bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: NH1

NH – Natural Hazards

Programme Group Chairs: Janusz Wasowski, Stefano Tinti, Gert Zöller, Oded Katz, Heidi Kreibich, Rosa Lasaponara, Giorgio Boni, Giorgio Boni, Ira Didenkulova, Robin Crockett, Henry Odbert

NH1 – Hydro-Meteorological Hazards

NH1.1

Extreme meteorological and hydrological events induced by severe weather and climate change
Convener: Athanasios Loukas  | Co-Conveners: Maria-Carmen Llasat , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00

HS4.6/NH1.2

Operational forecasting and warning systems for natural hazards: challenges and innovation (co-organized) | PICO
Convener: Femke Davids  | Co-Conveners: Jan Verkade , Michael Cranston , Jan Szolgay 
PICO
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00

HS4.3/AS1.3/NH1.3

Ensemble hydro-meteorological forecasting (co-organized)
Conveners: Sara Liguori , Maria-Helena Ramos  | Co-Conveners: Florian Pappenberger , Schalk Jan van Andel , Giovanni Battista Chirico 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

NH1.4/SSS0.29

Atmospheric Electricity, Thunderstorms, Lightning and their effects (co-organized)
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Colin Price , Serge Soula , Yukihiro Takahashi 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00

HS7.2/AS1.12/CL2.10/NH1.5/NP3.7

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Roberto Deidda  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Giovanna Grossi , András Bárdossy , Andreas Langousis , Tim Bellerby 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00

NH1.6

Flood risk and uncertainty
Convener: Giuseppe Tito Aronica  | Co-Conveners: Heiko Apel , Guy J.-P. Schumann 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

HS7.1/AS1.11/NH1.7/NP9.4

Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Eric Wood (deceased), Remko Uijlenhoet , Chris Onof , Alexis Berne , Giovanna Grossi , Hidde Leijnse , Paolo Burlando , Tim Bellerby 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00

NH1.9

Hydro-meteorological hazards: Changing pattern of risk and effective risk mitigation strategies
Convener: Thomas Glade  | Co-Conveners: Cees van Westen , Antonio Parodi , Nicola Rebora 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00

HS4.1/AS1.22/GM7.12/NH1.10

Flash floods, hydro-geomorphic response, forecasting and risk management (co-organized)
Convener: Isabelle Braud  | Co-Conveners: Marco Borga , Marcel Hürlimann , Massimiliano Zappa , Francesc Gallart , Jonathan Gourley 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00

NH1.11

Hazard Risk Managment in Agriculture and Agroecosystems
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos , NIcolas R. Dalezios 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00

AS4.13/HS12.12/NH1.12/OS4.8

Integrated Environmental Prediction: Seamless coupled modelling of the dynamics and chemistry of the atmosphere, ocean and land (co-organized)
Convener: Alexander Baklanov  | Co-Conveners: Johannes Flemming , Georg Grell , Huw Lewis , Thorsten Wagener , Pierre Pellerin 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:15
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

HS2.4.4

Flood changes: understanding the drivers of hazard and risk | PICO
Convener: Luis Mediero  | Co-Conveners: Alberto Viglione , Sergiy Vorogushyn , Heidi Kreibich 
PICO
 / Wed, 15 Apr, 10:30–12:00