Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions
  • Programme Groups: HS4

HS – Hydrological Sciences

Programme Group Chairs: Bettina Schaefli, Chris Onof, Wouter Buytaert, Elena Toth, Martine van der Ploeg, Dimitri Solomatine, Annett Bartsch, Peter Bayer, Marcel van der Perk, Maria-Helena Ramos, Josie Geris

HS4 – Hydrological Forecasting

Programme Group Scientific Officer: Maria-Helena Ramos

HS4.1/AS4.30/GM9.12/NH1.7 Media

Flash floods and associated hydro-geomorphic processes: observation, modelling and warning (co-organized)
Convener: Isabelle Braud  | Co-Conveners: Marcel Hürlimann , Marco Borga , Jonathan Gourley , Jose Agustin Brena Naranjo , Massimiliano Zappa 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

HS4.2/NH1.18 Media

Predictability and predictive uncertainty estimation in hydrologic forecasting (co-organized)
Convener: Albrecht Weerts  | Co-Conveners: Henrik Madsen , Giovanni Battista Chirico , Rodolfo Alvarado Montero , Oldrich Rakovec , Joshua K. Roundy 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

HS4.3/AS4.31/NH1.9

Ensemble hydro-meteorological forecasting (co-organized)
Convener: Fredrik Wetterhall  | Co-Conveners: Schalk Jan van Andel , Maria-Helena Ramos , Kolbjorn Engeland , Rodrigo Paiva , Jan Verkade 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

HS4.4 Media

Drought and water scarcity: monitoring, modelling and forecasting to improve hydro-meteorological risk management
Convener: Jürgen Vogt  | Co-Conveners: Athanasios Loukas , Elena Toth , Micha Werner , Brunella Bonaccorso , Christel Prudhomme 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

HS4.5/NH1.10

Operational forecasting and warning systems for natural hazards: challenges and innovation (co-organized) | PICO
Convener: Femke Davids  | Co-Conveners: Jan Szolgay , Michael Cranston , Ilias Pechlivanidis 
PICO
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00

HS4.8/CL3.10

Servicing Water Users by forecasting, outlooks and climate projections for water services (co-organized)
Convener: Bart van den Hurk  | Co-Conveners: Johannes Hunink , Henning Rust , Tim aus der Beek , Florian Pappenberger , Christopher White , Andrew Robertson , Louise Crochemore 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

NH1.6/AS1.4/HS4.9

Coupled atmosphere-hydrological modeling for improved hydro-meteorological predictions (co-organized)
Convener: Harald Kunstmann  | Co-Conveners: Alfonso Senatore , D. gochis , Francesca Viterbo 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

NP5.2/AS1.2/HS4.10

Advances in statistical post-processing for deterministic and ensemble forecasts (co-organized)
Convener: Stéphane Vannitsem  | Co-Conveners: Jakob W. Messner , Daniel S. Wilks 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00