bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: BG2

BG – Biogeosciences

BG2 – Terrestrial Biogeosciences

BG2.1

Biogeochemistry, ecohydrology, and land-use in the tropics
Convener: Alexander Knohl  | Co-Conveners: Edzo Veldkamp , Jonathan Lloyd , E.M. Veenendaal , Gustavo Saiz , Hans Verbeeck 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:30
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00

BG2.2

Molecular proxies to trace biogeochemical processes in terrestrial ecosystems
Convener: Sandra Spielvogel 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 15:30–17:00

BG2.3

Understanding CO2 and CH4 fluxes from WETLANDS: Reducing the gaps between experimentalists and modellers
Convener: Donatella Zona  | Co-Conveners: Joe Melton , Janne Rinne , Walter Oechel 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00

BG2.4

Biosphere-atmosphere exchange of reactive trace gases and aerosols
Convener: Christof Ammann  | Co-Conveners: Christian Brümmer , Eiko Nemitz 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 15:30–17:00

BG2.5

Effects of climate change on forest health, dynamics, and CO2 balance | PICO
Convener: Fabrizio D Aprile 
PICO
 / Fri, 17 Apr, 15:30–17:00

BG2.6

Biosphere-Atmosphere interaction and land management
Convener: Alexander Knohl  | Co-Convener: Mathias Herbst 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 15:30–17:00

BG2.7

Peatlands and the Carbon Cycle
Convener: Gareth Clay  | Co-Conveners: Fred Worrall , Stephan Glatzel 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 15:30–17:00

BG2.8

Fire in the Earth System
Convener: Melita Keywood  | Co-Conveners: Johannes Kaiser , Paulo Artaxo , Gitta Lasslop 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 15:30–17:00

BG2.9/CL5.1

Earth observation for monitoring and modeling the global energy, water and carbon cycles over land using model-data integration (co-organized)
Convener: Jean-Christophe Calvet  | Co-Conveners: Nuno Carvalhais , Gabriela Schaepman-Strub , Gianpaolo Balsamo , Matthias Cuntz , Mathias Disney , Roselyne Lacaze , Yiqi Luo , Jan-Peter Muller , Gregor Schürmann 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:15  / 13:30–17:15
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00

BG2.10

Biogeochemistry and ecohydrology of arid and semi-arid ecosystems and drought stress
Convener: Buhalqem Mamtimin  | Co-Convener: Werner Leo Kutsch 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 15:30–17:00

BG2.11

Climate extremes, ecosystems and biogeochemical cycles
Convener: Markus Reichstein  | Co-Conveners: Michael Bahn , Yiqi Luo , Dorothea Frank , Nuno Carvalhais 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

BG2.12

Carbon allocation in plants and ecosystems: mechanisms, responses and biogeochemical implications
Convener: Michael Bahn  | Co-Conveners: Andrew Richardson , Mariah Carbone , Daniel Epron 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:15
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 15:30–17:00

BG2.13

Plant traits and biogeochemical cycles
Convener: Jens Kattge  | Co-Conveners: Markus Reichstein , Michael Bahn , Sönke Zaehle , Marjan van de Weg 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 15:30–17:00

GM6.3/BG2.14/SSS5.8

Linking evolution of landscapes, soils and biogeochemical cycles through models, novel approaches and soil records (co-organized)
Convener: Arnaud Temme  | Co-Conveners: Tony Reimann , Peter Fiener , Tom Vanwalleghem , Kristof Van Oost 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00

SSS9.3/BG2.15/GM4.6/HS10.13

The impact of grazing on soil, landforms, water and biota resources (co-organized)
Convener: Manuel Pulido  | Co-Conveners: Claudio Zucca , Michael Vrahnakis , Francisco Javier Solorio Sánchez 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00