Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18
Administration

Sessions of special interest for Media

This page lists sessions, selected by the EGU press officer, that could be of interest to journalists taking part in the General Assembly. They were selected because they include one or more abstracts featuring potentially newsworthy research. An additional list of papers of media interest selected by session conveners is also available.

US – Union symposia

US1 Media|ECS

Past achievements and future challenges for the Geosciences (co-sponsored by AGU)
Convener: Jonathan Bamber 
Tue, 10 Apr, 09:00–12:00  / Room E1

US2 Media

The future of Earth and Planetary Observations from Space
Convener: Jonathan Bamber  | Co-Conveners: Stephanie C. Werner , Özgür Karatekin 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room E1

US3 Media

Cassini and future perspectives for the exploration of the outer solar system
Convener: Stephanie C. Werner  | Co-Convener: Özgür Karatekin 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US4 Media

Fifty years of International Ocean Drilling
Convener: Helmut Weissert  | Co-Conveners: Giuliana Panieri , Gilbert Camoin 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US5 Media|ECS

Scientific research in a changing European Union: where we stand and what we aim for?
Convener: Francesca Pianosi  | Co-Conveners: Elena Toth , Chloe Hill 
Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room E1

GDB – Great debates

GDB2 Media|ECS

Hands on or hands off?
Convener: Caspar Hewett  | Co-Conveners: Jonathan Dick , Cristina García Fernández , Paul Quinn , Mark Wilkinson 
Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / Room E1

GDB3 Media|ECS

The Early Career Scientists' Great Debate: Should early career scientists use time developing transferrable skills?
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Mathew Stiller-Reeve , Bárbara Ferreira 
Tue, 10 Apr, 19:00–20:30  / Room E1

GDB4 Media

Low-risk geo-engineering: are techniques available now?
Convener: Annica Ekman  | Co-Conveners: Mike Burton , Sonja Martens 
Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

GDB5 Media

Natural versus anthropogenic threats for life on Earth
Convener: Margit Haberreiter  | Co-Conveners: Angelo De Santis , Paul Tackley , Stephanie C. Werner , Didier Roche 
Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

TSM – Townhall and splinter meetings

TM12 Media

Exploiting Arctic observations to improve weather and climate predictions
Convener: Luisa Cristini  | Co-Convener: Kirstin Werner 
Mon, 09 Apr, 19:00–20:00  / Room 2.31

IE – Interdisciplinary Events

IE3.2/NH6.3/CR2.10/EMRP4.34/GI2.10/GM2.15/GMPV5.5/HS11.54/SSS13.75 Media

The use of Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) in monitoring applications and management of natural hazards (co-organized)PICO session
Convener: Daniele Giordan  | Co-Conveners: Yuichi S. Hayakawa , Fabio Remondino , Francesco Nex , Marc Adams 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00  / PICO spot 4

IE2.1/NP3.4/AS1.8/CL2.08/CR1.9/OS1.20/ST4.7 Media

Climate Variability Across Scales and Climate States (co-organized)
Convener: Kira Rehfeld  | Co-Conveners: Thomas Laepple , Shaun Lovejoy , Louise Sime , Anna von der Heydt , Michel Crucifix , Anne-Katrine Faber , Katherine Hutchinson , Pragallva Barpanda , Ruth Geen , Mads Bruun Poulsen 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

IE2.3/AS3.10/CL4.22/GMPV6.4/NH2.2 Media

Characterizing, understanding and predicting the radiative effects and the climatic impacts of major volcanic eruptions (co-organized)
Convener: Davide Zanchettin  | Co-Conveners: Myriam Khodri , Graham Mann , Claudia Timmreck , Matthew Toohey 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

IE1.1/BG1.15/NH8.7/NP9.3 Media

Climate extremes, biosphere and society: impacts, remote sensing, and feedbacks (co-organized)PICO session
Convener: Markus Reichstein  | Co-Conveners: Sonia Seneviratne , Michael Bahn , Gabriele Hegerl , Dorothea Frank , Tim van Emmerik , Jana Sillmann , Julia K. Green 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00  / PICO spot 4

IE2.4/NH5.7/CL4.18/GD11.7/OS2.14 Media

Sea-Level Changes from Minutes to Millennia (co-organized)
Convener: Simon Engelhart  | Co-Conveners: Benjamin Horton , Andrew Kemp , Nicole Khan 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

IE2.7/AS3.6/BG1.10/CL2.24/CR8.7 Media

Atmosphere – Cryosphere interaction with focus on transport, deposition and effects of dust, black carbon, and other aerosols (co-organized)
Convener: Pavla Dagsson Waldhauserova  | Co-Conveners: Outi Meinander , Biagio Di Mauro , Marie Dumont , Chris Williamson , Krzysztof Zawierucha , Ewa Poniecka 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

IE2.8/CL4.02/AS1.7/BG1.40/NP2.6/OS1.22 Media

Constraining climate sensitivity from various lines of evidence (co-organized)
Convener: Anna von der Heydt  | Co-Conveners: Michel Crucifix , Julia Hargreaves , Valerio Lucarini , Steven Sherwood , Masahiro Watanabe , Mark Webb 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

IE1.5/BG1.41/GMPV6.13/SSS13.71 Media

Medical Geology: an interdisciplinary field of science for the benefit of the society (co-organized)
Convener: Hassina Mouri  | Co-Conveners: Prosun Bhattacharya , Brenda Buck , Olle Selinus , Carla Candeias 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

IE2.6/SSP2.2/CL4.23/GMPV1.9 Media

Past and Future Mass Extinctions, Climate and Environmental Change: where do we stand? (co-organized)
Convener: Thierry Adatte  | Co-Conveners: Sverre Planke , Andrea Marzoli , David Bond , Alena Ebinghaus , David Kemp 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–17:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

IE4.7/SSS13.74/BG1.43/ESSI1.10/NH9.21/SM1.10 Media

Citizen Science for Earth Systems in the Era of Big Data (co-organized)PICO session
Convener: Taru Sandén  | Co-Conveners: Daniel Dörler , Florian Heigl , Steffen Fritz , Amanda Whitehurst , Joan Masó , Kevin Murphy , Sven Schade , Uta Wehn , Lucy Bastin 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00  / PICO spot 4

AS – Atmospheric Sciences

AS1.23 Media

Tropical Meteorology

Convener: Jean Philippe Duvel  | Co-Conveners: Enrico Scoccimarro , Eric Maloney 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room 0.94
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

AS3.29 Media

Urban air quality
Convener: Michiel van der Molen  | Co-Conveners: Dominik Brunner , Ulrike Dusek , Felix Vogel , Roderic Jones 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room 0.11
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

CR1.5/AS4.6 Media

Atmosphere – Cryosphere interaction (co-organized)
Convener: Willem Jan van de Berg  | Co-Convener: Thomas Mölg 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room N1
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

GI1.2/AS4.21/BG1.31/EMRP4.4/ERE5.6/HS11.11/NH8.8/OS4.11/SSS13.16 Media

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Michio Aoyama , Elena Korobova , Yuichi Onda , Nikolaos Evangeliou 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room 0.49
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

HS4.1/AS4.27/GM8.7/NH1.11 Media

Flash floods and associated hydro-geomorphic processes: observation, modelling and warning (co-organized)
Convener: Isabelle Braud  | Co-Conveners: Marcel Hürlimann , Marco Borga , Jonathan Gourley , Massimiliano Zappa , Jose Agustin Brena Naranjo 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00  / Room B
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

NH1.1/AS4.24/HS11.26 Media

Extreme meteorological and hydrological events induced by severe weather and climate change (co-organized)
Convener: Athanasios Loukas  | Co-Conveners: Maria-Carmen Llasat , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–17:00  / Room L4/5
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH5.4/AS4.29/CL3.10/HS11.32/OS2.11 Media

Natural Hazards and climate change impacts in coastal areas (co-organized)
Convener: Renske de Winter  | Co-Conveners: Goneri Le Cozannet , R. Ranasinghe , Michael Herzog , Joern Behrens , Luke Jackson 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00  / Room L4/5
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

OS1.5/AS1.29/CL2.14 Media

Climate variability of the Atlantic and Europe (co-organized)
Convener: Monika Rhein  | Co-Conveners: Richard Greatbatch , Blanca Ayarzagüena , Adam Scaife , Tim Woollings , Michael Kelleher , Penelope Maher , Stephen Thomson , Joe Osborne 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room L3
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

OS4.10/AS4.8/ERE1.7/GI2.13/NH11.7 Media

Benefits and Detriments of Geoengineering in the Ocean-Atmosphere System (co-organized)
Convener: Alexander Soloviev  | Co-Conveners: Ephim Golbraikh , Cayla Dean 
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

GMPV6.1/AS3.32/CL5.22/NH2.7 Media

Volcanic Ash – Generation, Transport, Impacts and Applications (co-organized)
Convener: Gholam Ali Hoshyaripour  | Co-Conveners: Britta Jensen , Ulrich Kueppers , Elena Maters , Gill Plunkett , Peter Webley 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00  / Room G1
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

NH1.8/AS4.26 Media

Extreme heat events: processes, impacts and adaptation (co-organized)
Convener: Martha Marie Vogel  | Co-Conveners: Tom Matthews , Conor Murphy , Lauriane Batté 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

AS3.4/BG4.10/NH7.4 Media

Unprecedented Wildfires and Smoke Plumes – 2017 and Beyond (co-organized)
Convener: Michael Fromm  | Co-Conveners: Holger Baars , Mike Flannigan , Inderpreet Kaur , Mark Parrington , Marloes Gutenstein-Penning de Vries 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room 0.94
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

AS3.15 Media

First Results of the Copernicus Sentinel-5 Precursor Mission
Convener: Claus Zehner  | Co-Conveners: Ilse Aben , Pieternel Levelt , Diego Loyola , Michel Van Roozendael , Astrid Christina Koch 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room F1
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

IE2.1/NP3.4/AS1.8/CL2.08/CR1.9/OS1.20/ST4.7 Media

Climate Variability Across Scales and Climate States (co-organized)
Convener: Kira Rehfeld  | Co-Conveners: Thomas Laepple , Shaun Lovejoy , Louise Sime , Anna von der Heydt , Michel Crucifix , Anne-Katrine Faber , Katherine Hutchinson , Pragallva Barpanda , Ruth Geen , Mads Bruun Poulsen 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

IE2.3/AS3.10/CL4.22/GMPV6.4/NH2.2 Media

Characterizing, understanding and predicting the radiative effects and the climatic impacts of major volcanic eruptions (co-organized)
Convener: Davide Zanchettin  | Co-Conveners: Myriam Khodri , Graham Mann , Claudia Timmreck , Matthew Toohey 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

