Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions
  • Programme Groups: HS5

HS – Hydrological Sciences

HS5 – Water Management, Operations and Control

HS5.1/SSS9.30

Catchment Science and Management: Nature-Based Solutions for rural and urban environments (co-organized)
Convener: Mark Wilkinson  | Co-Conveners: Paul Quinn , Marianne Bechmann , Brian Kronvang 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

HS5.2

Water resources - assessment, management, and allocation - in (semi-)arid regions
Conveners: Jan Friesen , Laura Foglia , Leonor Rodriguez-Sinobas  | Co-Conveners: Ralf Ludwig , Efrat Morin , Roger Moussa , Murugesu Sivapalan , Shmuel Assouline 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

HS5.4 Media

Advances in socio-hydrology
Convener: Saket Pande  | Co-Conveners: Alberto Viglione , Giuliano Di Baldassarre , Murugesu Sivapalan 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

HS5.5

Hydrology & Society: Transdisciplinary approaches to hydrology and water resources management | PICO
Convener: Christopher (Kit) Macleod  | Co-Conveners: Eva Paton , Gemma Carr , Stuart Lane , Leon Hermans , Tobias Krueger , Roland Barthel , Eric Lindquist 
PICO
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:00

HS5.6 Media

Water Resources Management and Policy in a Changing World (including Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture)
Convener: Manuel Pulido-Velazquez  | Co-Conveners: Kaveh Madani , Andrea Castelletti , Julien Harou , Luis Garrote , Wouter Buytaert , Greg Characklis , Patrick Reed , Amaury Tilmant , Saket Pande , Jan Kwakkel 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–11:45  / 13:30–17:15
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

ERE3.8/HS5.7 Media

Renewable energy and environmental systems: modelling, control and management for a sustainable future (co-organized)
Conveners: Alla Kolechkina , Baptiste François  | Co-Conveners: Niels Schuetze , Andreas Efstratiadis , Matteo Giuliani , Ronald van Nooijen , Benoit Hingray , E. Sauquet 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

HS5.8

Hydrological modelling in the anthropocene | PICO
Convener: Jochen Froebrich  | Co-Conveners: Mike Kirkby , Willem De Clercq , Christian Leduc , Christian Siderius 
PICO
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00

HS5.9/SSS10.5 Media

Water footprint, virtual water and water use efficiency as analytical tools for water and food security (co-organized)
Convener: Stefania Tamea  | Co-Conveners: Jay Jabro , Saket Pande , Arjen Y. Hoekstra (deceased) (deceased) (deceased), Marta Antonelli 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

HS5.10

Assessment and interpretation of state and trends in water quality (co-organized)
Convener: Martina Flörke  | Co-Conveners: Per-Erik Mellander , Ilona Bärlund , Rémi Dupas , Chantal Gascuel-Odoux , Nynke Hofstra , Philip Jordan , Benjamin Koetz , Noeleen McDonald , Mairead Shore 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

SSS10.1/HS5.12

Irrigated agriculture: Natural Resources Management for the sustainability of the terrestrial ecosystem maintaining productivity (co-organized)
Convener: Leonor Rodriguez-Sinobas  | Co-Conveners: Giuseppe Provenzano , José Roldán Cañas , Guy Levy , Alejandro Pérez-Pastor 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00