Union-wide
Inter- and Transdisciplinary Sessions
Disciplinary sessions AS–GM
Disciplinary sessions GMPV–TS

Session programme

FAM

FAM – Feedback and Administrative Meetings

DM – Division meetings

DM1
Division meeting for Geomorphology (GM)

The annual governance meeting for the GM Division containing a report on progress within and across the GM Divison and dialouge between the GM community and the GM President and the Science Division Officer team. 

Public information:

The annual governance meeting for the GM Division containing a report on progress within and across the GM Divison and dialouge between the GM community and the GM President and the Science Division Officer team. 

Convener: Daniel Parsons | Co-convener: Kristen Cook
Thu, 26 May, 12:00–13:00 (CEST)
 
Room G2
DM2
Division meeting for Hydrological Sciences (HS)
Convener: Maria-Helena Ramos
Tue, 24 May, 12:00–13:00 (CEST)
 
Room B
DM3
Division meeting for Planetary and Solar System Sciences (PS)

Public information:

Agenda for the Planetary & Solar System Sciences (PS) business meeting (Tuesday May 24, 12:00-13:00) in Room F1

Welcome

Introduction of the Science Team (2021-2022)

Introduction of the incoming PS president, Anezina Solomonidou (2023-2025). Dr. Solomonidou will also become the new Deputy President before becoming inducted at next year's General Assembly. We will extend special thanks to our amazing friend and colleague Stephanie Werner (past president of PS and current Deputy President).  

Facts and figures about EGU GA 2022.

Remind everyone of the PS awardees and their public talks on Tuesday evening, of the social gathering and "Awards Dinner" that will take place at Griechenbeisl starting at 1930h Wednesday evening May 25, 2022 (you will soon receive information about this event. You will pay for your own food and drinks from a set menu).

Importance of the OSPP competition. Presentation of the OSPP Certificate winner.

Public invited to be heard.

Adjourn.

 

 

Convener: Stephen J. Mojzsis
Tue, 24 May, 12:00–13:00 (CEST)
 
Room F1
DM4
Division meeting for Tectonics and Structural Geology (TS)
Convener: Paola Vannucchi
Thu, 26 May, 12:00–13:00 (CEST)
 
Room D1
DM5
Division meeting for Geodynamics (GD)
Convener: Jeroen van Hunen
Wed, 25 May, 12:00–13:00 (CEST)
 
Room K2
DM6
Division meeting for Climate: Past, Present & Future (CL)
Convener: Irka Hajdas
Tue, 24 May, 12:00–13:00 (CEST)
 
Room F2
DM7
Division meeting for Solar-Terrestrial Sciences (ST)
Convener: Olga Malandraki
Thu, 26 May, 12:00–13:00 (CEST)
 
Room K1
DM8
Division meeting for Soil System Sciences (SSS)
Convener: Claudio Zaccone
Thu, 26 May, 12:00–13:00 (CEST)
 
Room G1
DM9
Division meeting for Earth Magnetism & Rock Physics (EMRP)
Convener: Fabio Florindo
Mon, 23 May, 18:30–19:30 (CEST)
 
Room -2.31
DM10
Division meeting for Biogeosciences (BG)
Convener: Lisa Wingate
Wed, 25 May, 12:00–13:00 (CEST)
 
Room B
DM11
Division meeting for Atmospheric Sciences (AS)
Convener: Athanasios Nenes
Wed, 25 May, 12:00–13:00 (CEST)
 
Room F1
DM12
Division meeting Geosciences Instrumentation & Data Systems (GI)
Convener: Francesco Soldovieri
Wed, 25 May, 12:00–13:00 (CEST)
 
Room F2
DM13
Division meeting for Ocean Sciences (OS)
Convener: Johan van der Molen
Wed, 18 May, 12:30–13:30 (CEST)|virtual
DM14
Division meeting for Nonlinear Processes in Geosciences (NP)
Convener: François G. Schmitt
Fri, 20 May, 14:30–15:30 (CEST)|virtual
DM15
Division meeting for Cryospheric Sciences (CR)
Convener: Carleen Tijm-Reijmer
Wed, 18 May, 12:30–13:30 (CEST)|virtual
DM16
Division meeting for Stratigraphy, Sedimentology & Palaeontology (SSP)
Convener: Marc De Batist
Wed, 18 May, 13:00–14:00 (CEST)|virtual
DM17
Division meeting for Natural Hazards (NH)
Convener: Ira Didenkulova
Mon, 16 May, 12:30–14:00 (CEST)|virtual
DM18
Division meeting for Geodesy (G)
Convener: Annette Eicker
Tue, 17 May, 12:00–13:00 (CEST)|virtual
DM19
Division meeting for Energy, Resources and the Environment (ERE)
Convener: Viktor J. Bruckman
Mon, 16 May, 15:00–16:00 (CEST)|virtual
DM20
Division meeting for Earth & Space Science Informatics (ESSI)
Convener: Jens Klump
Mon, 30 May, 13:00–14:00 (CEST)|virtual
DM21
Division meeting for Seismology (SM)
Convener: Philippe Jousset
Mon, 16 May, 14:00–15:00 (CEST)|virtual
DM22
Division meeting for Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology (GMPV)
Convener: Marian Holness
Wed, 18 May, 16:00–17:00 (CEST)|virtual

PL – Plenary

PL1
EGU e.V. Plenary (on-site only)
Convener: Helen Glaves
Mon, 23 May, 12:00–12:30 (CEST)
 
Room E1