IE2.7/AS3.6/BG1.10/CL2.24/CR8.7 Media

Atmosphere – Cryosphere interaction with focus on transport, deposition and effects of dust, black carbon, and other aerosols (co-organized)
Convener: Pavla Dagsson Waldhauserova  | Co-Conveners: Outi Meinander , Biagio Di Mauro , Marie Dumont , Chris Williamson , Krzysztof Zawierucha , Ewa Poniecka 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

IE2.8/CL4.02/AS1.7/BG1.40/NP2.6/OS1.22 Media

Constraining climate sensitivity from various lines of evidence (co-organized)
Convener: Anna von der Heydt  | Co-Conveners: Michel Crucifix , Julia Hargreaves , Valerio Lucarini , Steven Sherwood , Masahiro Watanabe , Mark Webb 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

US1 Media|ECS

Past achievements and future challenges for the Geosciences (co-sponsored by AGU)
Convener: Jonathan Bamber 
Tue, 10 Apr, 09:00–12:00  / Room E1

US2 Media

The future of Earth and Planetary Observations from Space
Convener: Jonathan Bamber  | Co-Conveners: Stephanie C. Werner , Özgür Karatekin 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room E1

US3 Media

Cassini and future perspectives for the exploration of the outer solar system
Convener: Stephanie C. Werner  | Co-Convener: Özgür Karatekin 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US4 Media

Fifty years of International Ocean Drilling
Convener: Helmut Weissert  | Co-Conveners: Giuliana Panieri , Gilbert Camoin 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US5 Media|ECS

Scientific research in a changing European Union: where we stand and what we aim for?
Convener: Francesca Pianosi  | Co-Conveners: Elena Toth , Chloe Hill 
Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room E1

GDB2 Media|ECS

Hands on or hands off?
Convener: Caspar Hewett  | Co-Conveners: Jonathan Dick , Cristina García Fernández , Paul Quinn , Mark Wilkinson 
Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / Room E1

GDB3 Media|ECS

The Early Career Scientists' Great Debate: Should early career scientists use time developing transferrable skills?
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Mathew Stiller-Reeve , Bárbara Ferreira 
Tue, 10 Apr, 19:00–20:30  / Room E1

GDB4 Media

Low-risk geo-engineering: are techniques available now?
Convener: Annica Ekman  | Co-Conveners: Mike Burton , Sonja Martens 
Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

GDB5 Media

Natural versus anthropogenic threats for life on Earth
Convener: Margit Haberreiter  | Co-Conveners: Angelo De Santis , Paul Tackley , Stephanie C. Werner , Didier Roche 
Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

BG – Biogeosciences

CL1.33/BG3.11/CR8.11/GM9.8/OS2.15 Media

Polar continental margins and fjords – climate, oceanography, tectonics and geohazards (co-organized)
Convener: Kelly Hogan  | Co-Conveners: Matthias Forwick , Jan Sverre Laberg , Berit Oline Hjelstuen , Michele Rebesco , H. Christian Hass , Gerhard Kuhn 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 10:30–12:00  / Room E2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

GI1.2/AS4.21/BG1.31/EMRP4.4/ERE5.6/HS11.11/NH8.8/OS4.11/SSS13.16 Media

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Michio Aoyama , Elena Korobova , Yuichi Onda , Nikolaos Evangeliou 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room 0.49
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

OS4.7/BG3.9 Media

Marine Pollution Assessment, Predictions and Risk Mapping (co-organized)
Convener: Giovanni Coppini  | Co-Conveners: George Zodiatis , Ramiro Neves 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room 1.85
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

BG4.12/GI2.26 Media

Global Earth observation and in-situ data for improved understanding of terrestrial ecosystem dynamics (co-organized)
Convener: Wouter Dorigo  | Co-Conveners: Jean-Christophe Calvet , Nuno Carvalhais , Matthias Forkel , Mariette Vreugdenhil , Martin Thurner , Thomas Pugh , Jean-François Exbrayat , A. Anthony Bloom , Natasha MacBean , Matthias Cuntz , Thomas Smallman , Mathew Williams , Wenping Yuan , Gitta Lasslop 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–17:00  / Room L2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

BG1.3 Media

Mercury cycling in the environment – sources, processes, impacts, and archives from local to global scales
Convener: Jan G. Wiederhold  | Co-Conveners: Martin Jiskra , Sofi Jonsson , Sophia Hansson 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / Room 2.31
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

BG4.2 Media

Interactions between fire, the Earth system and humans across time and space
Convener: Gitta Lasslop  | Co-Conveners: Alysha Coppola , Angelica Feurdean , Stijn Hantson , Cristina Santin , Sander Veraverbeke 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room L2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

BG2.29 Media

Peatlands under pressure
Convener: Annalea Lohila  | Co-Conveners: Leif Klemedtsson , Juul Limpens , Mats Nilsson , Eeva-Stiina Tuittila 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room 2.20
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Hall A

BG2.32/SSS13.8 Media

Ecosystem modeling, biogeochemical cycles and earth observations of changing tropical systems (co-organized)
Conveners: Arturo Sanchez-Azofeifa , Sebastian Doetterl  | Co-Conveners: Marijn Bauters , Saulo Castro , Johan Six 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room 2.20
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

BG2.23 Media

Forests under pressure: current knowledge and future science directions
Convener: Francesco Ripullone  | Co-Conveners: Giovanna Battipaglia , Jesus Julio Camarero , Veronica De Micco , Bernhard Schuldt , Henrik Hartmann 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–17:00  / Room L2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall A
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

OS3.4/BG1.39 Media

Effects of Anthropogenic Pressure on Marine Ecosystems (co-organized)
Convener: Marco Marcelli  | Co-Conveners: Paola Del Negro , Luigi Lazzara , Carla Micheli 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–17:00  / Room N1
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

AS3.4/BG4.10/NH7.4 Media

Unprecedented Wildfires and Smoke Plumes – 2017 and Beyond (co-organized)
Convener: Michael Fromm  | Co-Conveners: Holger Baars , Mike Flannigan , Inderpreet Kaur , Mark Parrington , Marloes Gutenstein-Penning de Vries 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room 0.94
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

OS4.4/BG3.8 Media

Recent advances in ocean physics and biogeochemistry from autonomous underwater vehicles (co-organized)PICO session
Convener: Simon Ruiz  | Co-Conveners: Antonio Olita , Karen J. Heywood , Pierre Testor 
PICO
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00  / PICO spot 4

PS4.2/BG8.2 Media

Planetary Habitability: From Early Planetary Evolution to the Formation of Life (co-organized)
Convener: Tilman Spohn  | Co-Conveners: Véronique Dehant , Emmanuelle J. Javaux , Lena Noack , C. Szopa , Paul Tackley , George Helffrich 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / Room L1
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

IE1.1/BG1.15/NH8.7/NP9.3 Media

Climate extremes, biosphere and society: impacts, remote sensing, and feedbacks (co-organized)PICO session
Convener: Markus Reichstein  | Co-Conveners: Sonia Seneviratne , Michael Bahn , Gabriele Hegerl , Dorothea Frank , Tim van Emmerik , Jana Sillmann , Julia K. Green 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00  / PICO spot 4

IE2.7/AS3.6/BG1.10/CL2.24/CR8.7 Media

Atmosphere – Cryosphere interaction with focus on transport, deposition and effects of dust, black carbon, and other aerosols (co-organized)
Convener: Pavla Dagsson Waldhauserova  | Co-Conveners: Outi Meinander , Biagio Di Mauro , Marie Dumont , Chris Williamson , Krzysztof Zawierucha , Ewa Poniecka 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

IE2.8/CL4.02/AS1.7/BG1.40/NP2.6/OS1.22 Media

Constraining climate sensitivity from various lines of evidence (co-organized)
Convener: Anna von der Heydt  | Co-Conveners: Michel Crucifix , Julia Hargreaves , Valerio Lucarini , Steven Sherwood , Masahiro Watanabe , Mark Webb 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

IE1.5/BG1.41/GMPV6.13/SSS13.71 Media

Medical Geology: an interdisciplinary field of science for the benefit of the society (co-organized)
Convener: Hassina Mouri  | Co-Conveners: Prosun Bhattacharya , Brenda Buck , Olle Selinus , Carla Candeias 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

IE4.7/SSS13.74/BG1.43/ESSI1.10/NH9.21/SM1.10 Media

Citizen Science for Earth Systems in the Era of Big Data (co-organized)PICO session
Convener: Taru Sandén  | Co-Conveners: Daniel Dörler , Florian Heigl , Steffen Fritz , Amanda Whitehurst , Joan Masó , Kevin Murphy , Sven Schade , Uta Wehn , Lucy Bastin 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00  / PICO spot 4

US1 Media|ECS

Past achievements and future challenges for the Geosciences (co-sponsored by AGU)
Convener: Jonathan Bamber 
Tue, 10 Apr, 09:00–12:00  / Room E1

US2 Media

The future of Earth and Planetary Observations from Space
Convener: Jonathan Bamber  | Co-Conveners: Stephanie C. Werner , Özgür Karatekin 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room E1

US3 Media

Cassini and future perspectives for the exploration of the outer solar system
Convener: Stephanie C. Werner  | Co-Convener: Özgür Karatekin 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US4 Media

Fifty years of International Ocean Drilling
Convener: Helmut Weissert  | Co-Conveners: Giuliana Panieri , Gilbert Camoin 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US5 Media|ECS

Scientific research in a changing European Union: where we stand and what we aim for?
Convener: Francesca Pianosi  | Co-Conveners: Elena Toth , Chloe Hill 
Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room E1

GDB2 Media|ECS

Hands on or hands off?
Convener: Caspar Hewett  | Co-Conveners: Jonathan Dick , Cristina García Fernández , Paul Quinn , Mark Wilkinson 
Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / Room E1

GDB3 Media|ECS

The Early Career Scientists' Great Debate: Should early career scientists use time developing transferrable skills?
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Mathew Stiller-Reeve , Bárbara Ferreira 
Tue, 10 Apr, 19:00–20:30  / Room E1

GDB4 Media

Low-risk geo-engineering: are techniques available now?
Convener: Annica Ekman  | Co-Conveners: Mike Burton , Sonja Martens 
Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

GDB5 Media

Natural versus anthropogenic threats for life on Earth
Convener: Margit Haberreiter  | Co-Conveners: Angelo De Santis , Paul Tackley , Stephanie C. Werner , Didier Roche 
Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

CL – Climate: Past, Present, Future

CL1.07 Media

Interdisciplinary tree-ring research
Convener: Kerstin Treydte  | Co-Conveners: Jan Esper , Olga Churakova (Sidorova) , Ulf Buentgen 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / Room 0.14
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

CL1.33/BG3.11/CR8.11/GM9.8/OS2.15 Media

Polar continental margins and fjords – climate, oceanography, tectonics and geohazards (co-organized)
Convener: Kelly Hogan  | Co-Conveners: Matthias Forwick , Jan Sverre Laberg , Berit Oline Hjelstuen , Michele Rebesco , H. Christian Hass , Gerhard Kuhn 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 10:30–12:00  / Room E2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

