Session programme
EMRP – Earth Magnetism & Rock Physics
Programme group chair: Fabio Florindo
- EMRP1 – Rock and Mineral Physics
- EMRP2 – Geomagnetism
- EMRP3 – Paleomagnetism and Environmental Magnetism
MAL21
Louis Néel Medal Lecture by David A. Lockner & EMRP Division Outstanding ECS Award Lecture by Richard K. Bono
DM9
Division meeting for Earth Magnetism & Rock Physics (EMRP)
Programme group scientific officer: Sergio Vinciguerra
Co-organized by EMRP1/TS2
Convener:
Roberto Emanuele RizzoECSECS
|
Co-conveners:
Catalina Sanchez-RoaECSECS,
Nathaniel Forbes InskipECSECS,
Sarah WeihmannECSECS
Co-organized by EMRP1/ERE5
Convener:
Moritz ZieglerECSECS
|
Co-conveners:
Mojtaba RajabiECSECS,
Cécile MassiotECSECS,
Rajesh Goteti,
Thomas Finkbeiner
TS2.2
Co-organized by EMRP1
Convener:
Nicolas Beaudoin
|
Co-conveners:
Olivier Lacombe,
Daniel Koehn,
Christophe Pascal,
Damien Delvaux
PS6.1
Co-organized by BG7/EMRP1/GD4/GMPV4
Convener:
Antonio Manjon Cabeza Cordoba
|
Co-conveners:
Kaustubh Hakim,
Meng Tian,
Dennis Höning,
Emma ChambersECSECS,
Nestor Cerpa,
Daniel Kitzmann
NH4.1
Co-organized by EMRP1/ESSI1/GI5/SM3, co-sponsored by
JpGU and EMSEV
Convener:
Valerio Tramutoli
|
Co-conveners:
Pier Francesco Biagi,
Carolina Filizzola,
Nicola Genzano,
Iren Adelina Moldovan
Co-organized by EMRP1/GI5/GM3
Convener:
Michael Krautblatter
|
Co-conveners:
Anne Voigtländer,
John Clague,
Benjamin Campforts,
Axel Volkwein
Co-organized by EMRP1/SM6
Convener:
Antonio Pio Rinaldi
|
Co-conveners:
Rebecca M. Harrington,
Nadine IgoninECSECS,
Marco Maria Scuderi,
Victor Vilarrasa
Co-organized by EMRP1
Convener:
Silvia De Simone
|
Co-conveners:
Francesco ParisioECSECS,
Keita Yoshioka,
Roman Makhnenko,
Victor Vilarrasa
Co-organized by NH3
Convener:
Federico Agliardi
|
Co-conveners:
Carolina Giorgetti,
David Amitrano,
Marie Violay,
Christian Zangerl
EMRP1.17
Co-organized by TS2
Convener:
Yuval BonehECSECS
|
Co-conveners:
Sarah Incel,
Keishi OkazakiECSECS,
Lucy CampbellECSECS,
Anna Rogowitz
TS2.1
Including TS Division Outstanding ECS Award Lecture
Co-organized by EMRP1/GD6
Convener:
Leif TokleECSECS
|
Co-conveners:
Anna Gülcher,
Amicia LeeECSECS,
Diana Avadanii,
Jac van DrielECSECS
Programme group scientific officer: Georgios Balasis
Co-organized by EMRP2/PS4
Convener:
Jerome Noir
|
Co-conveners:
Sébastien Merkel,
Daria Holdenried-Chernoff,
Arwen Deuss,
Catherine Constable,
Chris Davies,
Monika Korte
Co-organized by CL5.2/EMRP2/G3/GI2
Convener:
Nina Kukowski
|
Co-conveners:
Dorothee Rebscher,
Valentin KasburgECSECS,
Carla Braitenberg,
Hans-Peter Bunge
GI2.2
Co-organized by EMRP2/ESSI4/NP8
Convener:
Andrea Benedetto
|
Co-conveners:
Morteza (Amir) Alani,
Andreas Loizos,
Fabio Tosti,
Francesco Soldovieri
Co-organized by BG2/CL5.3/EMRP2/ESSI1/HS13/SM3/ST2
Co-organized by EMRP2/GD9/TS12
Convener:
Jörg Ebbing
|
Co-conveners:
Hussein Abd-Elmotaal,
Leonardo UiedaECSECS,
Alexandra Guy,
Carla Braitenberg,
Mikhail Kaban,
Xiaopeng Li,
Georgios S. Vergos
Co-organized by EMRP2
Convener:
Sergio GammaldiECSECS
|
Co-conveners:
Leonardo ColavittiECSECS,
Marco Firetto Carlino,
Federica LanzaECSECS,
Ortensia Amoroso
GI5.3
Co-organized by EMRP2/NH6/SSP3
Convener:
Raffaele Persico
|
Co-conveners:
Alessandro Fedeli,
Marco Salucci,
Salvatore Piro,
Michele Ambrosanio
Co-organized by EMRP2
Convener:
Volker Michel
|
Co-conveners:
Christian Gerhards,
Anna KlosECSECS,
Wieslaw Kosek,
Michael Schmidt
SC4.9
Co-organized by AS6/CL6/EMRP2/NP9/ST2
Convener:
Serena D'ArcangeloECSECS
|
Co-conveners:
Georgios Balasis,
Angelo De Santis,
Saioa A. Campuzano
Co-organized by ST2
EMRP2.16
Programme group scientific officer: Eric Font
Co-organized by BG5/CL5.2/EMRP3/GMPV11/NH5/TS1, co-sponsored by
JpGU
EMRP3.3
Spatio-temporal characteristics of the geomagnetic field over longer timescales: from data to models
Convener:
Sanja PanovskaECSECS
|
Co-conveners:
Annemarieke BeguinECSECS,
F. Javier Pavón-Carrasco,
Anita Di Chiara
EMRP3.5