Menu









Programme Groups

DBM – Division Business Meetings


DBM1
Division Business Meeting for Atmospheric Sciences (AS)
Conveners: Charlotte Bay Hasager , Oksana Tarasova 
Thu, 07 Apr, 12:15–13:15 / Room 12
DBM2
Division Business Meeting for Biogeosciences (BG)
Thu, 07 Apr, 12:15–13:15 / Room 23
DBM3
Division Business Meeting for Climate: Past, Present & Future (CL)
Convener: Denis-Didier Rousseau 
Wed, 06 Apr, 12:15–13:15 / Room 15
DBM4
Division Business Meeting for Cryospheric Sciences (CR)
Convener: G. Hilmar Gudmundsson 
Thu, 07 Apr, 12:15–13:15 / Room 5
DBM13
Division Business Meeting for Earth Magnetism & Rock Physics (EMRP)
Conveners: Mioara Mandea , Georg Dresen 
Thu, 07 Apr, 12:15–13:15 / Room 41
DBM5
Divsion Business Meeting for Energy, Resources and the Environment (ERE)
Convener: Michael Kühn 
Fri, 08 Apr, 12:15–13:15 / Room 3
DBM6
Divsion Business Meeting for Earth & Space Science Informatics (ESSI)
Convener: Stefano Nativi  | Co-Conveners: Bernd Ritschel , Reinhard Budich , Pier Giorgio Marchetti , Mauro Messerotti 
Tue, 05 Apr, 12:15–13:15 / Room 19
DBM8
Division Business Meeting for Geodesy (G)
Convener: Markku Poutanen 
Wed, 06 Apr, 12:15–13:15 / Room 18
DBM9
Division Business Meeting for Geodynamics (GD)
Convener: J. Huw Davies 
Tue, 05 Apr, 12:15–13:15 / Room 30
DBM11
Division Business Meeting for Geophysical Instrumentation (GI)
Convener: Ari-Matti Harri 
Thu, 07 Apr, 12:15–13:15 / Room 42
DBM10
Division Business Meeting for Geomorphology (GM)
Convener: Niels Hovius 
Wed, 06 Apr, 12:15–13:15 / Room 22
DBM7
Division Business Meeting for Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology (GMPV)
Convener: Paolo Papale 
Tue, 05 Apr, 12:15–13:15 / Room 20
DBM12
Division Business Meeting for Hydrological Sciences (HS)
Convener: Gerrit H. de Rooij 
Wed, 06 Apr, 12:15–13:15 / Room 33
DBM14
Division Business Meeting for Natural Hazards (NH)
Convener: Bruce D. Malamud 
Tue, 05 Apr, 12:15–13:15 / Room 4
DBM15
Division Business Meeting for Nonlinear Processes in Geosciences (NP)
Convener: Henk A. Dijkstra 
Wed, 06 Apr, 12:15–13:15 / Room 17
DBM16
Division Business Meeting for Ocean Sciences (OS)
Convener: Bernard Barnier 
Thu, 07 Apr, 12:15–13:15 / Room 6
DBM17
Division Business Meeting for Planetary and Solar System Sciences (PS)
Convener: Athena Coustenis 
Tue, 05 Apr, 12:15–13:15 / Room 31
DBM18
Division Business Meeting for Seismology (SM)
Conveners: Ramon Carbonell , CharLotte Krawczyk 
Tue, 05 Apr, 12:15–13:15 / Room 27
DBM21
Division Business Meeting for Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology (SSP)
Convener: Darren R. Gröcke 
Wed, 06 Apr, 12:15–13:15 / Room 41
DBM19
Division Business Meeting for Soil System Sciences (SSS)
Conveners: Teodoro Miano , Artemi Cerdà 
Tue, 05 Apr, 12:15–13:15 / Room 6
DBM20
Division Business Meeting for Solar-Terrestrial Sciences (ST)
Conveners: Iannis Dandouras , Norma B. Crosby 
Thu, 07 Apr, 12:15–13:15 / Room 30
DBM22
Division Meeting for Tectonics and Structural Geology (TS)
Convener: Fabrizio Storti 
Wed, 06 Apr, 12:15–13:15 / Room 28