CL1.03 Media

Flood and weather extremes of the pastPICO session
Conveners: Stephan Dietrich , Markus Czymzik  | Co-Conveners: Bruno Wilhelm , Ruediger Glaser , Hugues Goosse , Monica Ionita-Scholz , Markus Stoffel , Stefanie Wirth 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 08:30–10:00  / PICO spot 5a

CL4.10 Media

Arctic climate change: governing mechanisms and global implications
Convener: Richard Bintanja  | Co-Convener: Rune Grand Graversen 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–10:00  / Room 0.94
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

CL2.18 Media

Urban climate, urban biometeorology, and science tools for cities
Convener: Sorin Cheval  | Co-Conveners: Matthias Demuzere , Hendrik Wouters , Matei Georgescu , Cynthia Rosenzweig 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room 0.14
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

CL3.04/NP5.6 Media

Climate Predictions from monthly, seasonal to decadal time scales (co-organized)
Convener: Francisco J. Doblas-Reyes  | Co-Conveners: Mark A. Liniger , Wolfgang Müller 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room 0.14
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

CL3.01 Media

Extreme Events and Impacts
Convener: Stéphane Goyette  | Co-Convener: Erich Fischer 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room 0.94
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

CL4.13 Media

The climate of the Mediterranean region: from basic science to impacts
Convener: Piero Lionello  | Co-Conveners: Andrea Toreti , Heidi Webber 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / Room 0.94
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

GD8.2/CL4.21/CR8.4/EMRP4.20/SM4.11/TS1.7 Media

Unveiling the structure, evolution and influence of the Antarctic Lithosphere (co-organized)
Convener: Fausto Ferraccioli  | Co-Conveners: Douglas Wiens , Joachim Jacobs 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room -2.47
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

HS7.3/CL2.19/ERE2.5/NH1.16/NP9.1 Media

Water, climate, food and health (co-organized)PICO session
Convener: Hwa-Lung Yu  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Andreas Langousis , Alexander Kolovos , José M. Angulo 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / PICO spot 5b

NH5.4/AS4.29/CL3.10/HS11.32/OS2.11 Media

Natural Hazards and climate change impacts in coastal areas (co-organized)
Convener: Renske de Winter  | Co-Conveners: Goneri Le Cozannet , R. Ranasinghe , Michael Herzog , Joern Behrens , Luke Jackson 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00  / Room L4/5
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

OS1.5/AS1.29/CL2.14 Media

Climate variability of the Atlantic and Europe (co-organized)
Convener: Monika Rhein  | Co-Conveners: Richard Greatbatch , Blanca Ayarzagüena , Adam Scaife , Tim Woollings , Michael Kelleher , Penelope Maher , Stephen Thomson , Joe Osborne 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room L3
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

GMPV4.8/CL1.34 Media

Arctic, Antarctic and other glaciated terranes volcanism - magmatic, tectonic, geomorphic and climatic implications (co-organized)PICO session
Convener: Adelina Geyer  | Co-Conveners: Gioachino Roberti , Iestyn Barr , John Smellie , Morten Riishuus , Swetha Venugopal , Kristin Vogfjord , Brent Ward 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 08:30–10:00  / PICO spot 3

GMPV6.1/AS3.32/CL5.22/NH2.7 Media

Volcanic Ash – Generation, Transport, Impacts and Applications (co-organized)
Convener: Gholam Ali Hoshyaripour  | Co-Conveners: Britta Jensen , Ulrich Kueppers , Elena Maters , Gill Plunkett , Peter Webley 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00  / Room G1
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

GM6.3/CL1.30/SSP2.11/SSS13.29 Media

Deciphering human-environmental interactions during the late Quaternary as lessons for the Anthropocene – prospects and challenges in geoarchaeology (co-organized)
Convener: Hans von Suchodoletz  | Co-Conveners: Kathleen Nicoll , Kathryn Fitzsimmons , Markus Fuchs , Andrea Zerboni , André Kirchner , Gert Verstraeten 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room 0.96
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH3.10/CL2.21 Media

Effects of climate and environmental changes on landslides (co-organized)
Convener: Guido Rianna  | Co-Conveners: Stefano Luigi Gariano , Fausto Guzzetti , Luciano Picarelli 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

CR1.8/CL1.16 Media

The Quest for Oldest Ice (co-organized)PICO session
Convener: Olaf Eisen  | Co-Convener: Didier Roche 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00  / PICO spot 3

IE2.1/NP3.4/AS1.8/CL2.08/CR1.9/OS1.20/ST4.7 Media

Climate Variability Across Scales and Climate States (co-organized)
Convener: Kira Rehfeld  | Co-Conveners: Thomas Laepple , Shaun Lovejoy , Louise Sime , Anna von der Heydt , Michel Crucifix , Anne-Katrine Faber , Katherine Hutchinson , Pragallva Barpanda , Ruth Geen , Mads Bruun Poulsen 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

IE2.3/AS3.10/CL4.22/GMPV6.4/NH2.2 Media

Characterizing, understanding and predicting the radiative effects and the climatic impacts of major volcanic eruptions (co-organized)
Convener: Davide Zanchettin  | Co-Conveners: Myriam Khodri , Graham Mann , Claudia Timmreck , Matthew Toohey 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

CL4.09 Media

Processes and impacts of climate and ocean changes in the Arctic-subartic and the North Atlantic – from past to future:
Convener: Anne de Vernal  | Co-Conveners: Michal Kucera , Marit-Solveig Seidenkrantz , Christof Pearce 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room F2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

CL4.17 Media

Sea level rise: past, present and future
Convener: Marta Marcos  | Co-Conveners: Aslak Grinsted , Svetlana Jevrejeva , Guy Woppelmann , Nadya Vinogradova 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–15:00  / Room 0.94
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

IE2.4/NH5.7/CL4.18/GD11.7/OS2.14 Media

Sea-Level Changes from Minutes to Millennia (co-organized)
Convener: Simon Engelhart  | Co-Conveners: Benjamin Horton , Andrew Kemp , Nicole Khan 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

IE2.7/AS3.6/BG1.10/CL2.24/CR8.7 Media

Atmosphere – Cryosphere interaction with focus on transport, deposition and effects of dust, black carbon, and other aerosols (co-organized)
Convener: Pavla Dagsson Waldhauserova  | Co-Conveners: Outi Meinander , Biagio Di Mauro , Marie Dumont , Chris Williamson , Krzysztof Zawierucha , Ewa Poniecka 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

IE2.8/CL4.02/AS1.7/BG1.40/NP2.6/OS1.22 Media

Constraining climate sensitivity from various lines of evidence (co-organized)
Convener: Anna von der Heydt  | Co-Conveners: Michel Crucifix , Julia Hargreaves , Valerio Lucarini , Steven Sherwood , Masahiro Watanabe , Mark Webb 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

IE2.6/SSP2.2/CL4.23/GMPV1.9 Media

Past and Future Mass Extinctions, Climate and Environmental Change: where do we stand? (co-organized)
Convener: Thierry Adatte  | Co-Conveners: Sverre Planke , Andrea Marzoli , David Bond , Alena Ebinghaus , David Kemp 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–17:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

US1 Media|ECS

Past achievements and future challenges for the Geosciences (co-sponsored by AGU)
Convener: Jonathan Bamber 
Tue, 10 Apr, 09:00–12:00  / Room E1

US2 Media

The future of Earth and Planetary Observations from Space
Convener: Jonathan Bamber  | Co-Conveners: Stephanie C. Werner , Özgür Karatekin 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room E1

US3 Media

Cassini and future perspectives for the exploration of the outer solar system
Convener: Stephanie C. Werner  | Co-Convener: Özgür Karatekin 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US4 Media

Fifty years of International Ocean Drilling
Convener: Helmut Weissert  | Co-Conveners: Giuliana Panieri , Gilbert Camoin 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US5 Media|ECS

Scientific research in a changing European Union: where we stand and what we aim for?
Convener: Francesca Pianosi  | Co-Conveners: Elena Toth , Chloe Hill 
Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room E1

GDB2 Media|ECS

Hands on or hands off?
Convener: Caspar Hewett  | Co-Conveners: Jonathan Dick , Cristina García Fernández , Paul Quinn , Mark Wilkinson 
Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / Room E1

GDB3 Media|ECS

The Early Career Scientists' Great Debate: Should early career scientists use time developing transferrable skills?
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Mathew Stiller-Reeve , Bárbara Ferreira 
Tue, 10 Apr, 19:00–20:30  / Room E1

GDB4 Media

Low-risk geo-engineering: are techniques available now?
Convener: Annica Ekman  | Co-Conveners: Mike Burton , Sonja Martens 
Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

GDB5 Media

Natural versus anthropogenic threats for life on Earth
Convener: Margit Haberreiter  | Co-Conveners: Angelo De Santis , Paul Tackley , Stephanie C. Werner , Didier Roche 
Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

CR – Cryospheric Sciences

CL1.33/BG3.11/CR8.11/GM9.8/OS2.15 Media

Polar continental margins and fjords – climate, oceanography, tectonics and geohazards (co-organized)
Convener: Kelly Hogan  | Co-Conveners: Matthias Forwick , Jan Sverre Laberg , Berit Oline Hjelstuen , Michele Rebesco , H. Christian Hass , Gerhard Kuhn 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 10:30–12:00  / Room E2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

CR1.5/AS4.6 Media

Atmosphere – Cryosphere interaction (co-organized)
Convener: Willem Jan van de Berg  | Co-Convener: Thomas Mölg 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room N1
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

CR2.1 Media

Remote sensing of the cryosphere
Convener: Bert Wouters  | Co-Conveners: Wolfgang Rack , Sophie Berger , Stef Lhermitte , Alexander Kokhanovsky , Knut Stamnes , Jason Box 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room N1
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 13:30–15:00  / Hall X4

CR5.3 Media

Subglacial Environments of Ice Sheets and Glaciers
Convener: Harold Lovell  | Co-Conveners: Bryn Hubbard , Christine Dow , Robert Bingham 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00  / Room N1
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

CR5.4/OS1.16 Media

Ice shelves and tidewater glaciers - dynamics, interactions, observations, modelling (co-organized)
Convener: Adrian Jenkins  | Co-Conveners: Andreas Vieli , Angelika Humbert , Inga Monika Koszalka 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / Room 1.85
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

GD8.1/CR6.4/SM4.12/SSP2.18/TS1.6 Media

The Arctic connection - geodynamic, geologic and oceanographic development of the Arctic (co-organized)
Convener: Grace E. Shephard  | Co-Conveners: Carmen Gaina , Kerim Nisancioglu , Cornelia Spiegel , Andrew Schaeffer 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00  / Room -2.47
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

GD8.2/CL4.21/CR8.4/EMRP4.20/SM4.11/TS1.7 Media

Unveiling the structure, evolution and influence of the Antarctic Lithosphere (co-organized)
Convener: Fausto Ferraccioli  | Co-Conveners: Douglas Wiens , Joachim Jacobs 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room -2.47
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

