Programme Groups

ASI – The Atmospheric System and its Interactions


ASI3
Formulation, validation and parameterization of small-scale processes in atmospheric modelling
Convener: G.-J. Steeneveld  | Co-Convener: B. Holtslag 
Oral Programme  / Tue, 11 Sep, 16:30–18:45  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 11 Sep, 10:30–11:30  / Display Mon, 10 Sep, 09:00–Fri, 14 Sep, 13:00  /
ASI4
Small and large scale air-sea interactions and coastal meteorology
Convener: A. M. Sempreviva  | Co-Conveners: S. Gualdi , M. M. Miglietta , W. May 
Oral Programme  / Mon, 10 Sep, 16:30–18:30  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 11 Sep, 10:30–11:30  / Display Mon, 10 Sep, 09:00–Fri, 14 Sep, 13:00  /
ASI5/CE5/UC7
Biometeorology (co-organized)
Convener: A. Matzarakis  | Co-Convener: T. Cegnar 
Oral Programme  / Thu, 13 Sep, 11:30–13:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 13 Sep, 10:30–11:30  / Display Mon, 10 Sep, 09:00–Fri, 14 Sep, 13:00  /
ASI6
Atmospheric measurements from local to regional scale: Fluxes in the climate system
Convener: F. Beyrich  | Co-Conveners: F. C. Bosveld , H. de Bruin 
Oral Programme  / Thu, 13 Sep, 08:30–13:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 13 Sep, 10:30–11:30  / Display Mon, 10 Sep, 09:00–Fri, 14 Sep, 13:00  /
ASI7
Atmospheric hazards
Convener: F. Stel  | Co-Convener: D. Giaiotti 
Oral Programme  / Tue, 11 Sep, 14:00–16:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 11 Sep, 10:30–11:30  / Display Mon, 10 Sep, 09:00–Fri, 14 Sep, 13:00  /
ASI8
Boundary-layer physics and parameterizations in weather and climate models
Convener: S. Zilitinkevich  | Co-Convener: A. Petrosyan 
Oral Programme  / Wed, 12 Sep, 08:30–12:30  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 12 Sep, 10:30–11:00  / Display Mon, 10 Sep, 09:00–Fri, 14 Sep, 13:00  /
ASI9
Interfacing hydrological and meteorological models in forecasting systems
Convener: B. Ahrens  | Co-Conveners: M. Zappa , H. Formayer 
Oral Programme  / Wed, 12 Sep, 08:30–10:30  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 12 Sep, 10:30–11:00  / Display Mon, 10 Sep, 09:00–Fri, 14 Sep, 13:00  /
ASI10/UC6
Urban Climate (co-organized)
Convener: K. Fortuniak  | Co-Conveners: U. Ulbrich , M. Wattenbach 
Oral Programme  / Thu, 13 Sep, 14:00–16:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 13 Sep, 10:30–11:30  / Display Mon, 10 Sep, 09:00–Fri, 14 Sep, 13:00  /
ASI11
Environmental Meteorology (from local to global)
Convener: S. M. Joffre  | Co-Conveners: M. Piringer , P. Builtjes , A. Baklanov 
Oral Programme  / Tue, 11 Sep, 08:30–13:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 11 Sep, 10:30–11:30  / Display Mon, 10 Sep, 09:00–Fri, 14 Sep, 13:00  /
ASI12
Phenology and agrometeorology
Conveners: J. Eitzinger , E. Koch 
Oral Programme  / Mon, 10 Sep, 14:00–16:15  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 11 Sep, 10:30–11:30  / Display Mon, 10 Sep, 09:00–Fri, 14 Sep, 13:00  /
ASI13
Energy Meteorology
Convener: S.-E. Gryning  | Co-Conveners: E. Batchvarova , L. Wald , M. Schroedter-Homscheidt 
Oral Programme  / Mon, 10 Sep, 14:00–18:30  /
 / Tue, 11 Sep, 08:30–16:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 11 Sep, 10:30–11:30  / Display Mon, 10 Sep, 09:00–Fri, 14 Sep, 13:00  /
MC2/ASI14
Spatial climatology (co-organized)
Convener: O. E. Tveito  | Co-Conveners: C. Frei , M. Dolinar , D. Hollis , I. Auer 
Oral Programme  / Thu, 13 Sep, 08:30–13:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 13 Sep, 10:30–11:30  / Display Mon, 10 Sep, 09:00–Fri, 14 Sep, 13:00  /