bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: OS2

OS – Ocean Sciences

Programme Group Chairs: Carol Robinson, Peter Brandt, Johan van der Molen, Ananda Pascual, Boris Dewitte

OS2 – Coastal Oceans, Semi-enclosed and Marginal Seas

Programme Group Scientific Officer: Johan van der Molen

OS2.1

Open Session on Coastal and Shelf Seas
Convener: Johan van der Molen  | Co-Conveners: Huib E. de Swart , Georgy Shapiro , Andreas Lehmann , Louise Kregting 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 15:30–17:00

OS2.2

Advances in Understanding of the Multi-Disciplinary Dynamics of the Southern European Seas (Mediterranean and Black Sea) (including Arne Richter Award Lecture for OYS)
Convener: Marilaure Grégoire  | Co-Conveners: Emin Özsoy , Ananda Pascual , Gianmaria Sannino , Emil Stanev , Samuel Somot 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:30
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

OS2.3

Eastern Mediterranean and arid climate oceanography (e.g. Dead Sea, Red Sea…): a tribute to A. Hecht
Convener: Nadia Pinardi  | Co-Conveners: Isaac Gertman , Emin Özsoy , Miroslav Gacic 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

OS2.4

Oceanography at coastal scales. Modelling, coupling and observations
Convener: Sandro Carniel  | Co-Conveners: Judith Wolf , Emil Stanev , Georg Umgiesser , Agustín Sánchez-Arcilla , Julien Mader , Patrick Gorringe , Antonio Novellino 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 15:30–17:00

HS10.1/GM8.3/OS2.5

Estuarine processes (co-organized)
Convener: Simon Mudd  | Co-Conveners: Hubert H.G. Savenije , Marco Toffolon , Andrea D'Alpaos , David Todd , Andrew Manning , Kate Spencer 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

OS2.6

Impacts of Ocean Shelf Exchange
Convener: Mark Inall  | Co-Conveners: Jo Hopkins , Mattias Green , Thomas W.N. Haine , John Siddorn , Pierre Dutrieux 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

HS10.1/GM8.3/OS2.5

Estuarine processes
Convener: Simon Mudd  | Co-Conveners: Hubert H.G. Savenije , Marco Toffolon , Andrea D'Alpaos , David Todd , Andrew Manning , Kate Spencer 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

HS10.2

Lakes and inland seas in a changing environment
Convener: Jana Friedrich  | Co-Conveners: Peter Zavialov , Elena Roget 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00

CL1.7/TS5.6

Polar continental margins and fjords – climate, oceanography, tectonics and geohazards
Convener: Matthias Forwick  | Co-Conveners: Jan Sverre Laberg , Kelly Hogan , Berit Oline Hjelstuen , Michele Rebesco , H. Christian Hass (deceased)
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00