OS1.7/CR6.2 Media

Changes in the Arctic Ocean, sea ice and subarctic seas systems: Observations, Models and Perspectives (co-organized)
Convener: Yevgeny Aksenov  | Co-Conveners: Agnieszka Beszczynska-Möller , Craig Lee , Benjamin Rabe , Markus Janout , Julienne Stroeve , Paul A. Dodd 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 10:30–12:00  / Room N1
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

GM2.3/CR2.6/GI3.15/GMPV10.3/HS11.18/NH4.6/SM1.04/SSS13.22 Media|ECS

Environmental Seismology: Deciphering Earth’s surface processes with seismic methods (co-organized)
Convener: Anne Schöpa  | Co-Conveners: Wei-An Chao , Velio Coviello , Florent Gimbert , Andrea Manconi 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00  / Room 0.31
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GM9.2/CR4.8 Media

Cold regions geomorphology (co-organized)
Convener: Matteo Spagnolo  | Co-Conveners: Isabelle Gärtner-Roer , Andreas Kellerer-Pirklbauer , Sven Lukas 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00  / Room 0.31
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

IE3.2/NH6.3/CR2.10/EMRP4.34/GI2.10/GM2.15/GMPV5.5/HS11.54/SSS13.75 Media

The use of Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) in monitoring applications and management of natural hazards (co-organized)PICO session
Convener: Daniele Giordan  | Co-Conveners: Yuichi S. Hayakawa , Fabio Remondino , Francesco Nex , Marc Adams 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00  / PICO spot 4

CR1.7/OS1.15 Media

Ice-ocean interactions: past, present and future (co-organized)
Convener: Tom Cowton  | Co-Conveners: Robert Bingham , Brice Rea , Finlo Cottier 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room 1.85
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

CR1.6 Media

The Antarctic Ice Sheet: past, present and future contributions towards global sea levelPICO session
Convener: Steven Phipps  | Co-Conveners: Christopher Fogwill , Felicity Graham , Zoe Thomas 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 08:30–10:00  / PICO spot 4

CR1.8/CL1.16 Media

The Quest for Oldest Ice (co-organized)PICO session
Convener: Olaf Eisen  | Co-Convener: Didier Roche 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00  / PICO spot 3

IE2.1/NP3.4/AS1.8/CL2.08/CR1.9/OS1.20/ST4.7 Media

Climate Variability Across Scales and Climate States (co-organized)
Convener: Kira Rehfeld  | Co-Conveners: Thomas Laepple , Shaun Lovejoy , Louise Sime , Anna von der Heydt , Michel Crucifix , Anne-Katrine Faber , Katherine Hutchinson , Pragallva Barpanda , Ruth Geen , Mads Bruun Poulsen 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

IE2.7/AS3.6/BG1.10/CL2.24/CR8.7 Media

Atmosphere – Cryosphere interaction with focus on transport, deposition and effects of dust, black carbon, and other aerosols (co-organized)
Convener: Pavla Dagsson Waldhauserova  | Co-Conveners: Outi Meinander , Biagio Di Mauro , Marie Dumont , Chris Williamson , Krzysztof Zawierucha , Ewa Poniecka 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

US1 Media|ECS

Past achievements and future challenges for the Geosciences (co-sponsored by AGU)
Convener: Jonathan Bamber 
Tue, 10 Apr, 09:00–12:00  / Room E1

US2 Media

The future of Earth and Planetary Observations from Space
Convener: Jonathan Bamber  | Co-Conveners: Stephanie C. Werner , Özgür Karatekin 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room E1

US3 Media

Cassini and future perspectives for the exploration of the outer solar system
Convener: Stephanie C. Werner  | Co-Convener: Özgür Karatekin 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US4 Media

Fifty years of International Ocean Drilling
Convener: Helmut Weissert  | Co-Conveners: Giuliana Panieri , Gilbert Camoin 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US5 Media|ECS

Scientific research in a changing European Union: where we stand and what we aim for?
Convener: Francesca Pianosi  | Co-Conveners: Elena Toth , Chloe Hill 
Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room E1

GDB2 Media|ECS

Hands on or hands off?
Convener: Caspar Hewett  | Co-Conveners: Jonathan Dick , Cristina García Fernández , Paul Quinn , Mark Wilkinson 
Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / Room E1

GDB3 Media|ECS

The Early Career Scientists' Great Debate: Should early career scientists use time developing transferrable skills?
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Mathew Stiller-Reeve , Bárbara Ferreira 
Tue, 10 Apr, 19:00–20:30  / Room E1

GDB4 Media

Low-risk geo-engineering: are techniques available now?
Convener: Annica Ekman  | Co-Conveners: Mike Burton , Sonja Martens 
Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

GDB5 Media

Natural versus anthropogenic threats for life on Earth
Convener: Margit Haberreiter  | Co-Conveners: Angelo De Santis , Paul Tackley , Stephanie C. Werner , Didier Roche 
Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

EMRP – Earth Magnetism & Rock Physics

EMRP2.2/ST3.10 Media

Earth Observation with Swarm: Results from Four Years in Orbit (co-organized)
Convener: Georgios Balasis  | Co-Conveners: Ian Mann , Diana Saturnino , Rune Floberghagen 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room K1
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

GD8.2/CL4.21/CR8.4/EMRP4.20/SM4.11/TS1.7 Media

Unveiling the structure, evolution and influence of the Antarctic Lithosphere (co-organized)
Convener: Fausto Ferraccioli  | Co-Conveners: Douglas Wiens , Joachim Jacobs 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room -2.47
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

GI1.2/AS4.21/BG1.31/EMRP4.4/ERE5.6/HS11.11/NH8.8/OS4.11/SSS13.16 Media

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Michio Aoyama , Elena Korobova , Yuichi Onda , Nikolaos Evangeliou 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room 0.49
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GI3.6/EMRP4.12/ERE2.3/SSP1.9/SSS13.18 Media

Geoscientific Underground Labs and Test Sites (co-organized)
Convener: Jochem Kück  | Co-Conveners: Stefan Buske , María de los Ángeles García Juanatey , Suvi Heinonen 
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GI3.3/EMRP4.10/NH9.23/PS4.10 Media

Cultural Heritage resilience against climate events and other risks: modelling, remote and in-situ sensing, material characterization and ICT tools (co-sponsored by JpGU) (co-organized)
Convener: Giuseppina Padeletti  | Co-Conveners: Francesco Soldovieri , Jürgen Moßgraber , George Alexandrakis , Gianfranco Fornaro , Antonella Curulli , Gaelle Lortal , Cecilia Sciarretta , Francesco Calabro , Paraskevi Pouli 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room L3
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

IE3.2/NH6.3/CR2.10/EMRP4.34/GI2.10/GM2.15/GMPV5.5/HS11.54/SSS13.75 Media

The use of Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) in monitoring applications and management of natural hazards (co-organized)PICO session
Convener: Daniele Giordan  | Co-Conveners: Yuichi S. Hayakawa , Fabio Remondino , Francesco Nex , Marc Adams 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00  / PICO spot 4

US1 Media|ECS

Past achievements and future challenges for the Geosciences (co-sponsored by AGU)
Convener: Jonathan Bamber 
Tue, 10 Apr, 09:00–12:00  / Room E1

US2 Media

The future of Earth and Planetary Observations from Space
Convener: Jonathan Bamber  | Co-Conveners: Stephanie C. Werner , Özgür Karatekin 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room E1

US3 Media

Cassini and future perspectives for the exploration of the outer solar system
Convener: Stephanie C. Werner  | Co-Convener: Özgür Karatekin 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US4 Media

Fifty years of International Ocean Drilling
Convener: Helmut Weissert  | Co-Conveners: Giuliana Panieri , Gilbert Camoin 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US5 Media|ECS

Scientific research in a changing European Union: where we stand and what we aim for?
Convener: Francesca Pianosi  | Co-Conveners: Elena Toth , Chloe Hill 
Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room E1

GDB2 Media|ECS

Hands on or hands off?
Convener: Caspar Hewett  | Co-Conveners: Jonathan Dick , Cristina García Fernández , Paul Quinn , Mark Wilkinson 
Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / Room E1

GDB3 Media|ECS

The Early Career Scientists' Great Debate: Should early career scientists use time developing transferrable skills?
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Mathew Stiller-Reeve , Bárbara Ferreira 
Tue, 10 Apr, 19:00–20:30  / Room E1

GDB4 Media

Low-risk geo-engineering: are techniques available now?
Convener: Annica Ekman  | Co-Conveners: Mike Burton , Sonja Martens 
Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

GDB5 Media

Natural versus anthropogenic threats for life on Earth
Convener: Margit Haberreiter  | Co-Conveners: Angelo De Santis , Paul Tackley , Stephanie C. Werner , Didier Roche 
Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

ERE – Energy, Resources and the Environment

ERE1.1 Media

Energy, Resources & the Environment
Convener: Sonja Martens  | Co-Conveners: Michael Kühn , Christopher Juhlin , Sian Loveless 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–10:00  / Room M1
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

ERE1.4 Media

Responsible mineral and energy resource development
Convener: Bernd Lottermoser  | Co-Conveners: Natalie Nakaten , Maria Wierzbicka-Wieczorek , Liam Hardy , Samuel Rice , Jens Andersen 
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

ERE3.3/OS4.9 Media

Marine renewable energy; resource characterisation, interactions and impacts (co-organized)
Convener: Matt Lewis  | Co-Conveners: Daniel Conley , Louise Kregting , Simon Neill , Gregorio Iglesias , Michela De Dominicis 
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

ERE4.1 Media

European gas hydrate occurrences as a resource of natural gas: exploration, production and risks
Convener: Judith Schicks  | Co-Conveners: Matthias Haeckel , Katja Heeschen 
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

GI1.2/AS4.21/BG1.31/EMRP4.4/ERE5.6/HS11.11/NH8.8/OS4.11/SSS13.16 Media

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Michio Aoyama , Elena Korobova , Yuichi Onda , Nikolaos Evangeliou 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room 0.49
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GI3.6/EMRP4.12/ERE2.3/SSP1.9/SSS13.18 Media

Geoscientific Underground Labs and Test Sites (co-organized)
Convener: Jochem Kück  | Co-Conveners: Stefan Buske , María de los Ángeles García Juanatey , Suvi Heinonen 
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

HS7.3/CL2.19/ERE2.5/NH1.16/NP9.1 Media

Water, climate, food and health (co-organized)PICO session
Convener: Hwa-Lung Yu  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Andreas Langousis , Alexander Kolovos , José M. Angulo 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / PICO spot 5b

OS4.10/AS4.8/ERE1.7/GI2.13/NH11.7 Media

Benefits and Detriments of Geoengineering in the Ocean-Atmosphere System (co-organized)
Convener: Alexander Soloviev  | Co-Conveners: Ephim Golbraikh , Cayla Dean 
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

