Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: CL2

CL – Climate: Past, Present, Future

CL2 – Present climate

CL2.01

Detecting and attributing climate change: trends, extreme events, and impacts
Convener: Pardeep Pall  | Co-Conveners: Aurélien Ribes , Seung-Ki Min , Alexis Hannart 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

CL2.02 Media

Urban climate and urban biometeorology
Convener: Sorin Cheval  | Co-Conveners: Matthias Demuzere , Hendrik Wouters , Matei Georgescu 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

CL2.04

Earth radiation budget, radiative forcing and climate change
Convener: Martin Wild  | Co-Conveners: Rolf Philipona , Paul Stackhouse , Arturo Sanchez-Lorenzo 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

CL2.05 Media

Arctic climate change: governing mechanisms and global implications
Convener: Richard Bintanja  | Co-Convener: Rune Grand Graversen 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

HS2.2.2/AS4.15/CL2.07/CR3.6/NH1.16

Mountains and snow: Advances in large-scale land surface, hydrological and climate modelling (co-organized) | PICO
Convener: Nora Helbig  | Co-Conveners: Vincent Vionnet , Richard L.H. Essery , Michael Schirmer 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00

OS1.8/CL2.08

Tropical & Subtropical Ocean Circulation, Equatorial to Mid-Latitude Air-Sea Interactions (co-organized)
Convener: Alban Lazar  | Co-Conveners: Marcus Dengler , Noel Keenlyside 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

CL2.09/AS4.8/BG9.19

Phenology and seasonality in climate change and ecology (co-organized)
Convener: Kjell Bolmgren  | Co-Conveners: Elisabeth Koch , Mark D. Schwartz , Iñaki Garcia de Cortazar-Atauri , This Rutishauser 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

SSS9.17/CL2.10

Land Use and Climate Change Impact on Grasslands and Wetlands: a Pedological, Hydrological, Biological and Geomorphological Approach (co-organized)
Convener: Xingliang Xu  | Co-Conveners: Xiaoyong Cui , Huai Chen 
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

SSS4.5/BG9.57/CL2.12

Plant-soil-microbial interactions under global change (co-organized)
Convener: Kelly Ramirez  | Co-Conveners: Evgenia Blagodatskaya , Yakov Kuzyakov , Xingliang Xu , Alain Brauman 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

AS4.16/BG9.2/CL2.14/HS11.1

Stable isotopes in the atmosphere - from vapor to precipitation (co-organized)
Conveners: Aurel Perşoiu , Hans Christian Steen-Larsen  | Co-Conveners: Zoltán Kern , Valérie Masson-Delmotte , Didier Roche , Jesper Sjolte , Francoise Vimeux , Polona Vreča , Martin Werner 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

HS7.2/AS1.9/CL2.15/NH1.14/NP10.1

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Alin Andrei Carsteanu  | Co-Conveners: Roberto Deidda , Giovanna Grossi , András Bárdossy , Andreas Langousis , Jérôme Benveniste , Simone Fatichi 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

HS5.9/CL2.17/CR6.9/NH1.9

Water infrastructure risks under climate variability and change: role of data analysis, operating approaches, hydro-meteorological and multi-sectoral forecasts (co-organized)
Convener: Xun Sun  | Co-Conveners: Michelle Ho , Stefano Galelli , Bruno Merz , Francesco Cioffi , Upmanu Lall , Paul Block , Daniela Anghileri 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

CR1.1/CL2.18 Media

State of the Cryosphere: Observations and Modelling (co-organized)
Convener: Julienne Stroeve  | Co-Conveners: Stephan Gruber , Michiel van den Broeke , Frank Pattyn 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

CR1.4/CL2.19 Media

Glaciers and ice caps under climate change (co-organized)
Convener: Jon Ove Hagen  | Co-Conveners: Georg Kaser , Matthias Huss , Nicholas Barrand 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

G5.2/AS4.44/CL2.20

Atmospheric Remote Sensing with Space Geodetic Techniques (co-organized)
Convener: Rosa Pacione  | Co-Conveners: Henrik Vedel , Norman Teferle 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–15:00
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

AS4.3/CL2.21

Atmospheric composition, weather and climate in Sub-Saharan Africa (co-organized)
Convener: Céline Mari  | Co-Conveners: John Marsham , Peter Hill , Véronique Yoboué 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

CR1.5/AS4.22/CL2.22

Atmosphere – Cryosphere interaction, poster only. (co-organized)
Convener: Willem Jan van de Berg  | Co-Convener: Thomas Mölg 
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

NH1.7/CL2.23/HS11.28

Addressing the challenge of compound events, multi-risk modelling and cross-risk assessment methods (co-organized)
Convener: Jakob Zscheischler  | Co-Conveners: Marleen de Ruiter , Seth Westra , Xuebin Zhang , Bart van den Hurk , Olivia Romppainen-Martius , Philip Ward , Michael Leonard , Thomas Wahl , Gabriele Hegerl , Lisa Alexander , robert vautard , Sonia Seneviratne , James Daniell 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

NH6.4/BG9.34/CL2.24/HS11.32

Assessment of climate hazards’ impact on natural and cultural environment: Remote sensing and GIS applications (co-organized)
Convener: Dimitrios Alexakis  | Co-Conveners: Athos Agapiou , Branka Cuca , Luigi Barazzetti , Ioannis Tsanis , Diofantos G. Hadjimitsis 
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

NH9.1/CL2.26

Natural hazard event analyses for risk reduction and adaptation (co-organized)
Convener: Kai Schröter  | Co-Conveners: Michael Kunz , Heidi Kreibich , Daniela Molinari , James Daniell , Adriana Keating 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

NH9.5/AS4.32/CL2.27/HS11.38/SM3.9/SSS13.3

Natural Hazard and Risk Assessment in Developing Countries (co-organized) | PICO
Convener: Faith Taylor  | Co-Conveners: Bruce D. Malamud , Andreas Günther 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00

NH9.7/AS4.33/CL2.28/HS11.34

Urban Resilience Studies –Risk Mapping (co-organized)
Convener: Damien Serre  | Co-Convener: Bruno Barroca 
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

BG2.3/CL2.31/SSS10.17 Media

Forest Management under Climate Change (co-organized)
Convener: Fabrizio D Aprile 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00

BG1.5/CL2.33/HS6.6 Media

Climate extremes, biosphere and society: impacts, remote sensing, and feedbacks (co-organized) | PICO
Convener: Markus Reichstein  | Co-Conveners: Michael Bahn , Tim van Emmerik , Gabriele Hegerl , Sonia Seneviratne , Jana Sillmann , Dorothea Frank , Julia K. Green 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00