveners: Simona Fontul , Aleksandar Ristic 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / Room 0.49
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

AS3.17/BG1.28

Global Carbon Observations and their Use for Research and Decision-Making (co-organized)
Convener: Phil DeCola  | Co-Conveners: Jack Kaye , Jane Burston , Shuangxi Fang , Oksana Tarasova 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00  / Room 0.88
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

GI2.1/AS5.2/BG1.29/CL5.27/NH1.19/PS5.4/ST4.9

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange , Anders La Cour-Harbo , Guifu Zhang 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–15:00  / Room 0.49
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GI1.3/AS5.15/BG1.30/CL5.10/EMRP4.5/ESSI1.6/HS11.12/SM5.03

Environmental sensor network (co-organized)
Convener: Misha Krassovski  | Co-Convener: Walter Schmidt 
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GI1.2/AS4.21/BG1.31/EMRP4.4/ERE5.6/HS11.11/NH8.8/OS4.11/SSS13.16 Media

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Michio Aoyama , Elena Korobova , Yuichi Onda , Nikolaos Evangeliou 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room 0.49
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GMPV1.7/BG1.34

Micro- and nanoscale Geosciences (co-organized)
Convener: Dimitrios Papoulis  | Co-Conveners: Xabier Arroyo , Elena Scibilia , Carmen Sanchez-Valle , Francois Renard , Karen Appel 
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

IE3.1/GI0.3/BG1.35/CR2.8/ESSI4.4/GM2.12/NH6.5

Close and Long Range Sensing of Environment (co-sponsored by ISPRS) (co-organized)PICO session
Convener: Martin Rutzinger  | Co-Conveners: Roderik Lindenbergh , Francesco Pirotti , Marco Scaioni , Bernhard Höfle , Balázs Székely , Norbert Pfeifer , Christian Briese 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 10:30–12:00  / PICO spot 4

CL5.02/AS5.7/BG1.38/GD10.9/GI0.5/GM2.10/GMPV10.9/HS11.25/NH11.1/NP9.4/OS4.14/PS6.4/SM7.04/SSP1.12/SSS13.12/ST4.8/TS11.9

The development of geoscientific modelling (co-organized)PICO session
Convener: Julia Hargreaves  | Co-Conveners: Lutz Gross , David Ham , Astrid Kerkweg , Didier Roche , Rolf Sander , David Topping 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / PICO spot 5a

OS3.4/BG1.39 Media

Effects of Anthropogenic Pressure on Marine Ecosystems (co-organized)
Convener: Marco Marcelli  | Co-Conveners: Paola Del Negro , Luigi Lazzara , Carla Micheli 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–17:00  / Room N1
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

IE2.8/CL4.02/AS1.7/BG1.40/NP2.6/OS1.22 Media

Constraining climate sensitivity from various lines of evidence (co-organized)
Convener: Anna von der Heydt  | Co-Conveners: Michel Crucifix , Julia Hargreaves , Valerio Lucarini , Steven Sherwood , Masahiro Watanabe , Mark Webb 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

IE1.5/BG1.41/GMPV6.13/SSS13.71 Media

Medical Geology: an interdisciplinary field of science for the benefit of the society (co-organized)
Convener: Hassina Mouri  | Co-Conveners: Prosun Bhattacharya , Brenda Buck , Olle Selinus , Carla Candeias 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

HS3.4/AS5.12/BG1.42/CL5.16

Challenges and advances in using High-Performance Computing for Terrestrial Systems Modelling (co-organized)
Convener: Bibi Naz  | Co-Conveners: Klaus Goergen , Jessica Keune , Wolfgang Kurtz , Wendy Sharples , Mauro Sulis 
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

IE4.7/SSS13.74/BG1.43/ESSI1.10/NH9.21/SM1.10 Media

Citizen Science for Earth Systems in the Era of Big Data (co-organized)PICO session
Convener: Taru Sandén  | Co-Conveners: Daniel Dörler , Florian Heigl , Steffen Fritz , Amanda Whitehurst , Joan Masó , Kevin Murphy , Sven Schade , Uta Wehn , Lucy Bastin 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00  / PICO spot 4
BG2 –  Terrestrial Biogeosciences

HS10.5/BG2.1/SSS13.40

Stable isotopes to study water dynamics in the soil-plant-atmosphere continuum (co-organized)
Convener: Matthias Sprenger  | Co-Conveners: Josie Geris , Christophe Hissler , Pilar Llorens , Natalie Orlowski 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room 2.15
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