US1 Media|ECS

Past achievements and future challenges for the Geosciences (co-sponsored by AGU)
Convener: Jonathan Bamber 
Tue, 10 Apr, 09:00–12:00  / Room E1

US2 Media

The future of Earth and Planetary Observations from Space
Convener: Jonathan Bamber  | Co-Conveners: Stephanie C. Werner , Özgür Karatekin 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room E1

US3 Media

Cassini and future perspectives for the exploration of the outer solar system
Convener: Stephanie C. Werner  | Co-Convener: Özgür Karatekin 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US4 Media

Fifty years of International Ocean Drilling
Convener: Helmut Weissert  | Co-Conveners: Giuliana Panieri , Gilbert Camoin 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US5 Media|ECS

Scientific research in a changing European Union: where we stand and what we aim for?
Convener: Francesca Pianosi  | Co-Conveners: Elena Toth , Chloe Hill 
Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room E1

GDB2 Media|ECS

Hands on or hands off?
Convener: Caspar Hewett  | Co-Conveners: Jonathan Dick , Cristina García Fernández , Paul Quinn , Mark Wilkinson 
Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / Room E1

GDB3 Media|ECS

The Early Career Scientists' Great Debate: Should early career scientists use time developing transferrable skills?
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Mathew Stiller-Reeve , Bárbara Ferreira 
Tue, 10 Apr, 19:00–20:30  / Room E1

GDB4 Media

Low-risk geo-engineering: are techniques available now?
Convener: Annica Ekman  | Co-Conveners: Mike Burton , Sonja Martens 
Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

GDB5 Media

Natural versus anthropogenic threats for life on Earth
Convener: Margit Haberreiter  | Co-Conveners: Angelo De Santis , Paul Tackley , Stephanie C. Werner , Didier Roche 
Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

ESSI – Earth & Space Science Informatics

IE4.7/SSS13.74/BG1.43/ESSI1.10/NH9.21/SM1.10 Media

Citizen Science for Earth Systems in the Era of Big Data (co-organized)PICO session
Convener: Taru Sandén  | Co-Conveners: Daniel Dörler , Florian Heigl , Steffen Fritz , Amanda Whitehurst , Joan Masó , Kevin Murphy , Sven Schade , Uta Wehn , Lucy Bastin 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00  / PICO spot 4

US1 Media|ECS

Past achievements and future challenges for the Geosciences (co-sponsored by AGU)
Convener: Jonathan Bamber 
Tue, 10 Apr, 09:00–12:00  / Room E1

US2 Media

The future of Earth and Planetary Observations from Space
Convener: Jonathan Bamber  | Co-Conveners: Stephanie C. Werner , Özgür Karatekin 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room E1

US3 Media

Cassini and future perspectives for the exploration of the outer solar system
Convener: Stephanie C. Werner  | Co-Convener: Özgür Karatekin 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US4 Media

Fifty years of International Ocean Drilling
Convener: Helmut Weissert  | Co-Conveners: Giuliana Panieri , Gilbert Camoin 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US5 Media|ECS

Scientific research in a changing European Union: where we stand and what we aim for?
Convener: Francesca Pianosi  | Co-Conveners: Elena Toth , Chloe Hill 
Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room E1

GDB2 Media|ECS

Hands on or hands off?
Convener: Caspar Hewett  | Co-Conveners: Jonathan Dick , Cristina García Fernández , Paul Quinn , Mark Wilkinson 
Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / Room E1

GDB3 Media|ECS

The Early Career Scientists' Great Debate: Should early career scientists use time developing transferrable skills?
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Mathew Stiller-Reeve , Bárbara Ferreira 
Tue, 10 Apr, 19:00–20:30  / Room E1

GDB4 Media

Low-risk geo-engineering: are techniques available now?
Convener: Annica Ekman  | Co-Conveners: Mike Burton , Sonja Martens 
Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

GDB5 Media

Natural versus anthropogenic threats for life on Earth
Convener: Margit Haberreiter  | Co-Conveners: Angelo De Santis , Paul Tackley , Stephanie C. Werner , Didier Roche 
Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

G – Geodesy

US1 Media|ECS

Past achievements and future challenges for the Geosciences (co-sponsored by AGU)
Convener: Jonathan Bamber 
Tue, 10 Apr, 09:00–12:00  / Room E1

US2 Media

The future of Earth and Planetary Observations from Space
Convener: Jonathan Bamber  | Co-Conveners: Stephanie C. Werner , Özgür Karatekin 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room E1

US3 Media

Cassini and future perspectives for the exploration of the outer solar system
Convener: Stephanie C. Werner  | Co-Convener: Özgür Karatekin 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US4 Media

Fifty years of International Ocean Drilling
Convener: Helmut Weissert  | Co-Conveners: Giuliana Panieri , Gilbert Camoin 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US5 Media|ECS

Scientific research in a changing European Union: where we stand and what we aim for?
Convener: Francesca Pianosi  | Co-Conveners: Elena Toth , Chloe Hill 
Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room E1

GDB2 Media|ECS

Hands on or hands off?
Convener: Caspar Hewett  | Co-Conveners: Jonathan Dick , Cristina García Fernández , Paul Quinn , Mark Wilkinson 
Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / Room E1

GDB3 Media|ECS

The Early Career Scientists' Great Debate: Should early career scientists use time developing transferrable skills?
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Mathew Stiller-Reeve , Bárbara Ferreira 
Tue, 10 Apr, 19:00–20:30  / Room E1

GDB4 Media

Low-risk geo-engineering: are techniques available now?
Convener: Annica Ekman  | Co-Conveners: Mike Burton , Sonja Martens 
Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

GDB5 Media

Natural versus anthropogenic threats for life on Earth
Convener: Margit Haberreiter  | Co-Conveners: Angelo De Santis , Paul Tackley , Stephanie C. Werner , Didier Roche 
Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

GD – Geodynamics

GD8.1/CR6.4/SM4.12/SSP2.18/TS1.6 Media

The Arctic connection - geodynamic, geologic and oceanographic development of the Arctic (co-organized)
Convener: Grace E. Shephard  | Co-Conveners: Carmen Gaina , Kerim Nisancioglu , Cornelia Spiegel , Andrew Schaeffer 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00  / Room -2.47
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

GD8.2/CL4.21/CR8.4/EMRP4.20/SM4.11/TS1.7 Media

Unveiling the structure, evolution and influence of the Antarctic Lithosphere (co-organized)
Convener: Fausto Ferraccioli  | Co-Conveners: Douglas Wiens , Joachim Jacobs 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room -2.47
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

IE2.4/NH5.7/CL4.18/GD11.7/OS2.14 Media

Sea-Level Changes from Minutes to Millennia (co-organized)
Convener: Simon Engelhart  | Co-Conveners: Benjamin Horton , Andrew Kemp , Nicole Khan 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

US1 Media|ECS

Past achievements and future challenges for the Geosciences (co-sponsored by AGU)
Convener: Jonathan Bamber 
Tue, 10 Apr, 09:00–12:00  / Room E1

US2 Media

The future of Earth and Planetary Observations from Space
Convener: Jonathan Bamber  | Co-Conveners: Stephanie C. Werner , Özgür Karatekin 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room E1

US3 Media

Cassini and future perspectives for the exploration of the outer solar system
Convener: Stephanie C. Werner  | Co-Convener: Özgür Karatekin 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US4 Media

Fifty years of International Ocean Drilling
Convener: Helmut Weissert  | Co-Conveners: Giuliana Panieri , Gilbert Camoin 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US5 Media|ECS

Scientific research in a changing European Union: where we stand and what we aim for?
Convener: Francesca Pianosi  | Co-Conveners: Elena Toth , Chloe Hill 
Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room E1

GDB2 Media|ECS

Hands on or hands off?
Convener: Caspar Hewett  | Co-Conveners: Jonathan Dick , Cristina García Fernández , Paul Quinn , Mark Wilkinson 
Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / Room E1

GDB3 Media|ECS

The Early Career Scientists' Great Debate: Should early career scientists use time developing transferrable skills?
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Mathew Stiller-Reeve , Bárbara Ferreira 
Tue, 10 Apr, 19:00–20:30  / Room E1

GDB4 Media

Low-risk geo-engineering: are techniques available now?
Convener: Annica Ekman  | Co-Conveners: Mike Burton , Sonja Martens 
Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

GDB5 Media

Natural versus anthropogenic threats for life on Earth
Convener: Margit Haberreiter  | Co-Conveners: Angelo De Santis , Paul Tackley , Stephanie C. Werner , Didier Roche 
Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

GI – Geosciences Instrumentation & Data Systems

GI1.2/AS4.21/BG1.31/EMRP4.4/ERE5.6/HS11.11/NH8.8/OS4.11/SSS13.16 Media

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Michio Aoyama , Elena Korobova , Yuichi Onda , Nikolaos Evangeliou 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room 0.49
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GI2.3/NH6.9/PS6.5 Media

Sentinels for Science: Advances in Ocean science and Cryosphere research (co-organized)
Convener: Yves-Louis DESNOS  | Co-Conveners: Simon L. G. Jutz , Alessandra Tassa , Merete Badger , Annett Bartsch , Jason Box , Claude Duguay , Jérôme Benveniste , Alexis Mouche , marie-helene rio , Romain Husson , Shubha Sathyendranath , Andrew Shepherd , Louise Sandberg Sørensen , Julienne Stroeve , Diego Fernández Prieto , Bernard Pinty 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room M2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

GI2.4/NH6.8/PS4.9 Media

Sentinels for Science: Advances in Land dynamics and processes understanding (co-organized)
Convener: Yves-Louis DESNOS  | Co-Conveners: Michael Foumelis , Fabien Albino , Diego Fernández Prieto , Nadine Gobron , Mattia Marconcini , Francesco Mattia , Claudia Paris , Isabel Trigo , Martin Wooster , Susanna Ebmeier , Malcolm W. J. Davidson , Else Swinnen , Bernard Pinty , Claude Duguay , Julienne Stroeve 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00  / Room M2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

GI3.6/EMRP4.12/ERE2.3/SSP1.9/SSS13.18 Media

Geoscientific Underground Labs and Test Sites (co-organized)
Convener: Jochem Kück  | Co-Conveners: Stefan Buske , María de los Ángeles García Juanatey , Suvi Heinonen 
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

OS4.10/AS4.8/ERE1.7/GI2.13/NH11.7 Media

Benefits and Detriments of Geoengineering in the Ocean-Atmosphere System (co-organized)
Convener: Alexander Soloviev  | Co-Conveners: Ephim Golbraikh , Cayla Dean 
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

BG4.12/GI2.26 Media

Global Earth observation and in-situ data for improved understanding of terrestrial ecosystem dynamics (co-organized)
Convener: Wouter Dorigo  | Co-Conveners: Jean-Christophe Calvet , Nuno Carvalhais , Matthias Forkel , Mariette Vreugdenhil , Martin Thurner , Thomas Pugh , Jean-François Exbrayat , A. Anthony Bloom , Natasha MacBean , Matthias Cuntz , Thomas Smallman , Mathew Williams , Wenping Yuan , Gitta Lasslop 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–17:00  / Room L2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

