bmwfm logo

Find the EGU on

Orals CR1.1/SSS0.20

CR1.1/SSS0.20

Permafrost Open Session (co-organized)
Convener: Michael Krautblatter  | Co-Conveners: Jeannette Noetzli , Julia Boike , Hugues Lantuit , Christina Schädel , Reginald Muskett , Birgit Heim , Annett Bartsch 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:00  / Room R13
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters

Wednesday, 15 April 2015
Room R13
Subsea permafrost

13:30–13:45
EGU2015-4838
Climate-sensitive subsea permafrost and related gas expulsions on the South Kara Sea shelf. Field studies and modeling results.
Alexey Portnov, Jurgen Mienert, and Pavel Serov
13:45–14:00
EGU2015-5217
Subsea climate modeling – challenges and first results
Christian Rodehacke, Martin Stendel, Jens Christensen, Vladimir Romanovsky, and Sergey Marchenko
Permafrost hydrology and geochemistry

14:00–14:15
EGU2015-9723
The InterFrost benchmark of Thermo-Hydraulic codes for cold regions hydrology – first inter-comparison results
Christophe Grenier, Nicolas Roux, Hauke Anbergen, Nathaniel Collier, Francois Costard, Michel Ferrry, Andrew Frampton, Jennifer Frederick, Johan Holmen, Anne Jost, Samuel Kokh, Barret Kurylyk, Jeffrey McKenzie, John Molson, Laurent Orgogozo, Agnès Rivière, Wolfram Rühaak, Jan-Olof Selroos, René Therrien, and Patrik Vidstrand
14:15–14:30
EGU2015-6606 | presentation
Groundwater Resources Evolution in Degrading Permafrost Environments: A Small Catchment-Scale Study in Northern Quebec, Canada
John Molson, Jean-Michel Lemieux, Richard Fortier, Rene Therrien, Michel Ouellet, Johannes Barth, Robert van Geldern, Marion Cochand, Jonathan Sottas, Renaud Murray, and David Banville
14:30–14:45
EGU2015-7901
Impact of hydrology on methane flux patterns in a permafrost-affected floodplain in Northeast Siberia
Min Jung Kwon, Felix Beulig, Kirsten Kuesel, Marcus Wildner, Martin Heimann, Nikita Zimov, Sergei Zimov, and Mathias Goeckede
14:45–15:00
EGU2015-4095
Cryogenic cave carbonates as an archive of Late Pleistocene permafrost in the Ural Mountains: preliminary results
Yuri Dublyansky, Olga Kadebskaya, Hai Cheng, Mark Luetscher, and Christoph Spötl
Coffee Break
Permafrost, vegetation and organic matter

15:30–15:45
EGU2015-11964
Reactivity and mobilization of permafrost-derived organic matter along the Lena River Delta – Laptev Sea transition
Boris P. Koch, Ivan Dubinenkov, Ruth Flerus, Philippe Schmitt-Kopplin, and Gerhard Kattner
15:45–16:00
EGU2015-9874
Fate of organic matter released from permafrost to the East Siberian Arctic Shelf: burial vs lateral transport
Lisa Bröder, Tommaso Tesi, Oleg Dudarev, Igor Semiletov, and Örjan Gustafsson
16:00–16:15
EGU2015-3966
Simulated thaw development of a peat plateau-bog complex in a discontinuous permafrost region, Northwest Territories, Canada
Barret Kurylyk, Masaki Hayashi, William Quinton, and Clifford Voss
16:15–16:30
EGU2015-6736
The effect of vegetation type and fire on permafrost thaw: An empirical test of a process based model
Aaron Thierry, Cristian Estop-Aragones, James Fisher, Iain Hartley, Julian Murton, Gareth Phoenix, Lorna Street, and Mathew Williams
16:30–16:45
EGU2015-6960
Active-Layer Soil Moisture Content Regional Variations in Alaska and Russia by Ground-Based and Satellite-Based Methods, 2002 Through 2014
Reginald Muskett, Vladimir Romanovsky, William Cable, and Alexander Kholodov
16:45–17:00
EGU2015-10607
Observation-based modelling of permafrost carbon fluxes with accounting for deep carbon deposits and thermokarst activity
Thomas Schneider von Deimling, Guido Grosse, Jens Strauss, Lutz Schirrmeister, Anne Morgenstern, Sibyll Schaphoff, Malte Meinshausen, and Julia Boike