Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: BG2

BG – Biogeosciences

Programme Group Chairs: Caroline P. Slomp, Helge Niemann, Cornelia Rumpel, Alina Stadnitskaia, Giuliana Panieri, Andy Ridgwell

BG2 – Terrestrial Biogeosciences

Programme Group Scientific Officer: Cornelia Rumpel

BG2.3/CL2.31/SSS10.17 Media

Forest Management under Climate Change (co-organized)
Convener: Fabrizio D Aprile 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00

BG2.7/SSS6.13

Peatlands and the Carbon Cycle (co-organized)
Convener: Gareth Clay  | Co-Conveners: Fred Worrall , Stephan Glatzel 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00

BG2.8/CL3.14/SSS9.38

Terrestrial ecosystem responses to global change: integrating carbon, nutrient, and water cycles in experiments and models (co-organized)
Convener: Teresa Gimeno  | Co-Conveners: Maarten Braakhekke , Karin Rebel , Jean-Cristophe Domec 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00

BG2.10/SSS9.37

Greenhouse gases balance and management in natural and anthropogenic boreal landscapes (co-organized) | PICO
Convener: Ivan Vasenev  | Co-Convener: Riccardo Valentini 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00

BG2.11

Identifying knowledge gaps in supporting resilience of forest cover under changing environmental conditions
Convener: Zoltán Gribovszki  | Co-Conveners: Katarina Strelcova , Marek Fabrika , Adrienn Horváth , Dejan Stojanovic , Péter Kalicz , Borbála Gálos 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 15:30–17:00

BG2.12/SSS5.18

Biogeochemistry of peatlands and lakes (co-organized)
Convener: Nigel Roulet 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00

BG2.15

Surface exchange and distribution of reactive trace gases and aerosols
Convener: Christof Ammann  | Co-Conveners: Christine Braban , Christian Brümmer , Eiko Nemitz , Matthias Sörgel 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00

BG2.16/CL5.24/SSS9.40

Response of terrestrial ecosystems to climate change: Learning from experimental manipulations and natural gradients (co-organized)
Convener: Frank Hagedorn  | Co-Conveners: Werner Borken , Andreas Schindlbacher 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 15:30–17:00

BG2.17

Advances in process understanding, modelling and predictions of soil biogeochemical cycles
Convener: Fernando Moyano  | Co-Conveners: Lorenzo Menichetti , Carlos Sierra 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

BG2.19/SSS10.19

Forests and the methane and nitrous oxide cycles (co-organized) | PICO
Convener: Mari Pihlatie  | Co-Conveners: Vincent Gauci , Sunitha Pangala , Katerina Machacova 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00

BG2.20

Carbon allocation in plants and ecosystems: mechanisms, responses and biogeochemical implications
Convener: Michael Bahn  | Co-Conveners: Andrew Richardson , Mariah Carbone , Daniel Epron , Henrik Hartmann 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 13:30–15:00

BG2.21

Plant traits and biogeochemical cycles, including optimality, acclimation and adaptation in land ecosystem models (co-organized)
Convener: Jens Kattge  | Co-Conveners: Markus Reichstein , Michael Bahn , Sönke Zaehle , Han Wang 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00