GI3.3/EMRP4.10/NH9.23/PS4.10 Media

Cultural Heritage resilience against climate events and other risks: modelling, remote and in-situ sensing, material characterization and ICT tools (co-sponsored by JpGU) (co-organized)
Convener: Giuseppina Padeletti  | Co-Conveners: Francesco Soldovieri , Jürgen Moßgraber , George Alexandrakis , Gianfranco Fornaro , Antonella Curulli , Gaelle Lortal , Cecilia Sciarretta , Francesco Calabro , Paraskevi Pouli 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room L3
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GM2.3/CR2.6/GI3.15/GMPV10.3/HS11.18/NH4.6/SM1.04/SSS13.22 Media|ECS

Environmental Seismology: Deciphering Earth’s surface processes with seismic methods (co-organized)
Convener: Anne Schöpa  | Co-Conveners: Wei-An Chao , Velio Coviello , Florent Gimbert , Andrea Manconi 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00  / Room 0.31
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

IE3.2/NH6.3/CR2.10/EMRP4.34/GI2.10/GM2.15/GMPV5.5/HS11.54/SSS13.75 Media

The use of Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) in monitoring applications and management of natural hazards (co-organized)PICO session
Convener: Daniele Giordan  | Co-Conveners: Yuichi S. Hayakawa , Fabio Remondino , Francesco Nex , Marc Adams 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00  / PICO spot 4

US1 Media|ECS

Past achievements and future challenges for the Geosciences (co-sponsored by AGU)
Convener: Jonathan Bamber 
Tue, 10 Apr, 09:00–12:00  / Room E1

US2 Media

The future of Earth and Planetary Observations from Space
Convener: Jonathan Bamber  | Co-Conveners: Stephanie C. Werner , Özgür Karatekin 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room E1

US3 Media

Cassini and future perspectives for the exploration of the outer solar system
Convener: Stephanie C. Werner  | Co-Convener: Özgür Karatekin 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US4 Media

Fifty years of International Ocean Drilling
Convener: Helmut Weissert  | Co-Conveners: Giuliana Panieri , Gilbert Camoin 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US5 Media|ECS

Scientific research in a changing European Union: where we stand and what we aim for?
Convener: Francesca Pianosi  | Co-Conveners: Elena Toth , Chloe Hill 
Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room E1

GDB2 Media|ECS

Hands on or hands off?
Convener: Caspar Hewett  | Co-Conveners: Jonathan Dick , Cristina García Fernández , Paul Quinn , Mark Wilkinson 
Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / Room E1

GDB3 Media|ECS

The Early Career Scientists' Great Debate: Should early career scientists use time developing transferrable skills?
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Mathew Stiller-Reeve , Bárbara Ferreira 
Tue, 10 Apr, 19:00–20:30  / Room E1

GDB4 Media

Low-risk geo-engineering: are techniques available now?
Convener: Annica Ekman  | Co-Conveners: Mike Burton , Sonja Martens 
Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

GDB5 Media

Natural versus anthropogenic threats for life on Earth
Convener: Margit Haberreiter  | Co-Conveners: Angelo De Santis , Paul Tackley , Stephanie C. Werner , Didier Roche 
Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

GM – Geomorphology

CL1.33/BG3.11/CR8.11/GM9.8/OS2.15 Media

Polar continental margins and fjords – climate, oceanography, tectonics and geohazards (co-organized)
Convener: Kelly Hogan  | Co-Conveners: Matthias Forwick , Jan Sverre Laberg , Berit Oline Hjelstuen , Michele Rebesco , H. Christian Hass , Gerhard Kuhn 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 10:30–12:00  / Room E2
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

HS4.1/AS4.27/GM8.7/NH1.11 Media

Flash floods and associated hydro-geomorphic processes: observation, modelling and warning (co-organized)
Convener: Isabelle Braud  | Co-Conveners: Marcel Hürlimann , Marco Borga , Jonathan Gourley , Massimiliano Zappa , Jose Agustin Brena Naranjo 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00  / Room B
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

NH3.11/GM7.3/SSS13.50 Media

Rockfalls, rockslides and rock avalanches: Mechanics, dynamics, and new insights from novel data (co-organized)
Convener: Michael Krautblatter  | Co-Conveners: Axel Volkwein , Samuel McColl , Anja Dufresne , Daniel Draebing , Matthew Westoby , Kerry Leith , Sibylle Knapp , Anne Voigtländer , Stuart Dunning 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–17:00  / Room L1
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH5.3/GM11.9/SSP3.16 Media

Geological records of extreme wave events (co-organized)
Convener: Ed Garrett  | Co-Conveners: Dominik Brill , Simon Matthias May , Jessica Pilarczyk , Max Engel 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room L4/5
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GM2.3/CR2.6/GI3.15/GMPV10.3/HS11.18/NH4.6/SM1.04/SSS13.22 Media|ECS

Environmental Seismology: Deciphering Earth’s surface processes with seismic methods (co-organized)
Convener: Anne Schöpa  | Co-Conveners: Wei-An Chao , Velio Coviello , Florent Gimbert , Andrea Manconi 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00  / Room 0.31
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GM6.3/CL1.30/SSP2.11/SSS13.29 Media

Deciphering human-environmental interactions during the late Quaternary as lessons for the Anthropocene – prospects and challenges in geoarchaeology (co-organized)
Convener: Hans von Suchodoletz  | Co-Conveners: Kathleen Nicoll , Kathryn Fitzsimmons , Markus Fuchs , Andrea Zerboni , André Kirchner , Gert Verstraeten 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room 0.96
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GM9.2/CR4.8 Media

Cold regions geomorphology (co-organized)
Convener: Matteo Spagnolo  | Co-Conveners: Isabelle Gärtner-Roer , Andreas Kellerer-Pirklbauer , Sven Lukas 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00  / Room 0.31
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

IE3.2/NH6.3/CR2.10/EMRP4.34/GI2.10/GM2.15/GMPV5.5/HS11.54/SSS13.75 Media

The use of Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) in monitoring applications and management of natural hazards (co-organized)PICO session
Convener: Daniele Giordan  | Co-Conveners: Yuichi S. Hayakawa , Fabio Remondino , Francesco Nex , Marc Adams 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00  / PICO spot 4

HS9.8/GM3.7/SSS13.39 Media

Extreme Erosion Processes, Hydrological Drivers and Connectivity (co-organized)
Convener: Ben Jarihani  | Co-Conveners: Roy C. Sidle , Marco Cavalli , Stefano Crema , Nik Callow , Juan Carlos Loaiza , Annegret Larsen , Rebecca Bartley , Jacky Croke , David higgitt 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00  / Room 2.95
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

US1 Media|ECS

Past achievements and future challenges for the Geosciences (co-sponsored by AGU)
Convener: Jonathan Bamber 
Tue, 10 Apr, 09:00–12:00  / Room E1

US2 Media

The future of Earth and Planetary Observations from Space
Convener: Jonathan Bamber  | Co-Conveners: Stephanie C. Werner , Özgür Karatekin 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room E1

US3 Media

Cassini and future perspectives for the exploration of the outer solar system
Convener: Stephanie C. Werner  | Co-Convener: Özgür Karatekin 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US4 Media

Fifty years of International Ocean Drilling
Convener: Helmut Weissert  | Co-Conveners: Giuliana Panieri , Gilbert Camoin 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US5 Media|ECS

Scientific research in a changing European Union: where we stand and what we aim for?
Convener: Francesca Pianosi  | Co-Conveners: Elena Toth , Chloe Hill 
Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room E1

GDB2 Media|ECS

Hands on or hands off?
Convener: Caspar Hewett  | Co-Conveners: Jonathan Dick , Cristina García Fernández , Paul Quinn , Mark Wilkinson 
Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / Room E1

GDB3 Media|ECS

The Early Career Scientists' Great Debate: Should early career scientists use time developing transferrable skills?
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Mathew Stiller-Reeve , Bárbara Ferreira 
Tue, 10 Apr, 19:00–20:30  / Room E1

GDB4 Media

Low-risk geo-engineering: are techniques available now?
Convener: Annica Ekman  | Co-Conveners: Mike Burton , Sonja Martens 
Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

GDB5 Media

Natural versus anthropogenic threats for life on Earth
Convener: Margit Haberreiter  | Co-Conveners: Angelo De Santis , Paul Tackley , Stephanie C. Werner , Didier Roche 
Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

GMPV – Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology

NH9.10/GMPV6.10/HS11.42/SM3.16/SSS13.62 Media

Global and continental scale risk assessment for natural hazards: methods and practice (including Plinius Medal Lecture) (including NH Division Outstanding ECS Lecture) (co-organized)
Convener: Philip Ward  | Co-Conveners: Hessel Winsemius , James Daniell , Melanie J. Duncan , Hannah Cloke 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room L6
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GMPV4.8/CL1.34 Media

Arctic, Antarctic and other glaciated terranes volcanism - magmatic, tectonic, geomorphic and climatic implications (co-organized)PICO session
Convener: Adelina Geyer  | Co-Conveners: Gioachino Roberti , Iestyn Barr , John Smellie , Morten Riishuus , Swetha Venugopal , Kristin Vogfjord , Brent Ward 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 08:30–10:00  / PICO spot 3

GMPV6.1/AS3.32/CL5.22/NH2.7 Media

Volcanic Ash – Generation, Transport, Impacts and Applications (co-organized)
Convener: Gholam Ali Hoshyaripour  | Co-Conveners: Britta Jensen , Ulrich Kueppers , Elena Maters , Gill Plunkett , Peter Webley 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00  / Room G1
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

GM2.3/CR2.6/GI3.15/GMPV10.3/HS11.18/NH4.6/SM1.04/SSS13.22 Media|ECS

Environmental Seismology: Deciphering Earth’s surface processes with seismic methods (co-organized)
Convener: Anne Schöpa  | Co-Conveners: Wei-An Chao , Velio Coviello , Florent Gimbert , Andrea Manconi 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00  / Room 0.31
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

IE3.2/NH6.3/CR2.10/EMRP4.34/GI2.10/GM2.15/GMPV5.5/HS11.54/SSS13.75 Media

The use of Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) in monitoring applications and management of natural hazards (co-organized)PICO session
Convener: Daniele Giordan  | Co-Conveners: Yuichi S. Hayakawa , Fabio Remondino , Francesco Nex , Marc Adams 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00  / PICO spot 4

IE2.3/AS3.10/CL4.22/GMPV6.4/NH2.2 Media

Characterizing, understanding and predicting the radiative effects and the climatic impacts of major volcanic eruptions (co-organized)
Convener: Davide Zanchettin  | Co-Conveners: Myriam Khodri , Graham Mann , Claudia Timmreck , Matthew Toohey 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

