Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: TS3

TS – Tectonics & Structural Geology

TS3 – Ductile Deformation, Metamorphism and Magmatism

TS3.1/EMRP4.3/GD7.6

Ductile deformation and its interaction with brittle fracture: fabrics, strain localization, fluid-rock interaction and metamorphic conditions (including the TS OYSA lecture) (co-sponsored by AGU-Tectonophysics) (co-organized)
Convener: Luca Menegon  | Co-Conveners: Michael Stipp , Richard Law , Giorgio Pennacchioni , Neil Mancktelow , Francois Renard , Stéphane Rondenay 
Orals
 / Thu, 01 May, 10:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00

TS3.3/ERE5.3

Internal dynamics of salt structures, salt rheology and feedbacks between intra- and suprasalt processes (co-organized)
Convener: Janos Urai  | Co-Conveners: Frank Strozyk , Hemin Koyi 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00
Poster Summaries & DiscussionsPSD16.32  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:15  

GMPV33/TS3.5

Physics of Volcano Plumbing Systems (co-sponsored by AGU-VGP) (co-organized)
Convener: Olivier Galland  | Co-Conveners: Steffi Burchardt , Eoghan Holohan , John Sekajugo , Benoit Taisne 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 15:30–17:00
 / Thu, 01 May, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00
Poster Summaries & DiscussionsPSD23.2  / Thu, 01 Jan, 01:00–15:15  

GMPV40/G6.11/NH2.8/TS3.6

Volcanic processes: Tectonics, Deformation, Geodesy (including Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture) (co-organized)
Convener: Valerio Acocella  | Co-Conveners: Agust Gudmundsson , Sigurjon Jonsson , Thomas R. Walter , Giuseppe Puglisi 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 13:30–17:00
 / Wed, 30 Apr, 08:30–10:30
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00
Poster Summaries & DiscussionsPSD23.5  / Thu, 01 Jan, 01:00–11:15  

GMPV42/ERE3.2/TS3.7

Ore deposits: origin, exploration and mining (co-organized)
Convener: Nicholas T. Arndt 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00

PS2.6

Volcanism, tectonics, impacts and other geological processes across the Solar System
Convener: Thomas Platz  | Co-Conveners: Alexander Deutsch , Harald Hiesinger , Fred Jourdan , Matteo Massironi , Stephanie C. Werner , Paul Byrne 
Orals
 / Fri, 02 May, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00