Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: OS4

OS – Ocean Sciences

Programme Group Chairs: Karen J. Heywood, Peter Brandt, Angelo Rubino, Johan van der Molen, Aida Alvera-Azcárate, Daniela Turk, Boris Dewitte

OS4 – Ocean Modelling, Observing, Forecasting and Societal Applications

Programme Group Scientific Officer: Aida Alvera-Azcárate

OS4.1

Open Session on Operational Oceanography
Convener: Richard Allard  | Co-Conveners: Paolo Oddo , Jacopo Chiggiato , Emanuel Coelho , Reiner Onken 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

OS4.2

Ocean Remote Sensing
Convener: Aida Alvera-Azcárate  | Co-Conveners: Guoqi Han , Tong Lee , Craig Donlon , Ad Stoffelen , Christine Gommenginger 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

OS4.3

Advances in water column and seafloor fixed point observatories
Convener: Mairi Best  | Co-Conveners: Luisa Cristini , Eric Delory , Martin Heesemann , Richard Lampitt , Sofia Alexiou 
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

OS4.5

Open session on observing the ocean | PICO
Convener: Francesco Marcello Falcieri  | Co-Conveners: Francesco Barbariol , Mariona Claret , Stylianos Flampouris , Aleksandra Kruss 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00

OS4.6

Copernicus Marine Environment Monitoring Service (CMEMS)
Convener: Angelique Melet  | Co-Conveners: Ciavatta Stefano , Ananda Pascual , Giovanni Coppini , Emanuela Clementi 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

OS4.7

Marine Pollution Assessment, Predictions and Risk Mapping
Convener: Giovanni Coppini  | Co-Conveners: George Zodiatis , Ramiro Neves , Erik van Sebille 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

ERE3.2/OS4.8

Marine renewable energy; resource characterisation, interactions and impacts (co-organized)
Convener: Judith Wolf  | Co-Conveners: Daniel Conley , Simon Neill , Gregorio Iglesias , Matt Lewis , Louise Kregting , Hermann Lenhart , Steven Degraer 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

CL5.08/AS1.3/OS4.10

Downscaling: methods and applications (co-organized)
Convener: Douglas Maraun  | Co-Conveners: Erika Coppola , Sabine Radanovics , Marlis Hofer 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

GI1.2/AS4.47/BG9.20/ERE1.8/HS11.9/NH8.4/OS4.11/SSS8.12

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Michio Aoyama , Andreas Stohl , Yuichi Onda , Elena Korobova , Gerhard Wotawa 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:10
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

G3.2/CR2.4/HS11.8/OS4.12

Fluid signatures in the hydrosphere, ocean and cryosphere from space geodesy and Earth rotation monitoring (co-organized)
Convener: Roelof Rietbroek  | Co-Conveners: Mohammad J. Tourian , Henryk Dobslaw , Carmen Boening , David Salstein , Sigrid Böhm , Chengli Huang , Florian Seitz 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

NH5.1/OS4.13/SM2.6

Tsunami (co-organized)
Convener: Hélène Hébert  | Co-Conveners: Alberto Armigliato , Ira Didenkulova , Gerasimos Papadopoulos , Stefano Lorito , Finn Løvholt , Elizabeth Madden , Stefan Vater 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

NH4.1/OS4.14/SM3.4 Media

Earthquake and Tsunami disaster mitigation (co-organized)
Convener: Yoshiyuki Kaneda  | Co-Convener: Nurcan Meral OZel 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

AS4.10/CL5.12/ESSI1.14/OS4.15

Recent developments in numerical atmospheric, oceanic and sea-ice models: towards global cloud and eddy resolving simulations on exascale supercomputers (co-organized)
Convener: Peter Düben  | Co-Conveners: Christopher Eldred , Florian Lemarie , Xavier Lapillonne , Valentine Anantharaj , Werner Bauer , Sergey Danilov , Laurent Debreu , Rieke Heinze , Mehmet Ilicak , Christiane Jablonowski , Christian Kühnlein , Thierry Penduff , Pier-Luigi Vidale 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00