Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: SSS9

SSS – Soil System Sciences

Programme Group Chairs: Artemi Cerdà, Antonio Jordán

SSS9 – Soil, Environment and Ecosystem Interactions

Programme Group Scientific Officer: David Dunkerley

SSS9.4

Recent advances in the knowledge and methods for assessing fire impact on vegetation, soil and water quality in recent burnt areas
Convener: Juan F. Martinez-Murillo  | Co-Conveners: Javier Cancelo-González , Jan Jacob Keizer , Jonay Neris 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00
Poster Summaries & DiscussionsPSD9.11  / Thu, 01 Jan, 01:00–16:15  

SSS9.8

Novel sorbent materials for environmental remediation
Convener: Ioannis Manariotis  | Co-Conveners: Hrissi K. Karapanagioti , David Werner 
Orals
 / Fri, 02 May, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00

SSS9.9/GM6.3/HS9.14/SSP3.1.23

Connectivity in hydrology and sediment dynamics: how do we move forwards? (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra  | Co-Conveners: Ronald Pöppl , R.E. Brazier , Laurent Pfister , Tobias Heckmann , Willemijn Appels , Jantiene Baartman , Laura Turnbull-Lloyd , Anne Van Loon , Willem Vervoort 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–12:15
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00

SSS9.12/BG2.18/GM4.7/HS8.3.23

Coevolution of soils, landforms and vegetation: ecosystem stability thresholds and critical zone observatories (co-organized)
Convener: Patricia Saco  | Co-Conveners: Mariano Moreno de las Heras , Noemí Lana-Renault , Angeles G. Mayor , Christoph Hinz 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 10:30–12:15  / 13:30–17:15
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00

AS4.9/CL5.6/GM5.2/SSS9.16

Aeolian dust: Initiator, Player, and Recorder of Environmental Change (co-organized)
Convener: Peter Knippertz  | Co-Convener: Jan-Berend Stuut 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00

IG6/BG9.9/SSS9.17

Applications of non-traditional stable isotopes in the terrestrial and aquatic environment & Past and present climate: the continental isotopic record (co-organized)
Co-Conveners: Ana-Voica Bojar , Zuzana Fekiacova , Thomas Prohaska , Stanislaw Hałas 
Orals
 / Fri, 02 May, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 17:30–19:00

GM4.1/HS9.12/SSS9.18

Human-Earth interaction from the Pleistocene to the Anthropocene: state of the science and future direction (co-organized) (co-organized)
Convener: Paolo Tarolli  | Co-Conveners: Annegret Larsen , Sjoerd Kluiving , Veerle Vanacker , Hans Middelkoop 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:03  / 13:30–15:03
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00

GM4.5/SSS9.19

Global change and geomorphic processes in the Horn of Africa (co-organized)
Convener: Jan Nyssen  | Co-Convener: Paolo Billi 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00

BG2.4/SSS9.21

Fire in the Earth System (co-organized)
Convener: Melita Keywood  | Co-Conveners: Johannes Kaiser , Paulo Artaxo , Gitta Lasslop 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00
Poster Summaries & DiscussionsPSD19.4  / Thu, 01 Jan, 01:00–11:15