BG2.2

Carbon allocation in plants and ecosystems: mechanisms, responses and biogeochemical implications
Convener: Michael Bahn  | Co-Conveners: Andrew Richardson , Mariah Carbone , Daniel Epron , Henrik Hartmann , Alicia Ledo , Keryn Paul , Lutz Weihermueller 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room 2.20
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

BG2.3

Plant traits and biogeochemical cycles, including optimality, acclimation and adaptation in land ecosystem models (co-organized)
Convener: Jens Kattge  | Co-Conveners: Markus Reichstein , Michael Bahn , Sönke Zaehle , Han Wang , Oskar Franklin 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / Room -2.16
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

BG2.4

Emerging constraints of photosynthesis and respiration at ecosystem to global scales
Convener: Georg Wohlfahrt  | Co-Conveners: Mirco Migliavacca , Markus Reichstein , Karolina Sakowska 
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 15:30–17:00  / Hall A

GM3.3/BG2.8/CL4.27/SSS3.4

Chemical weathering, soil formation, and organic carbon mobilization across spatial and temporal scales (co-organized)
Convener: Aaron Bufe  | Co-Conveners: Olga Vindušková , Jean-Thomas Cornelis , Katerina Jandova , Maarten Lupker , Christian Mikutta 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 10:30–12:00  / Room 0.31
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

BG2.10/SSS13.10

Transport processes of greenhouse and reactive gases in soils: measurements and modelling (co-organized)
Convener: Jukka Pumpanen  | Co-Conveners: Bernard Longdoz , Martin Maier , Nicholas Nickerson 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00  / Room L2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

BG2.12/SSS13.5

Controls and management of C sequestration in top- and subsoil horizons (co-organized)
Convener: Cornelia Rumpel  | Co-Convener: Abad Chabbi 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room L2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

BG2.14

Terrestrial ecosystem responses to global change: integrating carbon, nutrient, and water cycles in experiments and models
Convener: Karin Rebel  | Co-Conveners: Teresa Gimeno , Sönke Zaehle , Benjamin Stocker 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00  / Room 2.20
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

BG2.15

Greenhouse gases balance and management in natural and anthropogenic boreal landscapes
Convener: Ivan Vasenev  | Co-Convener: Riccardo Valentini 
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 15:30–17:00  / Hall A

BG2.16

Surface exchange and distribution of reactive trace gases and aerosols
Convener: Christof Ammann  | Co-Conveners: Christine Braban , Eiko Nemitz , Matthias Sörgel , Christian Brümmer 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–10:00  / Room 2.31
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Hall A

BG2.17

Nitrous oxide and dinitrogen fluxes from soils - Advances in small scale resolution, quantification, controlling factors and process-based modelling
Convener: Kristina Kleineidam  | Co-Conveners: Olaf Ippisch , Jan Reent Köster , Christoph Müller , Reinhard Well 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00  / Room 2.31
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Hall A

BG2.19/CL2.17

Land use and land cover change effects on surface biogeophysics, biogeochemistry and climate (co-organized)
Convener: Gregory Duveiller  | Co-Conveners: Ryan Bright , Edouard Davin , Alan Di Vittorio , Julia Pongratz 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00  / Room 2.20
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

BG2.20

Agricultural management in ecosystem models for biogeochemical and agricultural assessments
Convener: Christoph Müller  | Co-Conveners: Christian Folberth , Femke Lutz , Sara Minoli 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00  / Room 2.20
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

BG2.23 Media

Forests under pressure: current knowledge and future science directions
Convener: Francesco Ripullone  | Co-Conveners: Giovanna Battipaglia , Jesus Julio Camarero , Veronica De Micco , Bernhard Schuldt , Henrik Hartmann 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–17:00  / Room L2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall A
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

BG2.24/HS10.13

Climate and hydrological factors influencing resilience of forests (co-organized)PICO session
Convener: Zoltán Gribovszki  | Co-Conveners: Péter Kalicz , Borbála Gálos , Adrienn Horváth , Dejan Stojanovic , Katarina Strelcova , Jan Szolgay 
PICO
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00  / PICO spot A

BG2.25

Forests and the methane (CH4) and nitrous oxide (N2O) cyclesPICO session
Convener: Katerina Machacova  | Co-Conveners: Sunitha Pangala , Vincent Gauci , Mari Pihlatie 
PICO
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / PICO spot A

BG2.27/CL3.08/SSS13.7

The role of trees and understories in controlling forest dynamics in current and future environments (co-organized)
Convener: Robert Bradley  | Co-Conveners: Michael Gundale , Willian Vieira , Krystyna Ciarkowska , Kathrin Rousk 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00  / Room L2
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 15:30–17:00  / Hall A

