Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


ML – Medal Lectures

    ML1

    Alfred Wegener Medal Lecture by Eric F. Wood
    Convener: Günter Blöschl 
    Orals
     / Wed, 30 Apr, 12:15–13:15  / Room R1

    ML2

    Arthur Holmes Medal Lecture by Kevin C.A. Burke
    Convener: Günter Blöschl 
    Orals
     / Tue, 29 Apr, 12:15–13:15  / Room R1

    ML3

    Jean Dominique Cassini Medal Lecture by Stamatios M. Krimigis
    Convener: Günter Blöschl 
    Orals
     / Thu, 01 May, 12:15–13:15  / Room R1

    ML4

    Alexander von Humboldt Medal Lecture by Pradeep Mujumdar
    Convener: Günter Blöschl 
    Orals
     / Fri, 02 May, 12:15–13:15  / Room R1

    ML5

    Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture by Sebastian F. L . Watt
    Convener: Günter Blöschl 
    Orals
     / Wed, 30 Apr, 10:00–10:30  / Room G11

    ML6

    Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture by Peter K. Bijl
    Convener: Günter Blöschl 
    Orals
     / Tue, 29 Apr, 10:30–11:00  / Room Y9

    ML7

    Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture by Noé Lugaz
    Convener: Günter Blöschl 
    Orals
     / Thu, 01 May, 11:15–11:45  / Room Y2

    ML8

    Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture by Matthias Huss
    Convener: Günter Blöschl 
    Orals
     / Wed, 30 Apr, 12:00–12:30  / Room Y1

    ML9

    Vilhelm Bjerknes Medal Lecture by Urs Baltensperger
    Convener: Oksana Tarasova 
    Orals
     / Mon, 28 Apr, 15:30–16:30  / Room B14

    ML10

    Vladimir Ivanovich Vernadsky Medal Lecture by Klaus Butterbach-Bahl
    Convener: Alina Stadnitskaia 
    Orals
     / Wed, 30 Apr, 14:00–15:00  / Room G4

    ML11

    Milutin Milankovic Medal Lecture by Maureen E. Raymo
    Convener: Thomas Blunier 
    Orals
     / Thu, 01 May, 10:30–11:30  / Room Y9

    ML12

    Hans Oeschger Medal Lecture by Sherilyn Claire Fritz
    Convener: Thomas Blunier 
    Orals
     / Mon, 28 Apr, 13:30–14:30  / Room Y9

    ML13

    Louis Agassiz Medal Lecture by Dorthe Dahl-Jensen
    Convener: Jürg Schweizer 
    Orals
     / Mon, 28 Apr, 19:00–20:00  / Room Y1

    ML14

    Vening Meinesz Medal Lecture by Reinhard Dietrich
    Convener: Michael Schmidt 
    Orals
     / Thu, 01 May, 19:00–20:00  / Room G9

    ML15

    Augustus Love Medal Lecture by Shun-Ichiro Karato
    Convener: Irina Artemieva 
    Orals
     / Mon, 28 Apr, 19:00–20:00  / Room G9

    ML16

    Ralph Alger Bagnold Medal Lecture by Peter van der Beek
    Convener: Andreas Lang 
    Orals
     / Thu, 01 May, 18:00–20:00  / Room B8

    ML17

    Robert Wilhelm Bunsen Medal Lecture by Chris J. Hawkesworth
    Convener: Nicholas T. Arndt 
    Orals
     / Tue, 29 Apr, 11:30–12:30  / Room G13

    ML18

    John Dalton Medal Lecture by Hoshin V. Gupta
    Convener: Gerrit H. de Rooij 
    Orals
     / Tue, 29 Apr, 19:00–20:00  / Room R1

    ML19

    Henry Darcy Medal Lecture by Upmanu Lall
    Convener: Gerrit H. de Rooij 
    Orals
     / Thu, 01 May, 19:00–20:00  / Room R1

    ML20

    Louis Néel Medal Lecture by Ian G Main
    Convener: Georg Dresen 
    Orals
     / Thu, 01 May, 19:00–20:00  / Room Y1

    ML21

    Petrus Peregrinus Medal Lecture by Rob Van Der Voo
    Convener: Georg Dresen 
    Orals
     / Thu, 01 May, 18:00–19:00  / Room Y1

    ML22

    Plinius Medal Lecture by Hermann M. Fritz
    Convener: Stefano Tinti 
    Orals
     / Tue, 29 Apr, 19:00–20:00  / Room G9

    ML23

    Lewis Fry Richardson Medal Lecture by Olivier Talagrand
    Convener: Shaun Lovejoy 
    Orals
     / Wed, 30 Apr, 15:30–16:30  / Room B10

    ML24

    Fridtjof Nansen Medal Lecture by Stephen Matthew Griffies
    Convener: Peter Brandt  | Co-Conveners: Sergey Gulev , Johan van der Molen 
    Orals
     / Tue, 29 Apr, 16:00–17:00  / Room Y4

    ML25

    David Bates Medal Lecture by Francois Forget
    Convener: Özgür Karatekin 
    Orals
     / Wed, 30 Apr, 10:30–11:30  / Room Y5

    ML26

    Beno Gutenberg Medal Lecture by Gregory C. Beroza
    Convener: CharLotte Krawczyk 
    Orals
     / Wed, 30 Apr, 11:00–12:00  / Room G11

    ML27

    Jean Baptiste Lamarck Medal Lecture by Isabella Premoli Silva
    Convener: Patric Jacobs 
    Orals
     / Mon, 28 Apr, 16:00–17:00  / Room B5

    ML28

    Philippe Duchaufour Medal Lecture by Johan Six
    Convener: Artemi Cerdà 
    Orals
     / Tue, 29 Apr, 19:00–20:00  / Room B9

    ML29

    Hannes Alfvén Medal Lecture by Karl Schindler
    Convener: Norma B. Crosby 
    Orals
     / Thu, 01 May, 13:30–14:30  / Room Y1

    ML30

    Julius Bartels Medal Lecture by Rumi Nakamura
    Convener: Norma B. Crosby 
    Orals
     / Mon, 28 Apr, 13:30–14:30  / Room Y5

    ML31

    Stephan Mueller Medal Lecture by Claudio Faccenna
    Convener: Susanne Buiter 
    Orals
     / Tue, 29 Apr, 11:00–12:00  / Room B14

    ML32

    Sergey Soloviev Medal Lecture by Costas Synolakis
    Convener: Stefano Tinti 
    Orals
     / Thu, 01 May, 19:00–20:00  / Room G11