Please select your preferred programme groups:


SB – Small Bodies (comets, KBOs, rings, asteroids, meteorites, dust)

SB1

Observations and modelling of planetary regoliths properties
Convener: F. Cipriani 
Oral Program
 / Tue, 10 Sep, 09:00–10:30  / Room Mars - Chadwick
Poster Program
 / Attendance Tue, 10 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

SB2

Small body dynamics in planetary systems
Convener: A. Christou 
Oral Program
 / Wed, 11 Sep, 14:00–15:30  / Room Mercury - Pearson
Poster Program
 / Attendance Thu, 12 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

SB3

The asteroid-comet continuum
Convener: C. Snodgrass  | Co-Convener: J. Snape 
Oral Program
 / Mon, 09 Sep, 17:45–19:15  / Room Mercury - Pearson
 / Tue, 10 Sep, 14:00–17:10  / Room Venus - Wilkins Gustave Tuck
Poster Program
 / Attendance Tue, 10 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

SB4/TP12

Phobos, Deimos, and Other Small bodies of the Solar System (co-organized)
Co-Convener: K. Willner 
Oral Program
 / Mon, 09 Sep, 14:00–15:30  / Room Mercury - Pearson
Poster Program
 / Attendance Tue, 10 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

SB6

Surface spectroscopy of small bodies and planetary surfaces : theory and methods
Convener: S. Erard  | Co-Convener: F. Schmidt 
Oral Program
 / Thu, 12 Sep, 16:00–17:25  / Room Mercury - Pearson
Poster Program
 / Attendance Thu, 12 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

SB7

Vesta and Ceres: targets of Dawn
Convener: M. C. De Sanctis  | Co-Conveners: S. Marchi , M. T. Capria 
Oral Program
 / Wed, 11 Sep, 09:00–12:29  / 14:00–15:29  / Room Saturn - Chemistry C. Ingold Auditorium
Poster Program
 / Attendance Thu, 12 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

SB8

KBOs and Centaurs, latest results from space and groundbased telescopes
Convener: T. Müller  | Co-Convener: P. Santos-Sanz 
Oral Program
 / Mon, 09 Sep, 16:00–17:24  / Room Mercury - Pearson
Poster Program
 / Attendance Tue, 10 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

SB10

Comets on the eve of Rosetta: Observations, laboratory simulations and modellling
Convener: A. Jäckel  | Co-Conveners: J. Agarwal , P. Yanamandra-Fisher 
Oral Program
 / Fri, 13 Sep, 09:00–12:30  / Room Jupiter - Bloomsbury Theatre
 / Fri, 13 Sep, 14:00–17:10  / Room Saturn - Chemistry C. Ingold Auditorium
Poster Program
 / Attendance Thu, 12 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

SB11

Small bodies as granular systems and evolution of asteroid binaries
Convener: D. Hestroffer  | Co-Conveners: A. W. Harris , P. Sánchez , P. Tanga 
Oral Program
 / Thu, 12 Sep, 14:00–15:30  / Room Mercury - Pearson
Poster Program
 / Attendance Thu, 12 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

SB12

Dynamics and origin of meteoroids from multiple station observations
Convener: J. M. Trigo-Rodríguez  | Co-Conveners: J. M. Madiedo , Gritsevich 
Oral Program
 / Tue, 10 Sep, 11:00–12:30  / Room Mars - Chadwick
Poster Program
 / Attendance Tue, 10 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

SB14

Space disasters: Exceptional fireball over Chelyabinsk region
Convener: M. Gritsevich  | Co-Conveners: A. Christou , J. M. Trigo-Rodríguez , J. M. Madiedo 
Oral Program
 / Thu, 12 Sep, 09:00–10:30  / Room Mercury - Pearson
Poster Program
 / Attendance Thu, 12 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

SB15

Dust in our Solar System
Convener: R. Srama  | Co-Convener: V. Sterken 
Oral Program
 / Thu, 12 Sep, 11:00–12:25  / Room Mercury - Pearson
Poster Program
 / Attendance Thu, 12 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area