Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Orals GD6.2/GMPV8.4/SM6.7

GD6.2/GMPV8.4/SM6.7

The Arctic connection - plate tectonics and crustal and mantle dynamics in the North Atlantic, North Pacific and the High Arctic (including Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture) (co-organized)
Convener: Carmen Gaina  | Co-Conveners: Nina Lebedeva-Ivanova , Sergei Lebedev 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:15  / Room G1
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 13:30–15:00  / Hall X2

Friday, 22 April 2016
Room G1
Chairperson: Sergei Lebedev
08:30–08:45
EGU2016-2507
Crustal types of the Circumpolar Arctic
Sergey Kashubin, Ninel Pavlenkova, Oleg Petrov, Evgenia Milshtein, Sergey Shokalsky, and Yuri Erinchek
08:45–09:00
EGU2016-16786
U/Pb dating of subduction-collision in the Brooks Range: implications for Mesozoic geodynamics of Arctic Alaska
Nicolas Lemonnier, Loic Labrousse, Philippe Agard, Bill McClelland, Mattew Cobble, Alison Till, and Sarah Roeske
09:00–09:15
EGU2016-16340 | presentation
Seismic stratigraphy of sedimentary cover in Amerasian Basin based on the results of Russian High Arctic expeditions
Viktor Poselov, Artem Kireev, Oleg Smirnov, Viktor Butsenko, Sergey Zholondz, and Vasily Savin
09:15–09:30
EGU2016-6567
Can the South China Sea tell us anything about Canada Basin?
Randell Stephenson and Lu Li
09:30–09:45
EGU2016-3559
Influence of Large Igneous Provinces on Svalbard tectonics and sedimentation from the Late Mesozoic through Cenozoic: Insight from (U-Th)/He zircon and apatite thermochronology
Christopher Barnes, David Schneider, and Jaroslaw Majka
09:45–10:00
EGU2016-13613
Structure and Temperature Configuration of the Barents Sea and Kara Sea region and implications for its lithospheric strength (solicited)
Peter Klitzke, Magdalena Scheck-Wenderoth, Sebastien Gac, Jan Inge Faleide, Alexander Minakov, and Judith Sippel
Coffee break
10:30–10:45
EGU2016-2126
Waveform Tomography of the North Atlantic Region
Nicolas Luca Celli, Sergei Lebedev, Andrew Schaeffer, and Carmen Gaina
10:45–11:15
EGU2016-1532
Integrating surface and mantle constraints for palaeo-ocean evolution: a tour of the Arctic and adjacent regions (Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture) (solicited)
Grace E. Shephard
11:15–11:30
EGU2016-8810
The early opening of the Eurasian Basin – geophysical data from the Yermak Plateau
Kai Berglar, Dieter Franke, Rüdiger Lutz, and Volkmar Damm
11:30–11:45
EGU2016-12196
First evidence of the Ellesmerian metamorphism on Svalbard
Karolina Kośmińska, Jarosław Majka, Maciej Manecki, and David A. Schneider
11:45–12:00
EGU2016-2490
The Eocene Eurekan deformation in the Arctic - architecture and kinematics of a strange foldbelt (solicited)
Karsten Piepjohn, Werner von Gosen, Franz Tessensohn, and Lutz Reinhardt
12:00–12:15
EGU2016-8341
Plate motions at the transition from the Lomonosov Ridge to Eurasian Continental Shelf
Eugene Artyushkov, Peter Chekhovich, and Eugene Petrov