Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: NH1

NH – Natural Hazards

NH1 – Hydro-Meteorological Hazards

NH1.1

Extreme meteorological and hydrological events induced by severe weather and climate change
Convener: Athanasios Loukas  | Co-Conveners: Maria-Carmen Llasat , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room G9
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.1  / Thu, 01 Jan, 01:00–11:15  /  

HS7.1/AS1.5/NH1.2

Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Remko Uijlenhoet , Alin Andrei Carsteanu , Alexis Berne , Giovanna Grossi , Paolo Burlando , Tim Bellerby , Chris Onof 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:00  / Room R1
 / Tue, 09 Apr, 08:30–10:00  / Room R1
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00  / Red Posters

HS7.2/AS1.6/CL5.13/NH1.3/NP3.8

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Roberto Deidda  | Co-Conveners: Andreas Langousis , Alin Andrei Carsteanu , Giovanna Grossi , András Bárdossy , Tim Bellerby 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–17:00  / Room R6
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Red Posters

NH1.4

Atmospheric Electricity, Thunderstorms, Lightning and their effects
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Serge Soula , Yukihiro Takahashi , Hans D. Betz , R.Giles Harrison , Colin Price 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room G9
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

AS4.8/NH1.5

High Energy Radiation from Thunderstorms and Lightning. (co-organized)
Convener: Thomas Gjesteland  | Co-Conveners: Sebastien Celestin , Martino Marisaldi 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00  / Room B15
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters

NH1.6

Flood risk and uncertainty
Convener: Giuseppe Tito Aronica  | Co-Conveners: Heiko Apel , Guy J.-P. Schumann 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–10:00  / Room G9
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

HS4.1/AS1.21/GM7.6/NH1.7

Flash floods: from observations to risk governance (co-organized)
Convener: Marco Borga  | Co-Conveners: Eric Gaume , Jan Szolgay , Giuseppe Tito Aronica , Jonathan Gourley , Günter Blöschl 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 10:30–12:00  / Room R8
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00  / Red Posters

NH1.8

ICT-based hydrometeorology science and natural disaster societal impact assessment
Convener: Antonio Parodi  | Co-Conveners: Nicola Rebora , Dieter Kranzlmueller , Michael Schiffers 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00  / Room G8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

NH1.9

Hydro-meteorological hazards: Changing pattern of risk and effective risk mitigation strategies
Convener: Thomas Glade  | Co-Conveners: Farrokh Nadim , Cees van Westen 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 10:30–12:00  / Room G9
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

NH1.11

Hazard Risk Managment in Agriculture and Agroecosystems
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: NIcolas R. Dalezios , Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos , Marijn van der Velde 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–10:00  / Room G8
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00  / Blue Posters

CL3.2/NH1.12/NP5.3

Decadal, seasonal and monthly climate predictions (co-organized)
Convener: Stéphane Vannitsem  | Co-Conveners: Geert Jan van Oldenborgh , Francisco J. Doblas-Reyes , Mark A. Liniger , Seth Westra , Bart van den Hurk 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room Y9
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters

HS4.3/AS4.20/NH1.13

Ensemble hydro-meteorological forecasting for improved risk management: across scales and applications (co-organized)
Convener: Schalk Jan van Andel  | Co-Conveners: Florian Pappenberger , Yi He , Maria-Helena Ramos 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–17:00  / Room R6
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Red Posters

NH1.16

Rapid mapping, recovery and damage assessment with earth observation techniques
Convener: Giorgio Boni  | Co-Convener: Roberto Rudari 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–10:00  / Room G7
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00  / Blue Posters