Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: SSS2

SSS – Soil System Sciences

SSS2 – Soil Physics

SSS2.1/HS8.3.7

Soil infiltration: Methods, measurements, models and factors (co-organized)
Convener: Jonay Neris  | Co-Convener: Jay Jabro 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–15:15  / Room B6
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD18.7  / Thu, 01 Jan, 01:00–13:00  /  

SSS2.2

Advances in understanding the role of soil aggregate stability for soil functions
Convener: Barry Rawlins  | Co-Conveners: Jorge Mataix-Solera , Jay Jabro 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–15:15  / Room B6
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

SSS2.4

Novel sorbent materials for environmental remediation
Convener: Ioannis Manariotis  | Co-Conveners: David Werner , Hrissi K. Karapanagioti 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 15:30–17:15  / Room B8
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

SSS2.5/HS8.3.9

Progress and Challenges in Understanding Vadose Zone Processes: Commuting between soil science and hydrology (co-organized)
Co-Conveners: Preben Olsen , Marnik Vanclooster , Artemi Cerdà , Jonay Neris 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 15:30–17:00  / Room B6
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

SSS2.8

Modeling the experiment, experimenting the models - from experiment to complex processes model
Convener: Manuel Seeger  | Co-Conveners: Thomas Iserloh , Saskia Keesstra , Wolfgang Fister , Nikolaus J. Kuhn , Jay Jabro , João de Lima , Marcus Schindewolf 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room B6
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD18.11  / Thu, 01 Jan, 01:00–14:15  /  

SSS2.9

Innovative techniques for data acquisition in soil erosion studies in catchments
Convener: Encarnación Taguas  | Co-Conveners: Jose Alfonso Gomez , Rafael Giménez , Manuel Seeger , Mike James , Cristina Aguilar 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–10:15  / Room B8
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

HS8.1.3/SSS2.10

Parameter Estimation, Inverse Modelling and Data Assimilation in Subsurface Hydrology (co-organized)
Convener: Olaf Ippisch  | Co-Conveners: Harrie-Jan Hendricks Franssen , Thomas Wöhling , Kai Uwe Totsche , Peter Grathwohl 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 10:30–12:00  / Room R1
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.3  / Thu, 01 Jan, 01:00–16:15  /  

HS8.1.4/SSS2.11

Pore Scale Characterization and Upscaling of Flow and Transport in Porous Media (co-organized)
Co-Conveners: Dani Or , S. Majid Hassanizadeh , Martin Thullner 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room R4
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00  / Red Posters

HS8.3.2/SSS2.12

Monitoring and modelling transfer processes in the soil-plant-atmosphere continuum across scales (co-organized)
Convener: Nunzio Romano  | Co-Conveners: Rafael Angulo-Jaramillo , Martine van der Ploeg , Mathieu Javaux 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–10:00  / Room R14
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00  / Red Posters

HS8.3.3/SSS2.13

Trace gases emissions from soils: Sources, mechanisms and process rates (co-organized)
Convener: Lutz Weihermueller  | Co-Conveners: Yakov Kuzyakov , Reinhard Well 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 10:30–12:00  / Room R14
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00  / Red Posters

HS8.3.5/SSS2.15

The role of interfaces in flow and transport in porous media (co-organized)
Convener: Peter Lehmann  | Co-Conveners: Hans-Jörg Vogel , Insa Neuweiler 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:00  / Room R4
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00  / Red Posters

HS8.3.6/SSS2.16

Hydrophobicity and temporal dynamics of soil physical properties (co-organized)
Convener: Wolfgang Durner  | Co-Conveners: Joerg Bachmann , Stefan Doerr , Jay Jabro 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–14:45  / Room R4
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00  / Red Posters

HS10.4/SSS2.17

General Ecohydrology (co-organized)
Convener: Keith Smettem  | Co-Conveners: Nicola Montaldo , Murugesu Sivapalan , Vito Iacobellis , Salvatore Manfreda , Félix Francés , Gregory Egger 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:14  / Room R8
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00  / Red Posters

HS10.5/SSS2.18

Peatland Hydrology (co-organized)
Convener: Bärbel Tiemeyer  | Co-Conveners: Michel Bechtold , Joseph Holden 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room R8
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Red Posters

BG2.13/SSS2.3

Developments in terrestrial biogeochemical models using model-data integration (co-organized)
Convener: Nuno Carvalhais  | Co-Conveners: Gregor Schürmann , Thomas Wutzler , Yiqi Luo , Jean-Christophe Calvet 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–17:00  / Room G4
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00  / Green Posters

SSP3.2/GM7.15/GMPV46/NH3.16/SSS2.20

Morphodynamics of particulate geophysical flows: Erosion, transport, segregation and deposits (co-organized)
Co-Conveners: Guilhem Amin Douillet , Philippe Frey , Christophe Ancey , Guillaume Chambon , Anne Mangeney , Olivier Roche 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room B11
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD22.1  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:15  /