IE1.5/BG1.41/GMPV6.13/SSS13.71 Media

Medical Geology: an interdisciplinary field of science for the benefit of the society (co-organized)
Convener: Hassina Mouri  | Co-Conveners: Prosun Bhattacharya , Brenda Buck , Olle Selinus , Carla Candeias 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

IE2.6/SSP2.2/CL4.23/GMPV1.9 Media

Past and Future Mass Extinctions, Climate and Environmental Change: where do we stand? (co-organized)
Convener: Thierry Adatte  | Co-Conveners: Sverre Planke , Andrea Marzoli , David Bond , Alena Ebinghaus , David Kemp 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–17:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

US1 Media|ECS

Past achievements and future challenges for the Geosciences (co-sponsored by AGU)
Convener: Jonathan Bamber 
Tue, 10 Apr, 09:00–12:00  / Room E1

US2 Media

The future of Earth and Planetary Observations from Space
Convener: Jonathan Bamber  | Co-Conveners: Stephanie C. Werner , Özgür Karatekin 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room E1

US3 Media

Cassini and future perspectives for the exploration of the outer solar system
Convener: Stephanie C. Werner  | Co-Convener: Özgür Karatekin 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US4 Media

Fifty years of International Ocean Drilling
Convener: Helmut Weissert  | Co-Conveners: Giuliana Panieri , Gilbert Camoin 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US5 Media|ECS

Scientific research in a changing European Union: where we stand and what we aim for?
Convener: Francesca Pianosi  | Co-Conveners: Elena Toth , Chloe Hill 
Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room E1

GDB2 Media|ECS

Hands on or hands off?
Convener: Caspar Hewett  | Co-Conveners: Jonathan Dick , Cristina García Fernández , Paul Quinn , Mark Wilkinson 
Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / Room E1

GDB3 Media|ECS

The Early Career Scientists' Great Debate: Should early career scientists use time developing transferrable skills?
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Mathew Stiller-Reeve , Bárbara Ferreira 
Tue, 10 Apr, 19:00–20:30  / Room E1

GDB4 Media

Low-risk geo-engineering: are techniques available now?
Convener: Annica Ekman  | Co-Conveners: Mike Burton , Sonja Martens 
Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

GDB5 Media

Natural versus anthropogenic threats for life on Earth
Convener: Margit Haberreiter  | Co-Conveners: Angelo De Santis , Paul Tackley , Stephanie C. Werner , Didier Roche 
Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

HS – Hydrological Sciences

GI1.2/AS4.21/BG1.31/EMRP4.4/ERE5.6/HS11.11/NH8.8/OS4.11/SSS13.16 Media

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Michio Aoyama , Elena Korobova , Yuichi Onda , Nikolaos Evangeliou 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room 0.49
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

HS1.1 Media

The MacGyver session (poster-only session)
Convener: Rolf Hut  | Co-Conveners: Theresa Blume , John Selker , Flavia Tauro , Jan Bumberger , Steven Weijs 
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

HS2.1.1 Media

Hydrological extremes: from droughts to floods
Convener: Anne Van Loon  | Co-Conveners: Jan Szolgay , Lena M. Tallaksen , Gregor Laaha , Ilja van Meerveld , E. Sauquet , Francesc Gallart , Margaret Shanafield 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room C
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

HS2.3.6 Media

Micropollutants and pathogens in the soil-groundwater-river continuum: modeling and monitoring
Convener: Christian Stamm  | Co-Conveners: Matthias Gassmann , Sylvain Payraudeau , Stefan Reichenberger 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–10:00  / Room 2.15
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

HS4.1/AS4.27/GM8.7/NH1.11 Media

Flash floods and associated hydro-geomorphic processes: observation, modelling and warning (co-organized)
Convener: Isabelle Braud  | Co-Conveners: Marcel Hürlimann , Marco Borga , Jonathan Gourley , Massimiliano Zappa , Jose Agustin Brena Naranjo 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00  / Room B
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

HS4.4 Media

Drought and water scarcity: monitoring, modelling and forecasting to improve hydro-meteorological risk management
Convener: Brunella Bonaccorso  | Co-Conveners: Athanasios Loukas , Christel Prudhomme , Micha Werner , Carmelo Cammalleri 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room 2.44
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

HS5.5 Media

Assessment and interpretation of state and trends in water quality
Convener: Martina Floerke  | Co-Conveners: Chantal Gascuel-Odoux , Philip Jordan , Per-Erik Mellander , Michelle van Vliet , Rémi Dupas , Ilona Bärlund , Nynke Hofstra 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00  / Room 2.44
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

HS5.6 Media

Water Resources Management and Policy in a Changing World
Convener: Timothy Foster  | Co-Conveners: Jan Kwakkel , Andrea Castelletti , Manuel Pulido-Velazquez , Greg Characklis , Patrick Reed , Julien Harou , Amaury Tilmant , Kaveh Madani 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room C
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

HS7.3/CL2.19/ERE2.5/NH1.16/NP9.1 Media

Water, climate, food and health (co-organized)PICO session
Convener: Hwa-Lung Yu  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Andreas Langousis , Alexander Kolovos , José M. Angulo 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / PICO spot 5b

HS7.5 Media

Hydroclimatic extremes under change: advancing the science and implementation in hazard prevention and control
Convener: Simon Michael Papalexiou  | Co-Conveners: Chris Onof , Efi Foufoula-Georgiou , Amir AghaKouchak , John K. Hillier , Caspar Honegger 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room B
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

HS8.2.1 Media

Groundwater resources in a changing environment
Convener: Okke Batelaan  | Co-Conveners: Martin Sauter , Joseph Guttman , Roland Barthel , Fabien Magri 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room B
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

HS10.1 Media

Lakes and inland seas in a changing environment
Convener: Georgiy Kirillin  | Co-Convener: Peter Zavialov 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00  / Room 2.31
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

NH1.1/AS4.24/HS11.26 Media

Extreme meteorological and hydrological events induced by severe weather and climate change (co-organized)
Convener: Athanasios Loukas  | Co-Conveners: Maria-Carmen Llasat , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–17:00  / Room L4/5
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH5.4/AS4.29/CL3.10/HS11.32/OS2.11 Media

Natural Hazards and climate change impacts in coastal areas (co-organized)
Convener: Renske de Winter  | Co-Conveners: Goneri Le Cozannet , R. Ranasinghe , Michael Herzog , Joern Behrens , Luke Jackson 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00  / Room L4/5
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH8.1/HS5.13/SSS13.60 Media

Arsenic and other contaminants in soil and groundwater: interventions for source control and regulatory compliance (co-organized)
Conveners: Sezin Czarnecki , Prosun Bhattacharya  | Co-Conveners: Loretta Li , Arslan Ahmad , Gavin Gillmore , Manish Kumar , Jochen Bundschuh 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH9.10/GMPV6.10/HS11.42/SM3.16/SSS13.62 Media

Global and continental scale risk assessment for natural hazards: methods and practice (including Plinius Medal Lecture) (including NH Division Outstanding ECS Lecture) (co-organized)
Convener: Philip Ward  | Co-Conveners: Hessel Winsemius , James Daniell , Melanie J. Duncan , Hannah Cloke 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room L6
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GM2.3/CR2.6/GI3.15/GMPV10.3/HS11.18/NH4.6/SM1.04/SSS13.22 Media|ECS

Environmental Seismology: Deciphering Earth’s surface processes with seismic methods (co-organized)
Convener: Anne Schöpa  | Co-Conveners: Wei-An Chao , Velio Coviello , Florent Gimbert , Andrea Manconi 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00  / Room 0.31
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

IE3.2/NH6.3/CR2.10/EMRP4.34/GI2.10/GM2.15/GMPV5.5/HS11.54/SSS13.75 Media

The use of Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) in monitoring applications and management of natural hazards (co-organized)PICO session
Convener: Daniele Giordan  | Co-Conveners: Yuichi S. Hayakawa , Fabio Remondino , Francesco Nex , Marc Adams 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00  / PICO spot 4

HS9.8/GM3.7/SSS13.39 Media

Extreme Erosion Processes, Hydrological Drivers and Connectivity (co-organized)
Convener: Ben Jarihani  | Co-Conveners: Roy C. Sidle , Marco Cavalli , Stefano Crema , Nik Callow , Juan Carlos Loaiza , Annegret Larsen , Rebecca Bartley , Jacky Croke , David higgitt 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00  / Room 2.95
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

US1 Media|ECS

Past achievements and future challenges for the Geosciences (co-sponsored by AGU)
Convener: Jonathan Bamber 
Tue, 10 Apr, 09:00–12:00  / Room E1

US2 Media

The future of Earth and Planetary Observations from Space
Convener: Jonathan Bamber  | Co-Conveners: Stephanie C. Werner , Özgür Karatekin 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room E1

US3 Media

Cassini and future perspectives for the exploration of the outer solar system
Convener: Stephanie C. Werner  | Co-Convener: Özgür Karatekin 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US4 Media

Fifty years of International Ocean Drilling
Convener: Helmut Weissert  | Co-Conveners: Giuliana Panieri , Gilbert Camoin 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US5 Media|ECS

Scientific research in a changing European Union: where we stand and what we aim for?
Convener: Francesca Pianosi  | Co-Conveners: Elena Toth , Chloe Hill 
Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room E1

GDB2 Media|ECS

Hands on or hands off?
Convener: Caspar Hewett  | Co-Conveners: Jonathan Dick , Cristina García Fernández , Paul Quinn , Mark Wilkinson 
Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / Room E1

GDB3 Media|ECS

The Early Career Scientists' Great Debate: Should early career scientists use time developing transferrable skills?
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Mathew Stiller-Reeve , Bárbara Ferreira 
Tue, 10 Apr, 19:00–20:30  / Room E1

GDB4 Media

Low-risk geo-engineering: are techniques available now?
Convener: Annica Ekman  | Co-Conveners: Mike Burton , Sonja Martens 
Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

GDB5 Media

Natural versus anthropogenic threats for life on Earth
Convener: Margit Haberreiter  | Co-Conveners: Angelo De Santis , Paul Tackley , Stephanie C. Werner , Didier Roche 
Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

NH – Natural Hazards

GI1.2/AS4.21/BG1.31/EMRP4.4/ERE5.6/HS11.11/NH8.8/OS4.11/SSS13.16 Media

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Michio Aoyama , Elena Korobova , Yuichi Onda , Nikolaos Evangeliou 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room 0.49
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GI2.3/NH6.9/PS6.5 Media

Sentinels for Science: Advances in Ocean science and Cryosphere research (co-organized)
Convener: Yves-Louis DESNOS  | Co-Conveners: Simon L. G. Jutz , Alessandra Tassa , Merete Badger , Annett Bartsch , Jason Box , Claude Duguay , Jérôme Benveniste , Alexis Mouche , marie-helene rio , Romain Husson , Shubha Sathyendranath , Andrew Shepherd , Louise Sandberg Sørensen , Julienne Stroeve , Diego Fernández Prieto , Bernard Pinty 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room M2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

