Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: GI3

GI – Geosciences Instrumentation & Data Systems

GI3 – Earth surface investigation methods

GI3.1

Civil Engineering Applications of Ground Penetrating Radar
Convener: Lara Pajewski  | Co-Conveners: Andrea Benedetto , Andreas Loizos , Fabio Tosti 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

GI3.2/EMRP4.17/ESSI1.12/NH6.11

Sensing techniques, geophysical methods, sensor network architectures and data analysis methods for critical and transport infrastructures monitoring and diagnostics (co-organized)
Convener: Jean Dumoulin  | Co-Conveners: Francesco Soldovieri , F.C. Ponzo , Jan Vilhelm 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

GI3.3/EMRP4.35/ESSI1.10/NH9.20 Media

From Artefact to Historical Site : Geoscience and Non-Invasive Methods for the Study and Conservation of Cultural Heritage (co-organized)
Convener: Nicola Masini  | Co-Conveners: Lev Eppelbaum , Monica Alvarez de Buergo , Francesco Soldovieri 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

GI3.5/EMRP4.36

Innovative instrumentation and data processing methods in near surface geophysics (co-organized)
Convener: Raffaele Persico  | Co-Conveners: Salvatore Piro , Neil Linford 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

GI3.6/EMRP4.18/ERE5.9/SSP1.7/SSS12.27

Geoscientific Underground Labs and Test Sites (co-organized)
Convener: Jochem Kück  | Co-Conveners: Stefan Buske , Suvi Heinonen , María de los Ángeles García Juanatey 
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

SSP1.3/EMRP4.37/GI3.7 Media

Achievements and perspectives in scientific ocean and continental drilling (co-organized)
Convener: Jan Behrmann  | Co-Conveners: Thomas Wiersberg , Maria Ask , Antje Voelker , Nicolas Waldmann , Mimonitu Opuwari 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

GI3.8/HS11.10/SSS12.19

Broadband and multi/hyper-spectral IR sensing techniques for the retrieval of land surface temperature and emissivity; IR sensing for environmental studies (i.e geo-hazards, agriculture, atmosphere and urban) (co-organized)
Co-Conveners: Stefano Pignatti , Eyal Ben Dor , M. Schlerf , Angelo Palombo 
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

GI3.9/BG9.22/CR2.5/ESSI1.11/GM3.8

Close-Range Sensing of Environment and 3D Point Clouds in Geosciences (co-organized)
Convener: Martin Rutzinger  | Co-Conveners: Roderik Lindenbergh , Francesco Pirotti , Marco Scaioni , Bernhard Höfle , Balázs Székely , Norbert Pfeifer , Christian Briese 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

NH3.3/GI3.11/SSS2.27

Characterizing and monitoring landslide processes using remote sensing and geophysics (co-organized)
Convener: Michel Jaboyedoff  | Co-Conveners: Vincenzo Del Gaudio , Janusz Wasowski , Marc-Henri Derron , Denis Jongmans , Gilles Grandjean 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

GM1.5/CR2.6/GI3.14/NH4.10/SM4.7

Environmental Seismology: Deciphering Earth’s surface processes with seismic methods (co-organized)
Convener: Anne Schöpa  | Co-Conveners: Florent Gimbert , Wei-An Chao , Velio Coviello , Andrea Manconi 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

EMRP1.1/ERE1.10/GI3.15

Evaluation of coupled reservoir processes: laboratory experiments and numerical modelling (co-organized)
Convener: Guido Blöcher  | Co-Conveners: Antoine Jacquey , Mauro Cacace , Harald Milsch , Jerome Fortin , Florian Wellmann , Michael Kühn 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

EMRP1.3/GI3.16/GMPV6.1/SM2.4/TS5.6

Earthquakes: from slow to fast, from the field to the laboratory (incl. Division Outstanding ECS Award Lecture by Marie Violay) (co-organized)
Convener: R. Paul Young  | Co-Conveners: Alexandre Schubnel , Cristiano Collettini , Chris Marone , Jessica Hawthorne , Philip Benson 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

GM3.1/GI3.17/NH4.11

Frontiers in Geomorphometry and Earth Surface Dynamics: Possibilities, Limitations and Perspectives (co-organized) | PICO
Convener: Giulia Sofia  | Co-Conveners: John K. Hillier , Susan Conway 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00

EMRP1.2/GI3.18/SM2.5

Multi-scale measurements of the Earth’s properties and imaging techniques: from laboratory to large-scale Earth phenomena (co-organized)
Convener: Luca De Siena  | Co-Conveners: Stephanie Zihms , Laura Spina , Elma Charalampidou , Philip Benson , David Healy , Nicola Tisato 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00