Union-wide
Inter- and Transdisciplinary Sessions
Disciplinary sessions AS–GM
Disciplinary sessions GMPV–TS

Session programme

FAM

FAM – Feedback and Administrative Meetings

DM – Division meetings

DM1
Division meeting for Atmospheric Sciences (AS)
Convener: Athanasios Nenes
Mon, 19 Apr, 11:30–12:30 (CEST)
DM2
Division meeting for Biogeosciences (BG)
Convener: Lisa Wingate
Fri, 23 Apr, 11:30–12:30 (CEST)
DM3
Division meeting for Climate: Past, Present & Future (CL)
Conveners: Irka Hajdas, Didier Roche
Tue, 20 Apr, 13:30–14:30 (CEST)
DM4
Division meeting for Cryospheric Sciences (CR)
Conveners: Carleen Tijm-Reijmer, Olaf Eisen, Jenny Turton, TJ Young
Wed, 28 Apr, 12:30–13:30 (CEST)
DM5
Division meeting for Earth Magnetism & Rock Physics (EMRP)
Convener: Fabio Florindo
Fri, 23 Apr, 13:30–14:30 (CEST)
DM6
Division meeting for Energy, Resources and the Environment (ERE)

Public information:
The ERE division meeting is open to the entire EGU community. Division presidents and officers will present about the various activities within ERE. Following the principle of a bottom-up institution, all EGU members (registered participants of vEGU21) are invited to engage, provide feedback and suggestions, or just learn how ERE and the entire EGU is functioning. The entire ERE team looks forward welcoming you in our division meeting!

If you are unable to attend, or you would like to leave a comment/suggestion before our meeting, you may do so using our ERE MIRO board at any time: https://miro.com/app/board/o9J_lJ6Zns0=/
Conveners: Viktor J. Bruckman, Sonja Martens
Thu, 29 Apr, 11:00–12:00 (CEST)
DM7
Division meeting for Earth & Space Science Informatics (ESSI)
Convener: Jens Klump
Tue, 20 Apr, 13:30–14:30 (CEST)
DM8
Division meeting for Geodesy (G)

Public information:
You are all cordially invited to join the Geodesy Division Meeting to discuss the latest updates from the Geodesy Division.
Conveners: Annette Eicker, Johannes Böhm
Thu, 22 Apr, 13:30–14:30 (CEST)
DM9
Division meeting for Geodynamics (GD)
Conveners: Jeroen van Hunen, Paul Tackley
Thu, 29 Apr, 13:30–14:30 (CEST)
DM10
Division meeting for Geosciences Instrumentation and Data Systems (GI)
Conveners: Lara Pajewski, Francesco Soldovieri
Tue, 27 Apr, 13:30–14:30 (CEST)
DM11
Division meeting for Geomorphology (GM)

Public information:
Progress within the GM Division was presented by the President of the Division, Daniel R. Parsons
Convener: Daniel Parsons
Thu, 22 Apr, 13:30–14:30 (CEST)
DM12
Division meeting for Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology (GMPV)
Convener: Marian Holness
Mon, 19 Apr, 11:30–12:30 (CEST)
DM13
Division meeting for Hydrological Sciences (HS)
Convener: Maria-Helena Ramos
Thu, 22 Apr, 11:30–12:30 (CEST)
DM14
Division meeting for Natural Hazards (NH)
Convener: Ira Didenkulova
Fri, 23 Apr, 13:30–14:30 (CEST)
DM15
Division meeting for Nonlinear Processes in Geosciences (NP)
Conveners: Stéphane Vannitsem, François G. Schmitt
Thu, 22 Apr, 13:30–14:30 (CEST)
DM16
Division meeting for Ocean Sciences (OS)
Conveners: Karen J. Heywood, Johan van der Molen, Meriel J. Bittner
Thu, 22 Apr, 11:30–12:30 (CEST)
DM17
Division meeting for Planetary and Solar System Sciences (PS)
Conveners: Stephanie C. Werner, Stephen J. Mojzsis
Wed, 21 Apr, 13:30–14:30 (CEST)
DM18
Division meeting for Seismology (SM)

The Division Meeting aims at presenting the status of the activities within the Seismology Division and its place within EGU. Statistics of abstracts within the seismology division and EGU and introduce the outstanding researchers, awarded the Beno Gutenberg medal and the Early Career Scientist award.

Public information:
The Division Meeting aims at presenting the status of the activities within the Seismology Division and its place within EGU. Statistics of abstracts within the seismology division and EGU and introduce the outstanding researchers, awarded the Beno Gutenberg medal and the Early Career Scientist award.
Convener: Philippe Jousset
Wed, 21 Apr, 13:30–14:30 (CEST)
DM19
Division meeting for Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology (SSP)

Public information:
The Division Meeting will be run as a Zoom Meeting.
You can join the Zoom Meeting through the Session Programme (i.e. select: FAM – Feedback and Administrative Meetings), where you will see a button "Enter live session" 15 minutes before the start of the meeting.
You will be able to ask questions and interact through the chat.
Convener: Marc De Batist
Tue, 20 Apr, 13:30–14:30 (CEST)
DM20
Division meeting for Soil System Sciences (SSS)

Public information:
The SSS Division Meeting will be run as a Zoom Meeting.
You can join the Zoom Meeting through the Session Programme (i.e., select: FAM – Feedback and Administrative Meetings), where you will see a button "Enter live session" 15 minutes before the start of the meeting.
You are all invited.
Convener: Claudio Zaccone
Wed, 21 Apr, 13:30–14:30 (CEST)
DM21
Division meeting for Solar-Terrestrial Sciences (ST)

Please feel free to access the presentation file.