BG2.29 Media

Peatlands under pressure
Convener: Annalea Lohila  | Co-Conveners: Leif Klemedtsson , Juul Limpens , Mats Nilsson , Eeva-Stiina Tuittila 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room 2.20
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Hall A

BG2.30/SSS13.11

Environment-friendly management of organic soils and paludiculture - from innovation to implementation (co-organized)PICO session
Convener: Hanna Silvennoinen  | Co-Conveners: Jens Leifeld , Kristiina Regina , Bärbel Tiemeyer , Jagadeesh Yeluripati 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 08:30–10:00  / PICO spot 3

BG2.31

Peatlands and the Carbon Cycle
Convener: Gareth Clay  | Co-Conveners: Fred Worrall , Stephan Glatzel 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00  / Room 2.20
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

BG2.32/SSS13.8 Media

Ecosystem modeling, biogeochemical cycles and earth observations of changing tropical systems (co-organized)
Conveners: Arturo Sanchez-Azofeifa , Sebastian Doetterl  | Co-Conveners: Marijn Bauters , Saulo Castro , Johan Six 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room 2.20
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

SSS4.3/BG2.36

Soil biota – habitat interactions across scales: consequences for biotic communities and soil functionality (co-organized)
Convener: Ellen Kandeler  | Co-Conveners: Naoise Nunan , Rachel Creamer , Martin Potthoff 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00  / Room K2
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS4.1/BG2.38

Spatial and temporal distribution of biodiversity, functions and activity of soil organisms in terrestrial ecosystems (co-organized)
Convener: Lily Pereg  | Co-Conveners: Bettina Weber , Svetlana Selivanovskaya , Anna Gunina , Claudio De Pasquale 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room K2
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SSS9.8/BG2.44/GM5.6/HS11.53

Coevolution of soils, landforms and vegetation: patterns, feedbacks and ecosystem stability thresholds (co-organized)
Convener: Mariano Moreno de las Heras  | Co-Conveners: Jantiene Baartman , Jose Rodriguez , Patricia Saco 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–10:00  / Room -2.20
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

SC1.7/BG2.45/SSS13.80

Current techniques to measure and analyse redox potentials in wetland soils and sediments (co-organized)
Convener: Michel Vorenhout 
Mon, 09 Apr, 13:30–15:00  / Room -2.31
BG3 –  Marine Biogeosciences

BG3.1/OS3.6

Biogeochemistry of coastal seas and continental shelves (including Vladimir Ivanovich Vernadsky Medal Lecture) (co-organized)
Convener: Helmuth Thomas  | Co-Conveners: Alberto V. Borges , Craig Smeaton , William Austin , Arthur Capet , Gennadi Lessin , Ulrike Braeckman 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room C
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

OS3.1/BG3.3

Ocean, coastal and freshwater biogeochemistry, climate and ecosystems: recent advances and novel approaches to synthesis and predictions (co-organized)
Convener: Raquel Vaquer-Sunyer  | Co-Conveners: Siv K Lauvset , Vincent Rossi , Judith Hauck , Nicholas Bates , Jens C Nejstgaard , Maribel I. García-Ibáñez , Robert Ptacnik , Daniela Turk 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room 1.85
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

OS1.9/AS1.24/BG3.5/CL4.07

The Indian Ocean's past, present, and future (co-organized)
Convener: Caroline Ummenhofer  | Co-Conveners: Jérôme Vialard , Raleigh Hood , Birgit Gaye , Ben Webber , Gregory L. Cowie 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00  / Room 1.85
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Hall X4

OS1.2/BG3.6

Southern Ocean physical and biogeochemical processes from continental shelves to the open ocean (co-organized)
Convener: Judith Hauck  | Co-Conveners: Alexander Haumann , Torge Martin , Ivy Frenger , Carolina Dufour , Ralph Timmermann , Nadine Steiger , Xylar Asay-Davis 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room N1
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

OS4.4/BG3.8 Media

Recent advances in ocean physics and biogeochemistry from autonomous underwater vehicles (co-organized)PICO session
Convener: Simon Ruiz  | Co-Conveners: Antonio Olita , Karen J. Heywood , Pierre Testor 
PICO
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00  / PICO spot 4

OS4.7/BG3.9 Media

Marine Pollution Assessment, Predictions and Risk Mapping (co-organized)
Convener: Giovanni Coppini  | Co-Conveners: George Zodiatis , Ramiro Neves 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room 1.85
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

