Oral Programme GM10.4/TS4.9

GM10.4/TS4.9

Seafloor expression of tectonic and geomorphic processes (co-organized)
Convener: Sebastian Krastel 
Session details
Oral Programme
 / Thu, 06 May, 08:30–12:00  / Room 21
Poster Programme
 / Attendance Thu, 06 May, 17:30–19:00  / Hall XL
Add this session to your personal programme

Thursday, 06 May 2010
Room 21
Chairperson: S. Krastel, D. Vachtman
Landslides, slope stability assessment and consequences

08:30–08:45
EGU2010-1682
Seafloor features and processes of the West Nile Delta
Roger Moore, Andy Mills, and Gayle Hough
08:45–09:00
EGU2010-5045
Large-scale mapping of submarine geohazard-related features: example from the Italian Project MAGIC (Marine Geohazards along the Italian Coasts) |
Domenico Ridente, Alessandro Bosman, Daniele Casalbore, Andrea Sposato, and Francesco L. Chiocci
09:00–09:15
EGU2010-6256
Submarine landslides and tsunami potential Off SE Australian Margin: results from the voyage SS2008/12
Asrarur Rahman Talukder, Ron Boyd, Jock Keene, Tom Hubble, Samantha Clarke, Michael Kinsela, Neville Exon, Jim Gardner, and Janice Felzenberg
09:15–09:30
EGU2010-1290
Submarine mass wasting features at the southern central Chilean continental margin - a new database
David Voelker, Jacob Geersen, Willi R. Weinrebe, and Jan H. Behrmann
09:30–09:45
EGU2010-6416
Periodic development of slope failures due to thrust displacement in physical models: application to submarine landslides
Yasuhiro Yamada, Yoshihiro Yamashita, and Yuzuru Yamamoto
09:45–10:00
EGU2010-7807
Mapping basin-wide subaquatic slope failure susceptibility as a tool to assess regional seismic and tsunami hazards
Michael Strasser, Michael Hilbe, and Flavio S. Anselmetti
COFFEE BREAK
Chairperson: C.L. Jacobs, N. Mitchell
Seafloor expression of tectonic processes

10:30–10:45
EGU2010-11527
Effects of neotectonic and sedimentary processes on the seafloor geomorphology of the Tekirdag Basin of the western Marmara Sea (Turkey)
Mustafa Ergin and Füsun Yigit-Faridfathi
10:45–11:00
EGU2010-1163
Active tectonic morphology and submarine deformation of the northern Gulf of Eilat/Aqaba from analyses of multibeam data
Gideon Tibor, Tina Niemi, Zvi Ben-Avraham, Abdallah Al-Zoubi, Ronnie Sade, John Hall, Gal Hartman, Emad Akawi, Abed Abueladas, and Rami Al-Ruzouq
11:00–11:15
EGU2010-6508
Sequences of generation and mortality of fringing reefs in changing sedimentary environments along the northern shelf of the Gulf of Eilat/Aqaba during the late Quaternary
Gal Hartman, Zvi Ben-Avraham, Gideon Tibor, Tina Niemi, Abdallah Al-Zoubi, John Hall, Rami Al-Ruzouq, Emad Akawi, Abed Abueladas, and Yizhaq Makovsky
11:15–11:30
EGU2010-12658
Seafloor morphology of the Eurasia-Nubia (Africa) plate boundary between the Tore-Madeira Rise and the Straits of Gibraltar: a case of coexistent Mesozoic through Present day features of tectonic, oceanographic and sedimentary origin
Pedro Terrinha, João Duarte, Vasco Valadares, Luis Batista, Nevio Zitellini, Eulalia Gràcia, Nuno Lourenço, Filipe Rosas, and Cristina Roque
11:30–11:45
EGU2010-7143
Structure-forming deformations on Knipovich ridge (physical modeling)
A.V. Kokhan, A.L. Grokholsky, A.S. Abramova, E.P. Dubinin, and S.Yu. Sokolov
11:45–12:00
EGU2010-7582
Seafloor morphology and the thermal evolution of oceanic lithosphere
Carol Stein