Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: ST1

ST – Solar-Terrestrial Sciences

Programme Group Chairs: Natalia Ganushkina, Jan Laštovička, Manuela Temmer, Olga Malandraki, Margit Haberreiter

ST1 – Sun and Heliosphere

Programme Group Scientific Officers: Manuela Temmer, Olga Malandraki

ST1.1

Open Session on the Sun and Heliosphere (including Hannes Alfvén Medal Lecture)
Convener: Olga Malandraki  | Co-Convener: Manuela Temmer 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

ST1.2

Multipoint observations/modeling of heliospheric plasma processes and next steps through NASA’s Interstellar Mapping and Acceleration Probe (IMAP)
Convener: Andrea Opitz  | Co-Conveners: Mihir Desai , Manuela Temmer , Hans-Jörg Fahr , Christian Möstl , Merav Opher , Volker Bothmer , Harald Kucharek , Joachim Saur 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

ST1.4

Advances in heliospheric science through data exploitation including the HELiospheric Cataloguing, Analysis and Techniques Service (HELCATS).
Convener: Jonathan Eastwood  | Co-Conveners: Vratislav Krupar , Volker Bothmer , Emilia Kilpua 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

ST1.5

Theory and Simulation of Solar System Plasmas. Suprathermal populations
Convener: Giovanni Lapenta  | Co-Conveners: Marian Lazar , Viviane Pierrard , Philippa Browning , Jörg Büchner 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

ST1.6

Particle acceleration mechanisms in space plasmas: observations and theory
Convener: Alessandro Retinò  | Co-Conveners: Harald Kucharek , C.-Philippe Escoubet , Drew Turner 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

ST1.8

Turbulence and Heating in Space Plasmas
Convener: Christopher Chen  | Co-Conveners: Olga Alexandrova , Luca Sorriso-Valvo , C.-Philippe Escoubet 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

ST1.9

Solar Magnetic Field, Helicity And Solar Eruptions (including Arne Richter Award for Outstanding ECSs Lecture by Julia K. Thalmann)
Convener: Shangbin Yang  | Co-Convener: Haiqing Xu 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–12:30
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

PS5.2/ST1.10

Planetary, Solar and Heliospheric Radio Emissions (co-organized)
Convener: Patrick Galopeau  | Co-Convener: Mohammed Y. Boudjada 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

PS1.4/AS4.45/ST1.11

Polarimetry as an invaluable tool to study the Solar System and beyond (co-organized) | PICO
Convener: Loïc Rossi  | Co-Conveners: Mathieu Barthelemy , Hervé Lamy , A.Chantal Levasseur-Regourd , Daphne Stam 
PICOs
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00

NP6.4/AS2.9/ST1.12

Turbulence, magnetic reconnection, shocks and particle acceleration: nonlinear processes. (co-organized)
Convener: Giovanni Lapenta  | Co-Conveners: Alex Lazarian , A. Retino , Francesco Valentini , Luca Sorriso-Valvo , Ilias Sibgatullin 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00