CL1.33/BG3.11/CR8.11/GM9.8/OS2.15 Media

Polar continental margins and fjords – climate, oceanography, tectonics and geohazards (co-organized)
Convener: Kelly Hogan  | Co-Conveners: Matthias Forwick , Jan Sverre Laberg , Berit Oline Hjelstuen , Michele Rebesco , H. Christian Hass , Gerhard Kuhn 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 10:30–12:00  / Room E2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5
BG4 –  Earth System Biogeosciences

BG4.2 Media

Interactions between fire, the Earth system and humans across time and space
Convener: Gitta Lasslop  | Co-Conveners: Alysha Coppola , Angelica Feurdean , Stijn Hantson , Cristina Santin , Sander Veraverbeke 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room L2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

BG4.3

Biogeochemistry, ecohydrology, and land-use in the tropics and subtropics
Convener: Alexander Knohl  | Co-Conveners: Hans Verbeeck , Matthew Saunders , Kristell Hergoualc'h , Christian Stiegler 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–17:00  / Room 2.20
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

GM1.2/BG4.5/HS11.15/SSS13.17/TS1.4

Beyond the case study: The essential role of concepts and history in Earth Sciences (co-organized)
Convener: Michael Dietze  | Co-Conveners: Margret Fuchs , Gaston Godard , Claudio Rosenberg 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room G2
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

AS3.4/BG4.10/NH7.4 Media

Unprecedented Wildfires and Smoke Plumes – 2017 and Beyond (co-organized)
Convener: Michael Fromm  | Co-Conveners: Holger Baars , Inderpreet Kaur , Mark Parrington , Marloes Gutenstein-Penning de Vries 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room 0.94
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

BG4.11

Carbon Cascades from Land to Ocean in the Anthropocene: Processes, Budgets, Variability, and Trends
Convener: Pierre Regnier  | Co-Conveners: Pierre Friedlingstein , Tatiana Ilyina , Marie-Sophie Maier , Philip Pika , Jens Terhaar 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00  / Room 2.31
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Hall A

BG4.12/GI2.26 Media

Global Earth observation and in-situ data for improved understanding of terrestrial ecosystem dynamics (co-organized)
Convener: Wouter Dorigo  | Co-Conveners: Jean-Christophe Calvet , Nuno Carvalhais , Matthias Forkel , Mariette Vreugdenhil , Martin Thurner , Thomas Pugh , Jean-François Exbrayat , A. Anthony Bloom , Natasha MacBean , Matthias Cuntz , Thomas Smallman , Mathew Williams , Wenping Yuan , Gitta Lasslop 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–17:00  / Room L2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

CL3.03/AS4.12/BG4.13/HS11.8/NH11.15/NP5.5/SSS13.13

Earth System Prediction and Application (co-organized)
Convener: Andrea Alessandri  | Co-Conveners: Yoshimitsu Chikamoto , Noel Keenlyside , June-Yi Lee 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00  / Room 0.94
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

AS5.6/BG4.14/CL5.09/OS1.14

Recent Developments in Numerical Earth System Modelling (co-organized)
Convener: Christopher Eldred  | Co-Conveners: Werner Bauer , Christiane Jablonowski , Christian Kühnlein 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00  / Room 0.94
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5
BG5 –  Geomicrobiology, Extreme environments and Early evolution of life

BG5.1

Methane in the marine and terrestrial realm: geo(physical) aspects, biogeochemical cycling, microbial metabolisms, environmental impacts and climate change
Convener: Helge Niemann  | Co-Convener: Alina Stadnitskaia 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room 2.31
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

BG5.2/CL1.12

Linking microbial communities and climatic archives: the influence of the subsurface biosphere on terrestrial and marine sediments (co-organized)PICO session
Convener: Camille Thomas  | Co-Conveners: Daniel Ariztegui , Mark Alexander Lever , Patricia Roeser , Mónica Sánchez-Román 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 08:30–10:00  / PICO spot A

GMPV3.3/BG5.4/TS10.5

From hydrothermal systems to mud volcanoes: structure, evolution and monitoring of active and fossile piercements (co-organized)
Convener: Matteo Lupi  | Co-Convener: Adriano Mazzini 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00  / Room -2.21
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2
BG6 –  Palaeo Biogeosciences

SSP3.12/BG6.2/GMPV3.10/HS11.47

Sedimentary and diagenetic minerals: nucleation, growth mechanisms, and reactions that build Earth’s geological archive (co-organized)
Conveners: Patrick Meister , Marjorie Chan  | Co-Conveners: Cornelius Fischer , Silvia Frisia , Denis Gebauer , Dorothee Hippler , Sally Potter-McIntyre , Sylvain Richoz 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–17:00  / Room 0.31
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