Convener: Olga Malandraki
Fri, 23 Apr, 13:30–14:30 (CEST)
DM22
Division meeting for Tectonics and Structural Geology (TS)
Conveners: Claudio Rosenberg, Paola Vannucchi
Mon, 26 Apr, 12:30–13:30 (CEST)

PGM – Programme group meetings

PGM1
Subdivision meeting SSS3 - Soils as Records in Time and Space

In this subdivision meeting, we want to give an overview on the last years' work in SSS3 and discuss and plan work for the upcoming year (SSS3 committee organization, session structure and planning, journal special issues etc.). We invite the participants of the SSS3 scientific sessions, and everybody interested in "Soils as records in time and space", to join our meeting!

Public information:
In this subdivision meeting, we give an overview on the last years' work in SSS3 and discuss and plan work for the upcoming year (SSS3 committee organization, session structure and planning, journal special issues etc.). We invite the participants of the SSS3 scientific sessions, and everybody interested in "Soils as records in time and space", to join our meeting!
Convener: Anna Schneider | Co-conveners: Oren Ackermann, Brad SionECSECS
Tue, 27 Apr, 17:30–18:15 (CEST)
PGM2
Sub-programme group meeting HS9

Annual meeting of the HS9 subdivision for Erosion, Sedimentation and River Processes.

Convener: Stefan Haun
Mon, 26 Apr, 17:30–18:15 (CEST)
PGM3
Subdivision meeting HS10 Ecohydrology, wetlands and estuaries

Meeting of the subdivision HS10 Ecohydrology, wetlands and estuaries. Exchange on the organization of the EGU General Assembly and general activities of the subdivision. Everybody interested is kindly invited.

Convener: Anke Hildebrandt
Thu, 29 Apr, 18:00–18:45 (CEST)
PGM4
HS2 Catchment Hydrology: subdivision meeting

The HS2 (Catchment Hydrology) subdivision meeting will review and assess this year's session programme and submission statistics & discuss the planning for next year's EGU programme for our subdivision.

Public information:
The HS2 (Catchment Hydrology) subdivision meeting will review and assess this year's session programme and submission statistics & discuss the planning for next year's EGU programme for our subdivision. All conveners of Sessions in H2 are strongly encouraged to participate and everyone interested in shaping HS2 in the future is welcome to join.
Conveners: Kerstin Stahl, Alberto Viglione
Tue, 20 Apr, 13:30–15:00 (CEST)

EBM – Editorial board meetings

EBM1
Editorial board meeting of Geoscience Communication (GC) (by invitation only)
Convener: Sam Illingworth
Wed, 21 Apr, 14:00–15:00 (CEST)
EBM2
Editorial board meeting of Atmospheric Measurement Techniques (AMT) (by invitation only)
Convener: Thomas Wagner
Mon, 26 Apr, 15:00–16:00 (CEST)
EBM3
Editorial Board Meeting of Climate of the Past (CP) (by invitation only)
Convener: Laurie Menviel
Mon, 26 Apr, 11:00–12:00 (CEST)
EBM4
Editorial Board Meeting of SOIL (by invitation only)
Convener: John Quinton
Tue, 20 Apr, 10:00–11:00 (CEST)
EBM5
Editorial Board Meeting of Earth System Dynamics (ESD) (by invitation only)
Convener: Axel Kleidon
Mon, 19 Apr, 17:00–18:00 (CEST)
EBM6
Editorial Board Meeting of Geoscientific Instrumentation, Methods and Data Systems (GI) (by invitation only)
Convener: Håkan Svedhem | Co-conveners: Salvatore Grimaldi, Jean Dumoulin
Mon, 26 Apr, 13:00–14:00 (CEST)
EBM7
Editorial Board Meeting of Solid Earth (SE) (by invitation only)
Convener: CharLotte Krawczyk
Mon, 26 Apr, 17:30–19:00 (CEST)
EBM8
Editorial Board Meeting of The Cryosphere (TE) (by invitation only)
Convener: Olaf Eisen | Co-convener: Christian Hauck
Wed, 21 Apr, 12:30–13:30 (CEST)
EBM9
Editorial Board Meeting of Geoscientific Model Development (GMD) (by invitation only)
Convener: David Ham
Mon, 26 Apr, 15:00–16:00 (CEST)
EBM10
Editorial Board Meeting of Ocean Science (OS) (by invitation only)
Convener: John M. Huthnance
Mon, 19 Apr, 17:30–18:30 (CEST), Tue, 20 Apr, 09:00–10:00 (CEST)
EBM11
Editorial Board Meeting of Earth Surface Dynamics (ESurf) (by invitation only)
Convener: Tom Coulthard
Thu, 29 Apr, 13:00–14:00 (CEST)