Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions
  • Programme Groups: BG1

BG – Biogeosciences

Programme Group Chairs: Jürgen Kesselmeier, Albert Benthien, Andy Ridgwell, Caroline P. Slomp, Helge Niemann, Emmanuelle J. Javaux, Alina Stadnitskaia

BG1 – General Biogeosciences

BG1.1/AS4.8/CR6.8/ERE1.15/GI2.15/GMPV1.6/HS11.42/OS3.4/SSS4.13 Media

Open session on Biogeosciences (Posters only) (Sponsored by PalAss) (co-organized)
Convener: Alina Stadnitskaia  | Co-Conveners: Albert Benthien , Andy Ridgwell , Tom J. Battin , Caroline P. Slomp , Michael E. Böttcher , Emmanuelle J. Javaux , Stephan Glatzel 
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 15:30–17:00

BG1.2

Application of stable isotopes in Biogeosciences (co-organized by the European Association of Geochemistry (EAG)
Convener: Michael E. Böttcher  | Co-Conveners: Kirstin Dähnke , Gerd Gleixner 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 13:30–15:00

BG1.4/SSS9.23

Molecular proxies to trace biogeochemical processes in terrestrial ecosystems (co-organized) | PICO
Convener: Sandra Spielvogel 
PICO
 / Fri, 22 Apr, 10:30–12:00

BG1.5/AS4.7

Terrestrial ecosystem responses to global change: integrating carbon, nutrient and water cycles in experiments and models (co-organized)
Conveners: Teresa Gimeno , Maarten Braakhekke  | Co-Convener: Karin Rebel 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 13:30–15:00

BG1.6

Climate extremes, ecosystems and dynamic landscapes controlling biogeochemical cycles
Convener: Markus Reichstein  | Co-Conveners: Sebastian Doetterl , Michael Bahn , Yiqi Luo , Dorothea Frank , Nuno Carvalhais , V.L. (Titia) Mulder , Michael Kaiser 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

BG1.7/SSS5.16

Interdisciplinary session on the global Phosphorus cycle (co-organized)
Convener: Tom Jilbert  | Co-Conveners: Ben Surridge , Federica Tamburini , Phil Haygarth , Tobias Goldhammer , Caroline P. Slomp , Daniel Blackburn , Friederike Lang , Klaus Kaiser , Jaane Krüger 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 15:30–17:00

BG1.8/SSS12.19

The next generation of land ecosystem models: optimality principles in theory and practice (co-organized) | PICO
Convener: Han Wang  | Co-Conveners: Changhui Peng , Oskar Franklin 
PICO
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00

BG1.9

New advances in model development of biospheric processes
Convener: Carlos Sierra  | Co-Conveners: Sandra Arndt , Victor Brovkin 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 15:30–17:00

BG1.10

Nitrogen-transformation processes in terrestrial and aquatic ecosystems: advances in pathways-tracing, quantification and process-based modelling
Conveners: Tuula Larmola , Reinhard Well  | Co-Conveners: Sari Juutinen , Julie Talbot , Christoph Müller , Dominika Lewicka-Szczebak 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

BG1.11

Towards integrating GHG budgets from terrestrial and aquatic ecosystems
Convener: Ana Meijide  | Co-Conveners: Lutz Merbold , Bert Gielen , Tonya Del Sontro 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00