SSP3.10/BG6.3/GMPV3.6

Formation and diagenetic pathways of carbonate archives: From ACC to dolomite (co-organized)
Convener: Adrian Immenhauser  | Co-Conveners: Martin Dietzel , Vasileios Mavromatis , Chelsea Pederson , Bettina Purgstaller 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00  / Room 0.31
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1
BG7 –  Freshwater Biogeosciences

BG7.2

Natural organic matter in aquatic systems: methods, fractions and interactions in natural and engineered systems
Convener: Magdalena Bieroza  | Co-Conveners: Andrea Butturini , Diane McKnight , Chris Evans 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / Room 2.31
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

HS10.9/BG7.4/GM8.6

Linking river ecology, hydrology, geomorphology and biogeochemistry to understand stressor responses (co-organized)
Convener: Matthew Johnson  | Co-Conveners: Marc Stutter , Daniel Graeber , Miriam Glendell , Paolo Perona , Damià Vericat , Josie Geris 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room 2.15
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

GI3.4/BG7.5/HS11.13/NH1.21

Instrumentation & measurements for water systems (co-organized)PICO session
Convener: Andrea Scozzari  | Co-Conveners: Armando Di Nardo , Stephen Mounce , Francesco Soldovieri 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 08:30–10:00  / PICO spot 1

GM11.2/BG7.8/HS9.13/OS2.8/SSP3.15

Rivers, Deltas and Their Receiving Basins: Measurements, Modelling and Management (co-organized)
Convener: Stephen Darby  | Co-Conveners: Charles Nittrouer , E. Stouthamer , Robert J. Nicholls , Hans Middelkoop , Liviu Giosan 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room G2
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2
BG8 –  Extraterrestrial biogeosciences and Earth analogs

BG8.1/PS4.3

Planetary geobiological analogs for Mars and beyond: Field, lab and simulations (co-organized)PICO session
Convener: Jessica Flahaut  | Co-Conveners: Angelo Pio Rossi , Barbara Cavalazzi , Monica Pondrelli , Giuliana Panieri 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 10:30–12:00  / PICO spot A

PS4.2/BG8.2 Media

Planetary Habitability: From Early Planetary Evolution to the Formation of Life (co-organized)
Convener: Tilman Spohn  | Co-Conveners: Véronique Dehant , Emmanuelle J. Javaux , Lena Noack , C. Szopa , Paul Tackley , George Helffrich 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / Room L1
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4
SE –  Special events

PCN2 ECS

EGU Plenary
Convener: Jonathan Bamber 
Mon, 09 Apr, 12:15–13:15  / Room E1

PCN3 ECS

EGU Award Ceremony
Convener: Jonathan Bamber 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 17:30–20:00  / Room E1

US1 Media|ECS

Past achievements and future challenges for the Geosciences (co-sponsored by AGU)
Convener: Jonathan Bamber 
Tue, 10 Apr, 09:00–12:00  / Room E1

US2 Media

The future of Earth and Planetary Observations from Space
Convener: Jonathan Bamber  | Co-Conveners: Stephanie C. Werner , Özgür Karatekin 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room E1

US3 Media

Cassini and future perspectives for the exploration of the outer solar system
Convener: Stephanie C. Werner  | Co-Convener: Özgür Karatekin 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US4 Media

Fifty years of International Ocean Drilling
Convener: Helmut Weissert  | Co-Conveners: Giuliana Panieri , Gilbert Camoin 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US5 Media|ECS

Scientific research in a changing European Union: where we stand and what we aim for?
Convener: Francesca Pianosi  | Co-Conveners: Elena Toth , Chloe Hill 
Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room E1

GDB2 Media|ECS

Hands on or hands off?
Convener: Caspar Hewett  | Co-Conveners: Jonathan Dick , Cristina García Fernández , Paul Quinn , Mark Wilkinson 
Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / Room E1

GDB3 Media|ECS

The Early Career Scientists' Great Debate: Should early career scientists use time developing transferrable skills?
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Mathew Stiller-Reeve , Bárbara Ferreira 
Tue, 10 Apr, 19:00–20:30  / Room E1

GDB4 Media

Low-risk geo-engineering: are techniques available now?
Convener: Annica Ekman  | Co-Conveners: Mike Burton , Sonja Martens 
Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

GDB5 Media

Natural versus anthropogenic threats for life on Earth
Convener: Margit Haberreiter  | Co-Conveners: Angelo De Santis , Paul Tackley , Stephanie C. Werner , Didier Roche 
Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room E1