Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: GM3

GM – Geomorphology

GM3 – Erosion, weathering and sediment transport

GM3.1/SSP2.12/TS4.10

Eroding mountains and filling basins: Detrital records of erosion and sedimentation from source to sink (co-organized)
Convener: Mitch D'Arcy  | Co-Conveners: Duna Roda-Boluda , Elizabeth Dingle , Daniel Hobley 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

GM3.2/NH3.18/SSS13.23

Erosion and Sedimentation in Mountain Landscapes (co-organized)
Convener: Jan Henrik Blöthe  | Co-Conveners: Christoff Andermann , Kristen Cook , Sabine Kraushaar , Luca C Malatesta 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 15:30–17:00

GM3.3/BG2.8/CL4.27/SSS3.4

Chemical weathering, soil formation, and organic carbon mobilization across spatial and temporal scales (co-organized)
Convener: Aaron Bufe  | Co-Conveners: Olga Vindušková , Jean-Thomas Cornelis , Katerina Jandova , Maarten Lupker , Christian Mikutta 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

HS9.8/GM3.7/SSS13.39 Media

Extreme Erosion Processes, Hydrological Drivers and Connectivity (co-organized)
Convener: Ben Jarihani  | Co-Conveners: Roy C. Sidle , Marco Cavalli , Stefano Crema , Nik Callow , Juan Carlos Loaiza , Annegret Larsen , Rebecca Bartley , Jacky Croke , David higgitt 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

SSS2.1/GM3.9/HS9.10

Connectivity in hydrology and sediment dynamics: concepts, measuring, modelling, indices and societal implications (co-organized)
Convener: Ronald Pöppl  | Co-Conveners: Manuel López-Vicente , Rens Masselink , John Wainwright 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

SSS3.5/GM3.10/HS11.51

Assessing the Critical Zone functioning and reconstructing its evolution, based on soils and sediments, interpreting the geochemical composition of soils and sediments with respect to provenance, palaeoenvironments and pollution (co-organized)
Convener: Philippe Negrel  | Co-Conveners: Jasper Griffioen , Emmanuelle Petelet-Giraud , Daniela Sauer , Tomas Matys Grygar , Jérôme Gaillardet , Joseph Oyesiku-Blakemore 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

SSP3.6/AS4.19/GM3.11/GMPV6.2/HS9.11/NH2.3/OS2.7

Bedform dynamics and morphodynamics: from pyroclastic eruptions to deep see turbidites (co-organized) | PICO
Convener: Guilhem Amin Douillet  | Co-Conveners: Jim Best , Ulrich Kueppers , Arnoud Slootman , Svetlana Kostic , Miwa Yokokawa 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 13:30–17:00

HS9.7/GM3.13

Investigation of sediment transport processes due to geophysical flows (co-organized)
Convener: Manousos Valyrakis  | Co-Conveners: Mário J Franca , Rui Miguel Ferreira , Claudia Adduce , Marwan Hassan 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00