GI2.4/NH6.8/PS4.9 Media

Sentinels for Science: Advances in Land dynamics and processes understanding (co-organized)
Convener: Yves-Louis DESNOS  | Co-Conveners: Michael Foumelis , Fabien Albino , Diego Fernández Prieto , Nadine Gobron , Mattia Marconcini , Francesco Mattia , Claudia Paris , Isabel Trigo , Martin Wooster , Susanna Ebmeier , Malcolm W. J. Davidson , Else Swinnen , Bernard Pinty , Claude Duguay , Julienne Stroeve 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00  / Room M2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

HS4.1/AS4.27/GM8.7/NH1.11 Media

Flash floods and associated hydro-geomorphic processes: observation, modelling and warning (co-organized)
Convener: Isabelle Braud  | Co-Conveners: Marcel Hürlimann , Marco Borga , Jonathan Gourley , Massimiliano Zappa , Jose Agustin Brena Naranjo 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00  / Room B
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall A

HS7.3/CL2.19/ERE2.5/NH1.16/NP9.1 Media

Water, climate, food and health (co-organized)PICO session
Convener: Hwa-Lung Yu  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Andreas Langousis , Alexander Kolovos , José M. Angulo 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / PICO spot 5b

NH1.1/AS4.24/HS11.26 Media

Extreme meteorological and hydrological events induced by severe weather and climate change (co-organized)
Convener: Athanasios Loukas  | Co-Conveners: Maria-Carmen Llasat , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–17:00  / Room L4/5
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH3.11/GM7.3/SSS13.50 Media

Rockfalls, rockslides and rock avalanches: Mechanics, dynamics, and new insights from novel data (co-organized)
Convener: Michael Krautblatter  | Co-Conveners: Axel Volkwein , Samuel McColl , Anja Dufresne , Daniel Draebing , Matthew Westoby , Kerry Leith , Sibylle Knapp , Anne Voigtländer , Stuart Dunning 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–17:00  / Room L1
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH5.1/OS2.12/SM3.07 Media

Tsunami (co-organized)
Convener: Helene Hebert  | Co-Conveners: Alberto Armigliato , Stefano Lorito , Ira Didenkulova , Finn Løvholt , Stefan Vater , Elizabeth Madden , Oded Katz , Stefano Tinti , Miquel Canals , Yoshiyuki Kaneda , Nurcan Meral Ozel 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room L6
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH5.3/GM11.9/SSP3.16 Media

Geological records of extreme wave events (co-organized)
Convener: Ed Garrett  | Co-Conveners: Dominik Brill , Simon Matthias May , Jessica Pilarczyk , Max Engel 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room L4/5
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH5.4/AS4.29/CL3.10/HS11.32/OS2.11 Media

Natural Hazards and climate change impacts in coastal areas (co-organized)
Convener: Renske de Winter  | Co-Conveners: Goneri Le Cozannet , R. Ranasinghe , Michael Herzog , Joern Behrens , Luke Jackson 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00  / Room L4/5
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH8.1/HS5.13/SSS13.60 Media

Arsenic and other contaminants in soil and groundwater: interventions for source control and regulatory compliance (co-organized)
Conveners: Sezin Czarnecki , Prosun Bhattacharya  | Co-Conveners: Loretta Li , Arslan Ahmad , Gavin Gillmore , Manish Kumar , Jochen Bundschuh 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH9.1 Media

Natural hazard event analyses for risk reduction and adaptation (including Sergey Soloviev Medal Lecture)
Convener: Kai Schröter  | Co-Conveners: Michael Kunz , Heidi Kreibich , Daniela Molinari , James Daniell , Michael Szoenyi , Kristin Vogel 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–17:00  / Room L6
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH9.4 Media

Natural hazard impacts on technological systems and infrastructures
Convener: Elena Petrova  | Co-Conveners: Faith Taylor , Elisabeth Krausmann , Maria Bostenaru Dan , Michal Bíl , Benjamin Postance , Bodo Damm , Paolo Tarolli 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room -2.31
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH9.10/GMPV6.10/HS11.42/SM3.16/SSS13.62 Media

Global and continental scale risk assessment for natural hazards: methods and practice (including Plinius Medal Lecture) (including NH Division Outstanding ECS Lecture) (co-organized)
Convener: Philip Ward  | Co-Conveners: Hessel Winsemius , James Daniell , Melanie J. Duncan , Hannah Cloke 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room L6
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

OS4.10/AS4.8/ERE1.7/GI2.13/NH11.7 Media

Benefits and Detriments of Geoengineering in the Ocean-Atmosphere System (co-organized)
Convener: Alexander Soloviev  | Co-Conveners: Ephim Golbraikh , Cayla Dean 
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X4

SSS9.1/NH3.16 Media

Landslide early warning systems: monitoring systems, rainfall thresholds, warning models, performance evaluation and risk perception (co-organized)
Convener: Luca Piciullo  | Co-Conveners: Søren Boje , Stefano Luigi Gariano , Samuele Segoni 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 10:30–12:00  / Room -2.20
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X3

GMPV6.1/AS3.32/CL5.22/NH2.7 Media

Volcanic Ash – Generation, Transport, Impacts and Applications (co-organized)
Convener: Gholam Ali Hoshyaripour  | Co-Conveners: Britta Jensen , Ulrich Kueppers , Elena Maters , Gill Plunkett , Peter Webley 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00  / Room G1
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X2

GI3.3/EMRP4.10/NH9.23/PS4.10 Media

Cultural Heritage resilience against climate events and other risks: modelling, remote and in-situ sensing, material characterization and ICT tools (co-sponsored by JpGU) (co-organized)
Convener: Giuseppina Padeletti  | Co-Conveners: Francesco Soldovieri , Jürgen Moßgraber , George Alexandrakis , Gianfranco Fornaro , Antonella Curulli , Gaelle Lortal , Cecilia Sciarretta , Francesco Calabro , Paraskevi Pouli 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room L3
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

GM2.3/CR2.6/GI3.15/GMPV10.3/HS11.18/NH4.6/SM1.04/SSS13.22 Media|ECS

Environmental Seismology: Deciphering Earth’s surface processes with seismic methods (co-organized)
Convener: Anne Schöpa  | Co-Conveners: Wei-An Chao , Velio Coviello , Florent Gimbert , Andrea Manconi 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00  / Room 0.31
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH1.8/AS4.26 Media

Extreme heat events: processes, impacts and adaptation (co-organized)
Convener: Martha Marie Vogel  | Co-Conveners: Tom Matthews , Conor Murphy , Lauriane Batté 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

NH3.10/CL2.21 Media

Effects of climate and environmental changes on landslides (co-organized)
Convener: Guido Rianna  | Co-Conveners: Stefano Luigi Gariano , Fausto Guzzetti , Luciano Picarelli 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00  / Room L8
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

IE3.2/NH6.3/CR2.10/EMRP4.34/GI2.10/GM2.15/GMPV5.5/HS11.54/SSS13.75 Media

The use of Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) in monitoring applications and management of natural hazards (co-organized)PICO session
Convener: Daniele Giordan  | Co-Conveners: Yuichi S. Hayakawa , Fabio Remondino , Francesco Nex , Marc Adams 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00  / PICO spot 4

AS3.4/BG4.10/NH7.4 Media

Unprecedented Wildfires and Smoke Plumes – 2017 and Beyond (co-organized)
Convener: Michael Fromm  | Co-Conveners: Holger Baars , Mike Flannigan , Inderpreet Kaur , Mark Parrington , Marloes Gutenstein-Penning de Vries 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room 0.94
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

IE2.3/AS3.10/CL4.22/GMPV6.4/NH2.2 Media

Characterizing, understanding and predicting the radiative effects and the climatic impacts of major volcanic eruptions (co-organized)
Convener: Davide Zanchettin  | Co-Conveners: Myriam Khodri , Graham Mann , Claudia Timmreck , Matthew Toohey 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

IE1.1/BG1.15/NH8.7/NP9.3 Media

Climate extremes, biosphere and society: impacts, remote sensing, and feedbacks (co-organized)PICO session
Convener: Markus Reichstein  | Co-Conveners: Sonia Seneviratne , Michael Bahn , Gabriele Hegerl , Dorothea Frank , Tim van Emmerik , Jana Sillmann , Julia K. Green 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00  / PICO spot 4

IE2.4/NH5.7/CL4.18/GD11.7/OS2.14 Media

Sea-Level Changes from Minutes to Millennia (co-organized)
Convener: Simon Engelhart  | Co-Conveners: Benjamin Horton , Andrew Kemp , Nicole Khan 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00  / Room N2
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00  / Hall X1

IE4.7/SSS13.74/BG1.43/ESSI1.10/NH9.21/SM1.10 Media

Citizen Science for Earth Systems in the Era of Big Data (co-organized)PICO session
Convener: Taru Sandén  | Co-Conveners: Daniel Dörler , Florian Heigl , Steffen Fritz , Amanda Whitehurst , Joan Masó , Kevin Murphy , Sven Schade , Uta Wehn , Lucy Bastin 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00  / PICO spot 4

US1 Media|ECS

Past achievements and future challenges for the Geosciences (co-sponsored by AGU)
Convener: Jonathan Bamber 
Tue, 10 Apr, 09:00–12:00  / Room E1

US2 Media

The future of Earth and Planetary Observations from Space
Convener: Jonathan Bamber  | Co-Conveners: Stephanie C. Werner , Özgür Karatekin 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room E1

US3 Media

Cassini and future perspectives for the exploration of the outer solar system
Convener: Stephanie C. Werner  | Co-Convener: Özgür Karatekin 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US4 Media

Fifty years of International Ocean Drilling
Convener: Helmut Weissert  | Co-Conveners: Giuliana Panieri , Gilbert Camoin 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room E1

US5 Media|ECS

Scientific research in a changing European Union: where we stand and what we aim for?
Convener: Francesca Pianosi  | Co-Conveners: Elena Toth , Chloe Hill 
Fri, 13 Apr, 08:30–10:00  / Room E1

GDB2 Media|ECS

Hands on or hands off?
Convener: Caspar Hewett  | Co-Conveners: Jonathan Dick , Cristina García Fernández , Paul Quinn , Mark Wilkinson 
Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / Room E1

GDB3 Media|ECS

The Early Career Scientists' Great Debate: Should early career scientists use time developing transferrable skills?
Convener: Sam Illingworth  | Co-Conveners: Mathew Stiller-Reeve , Bárbara Ferreira 
Tue, 10 Apr, 19:00–20:30  / Room E1

GDB4 Media

Low-risk geo-engineering: are techniques available now?
Convener: Annica Ekman  | Co-Conveners: Mike Burton , Sonja Martens 
Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

GDB5 Media

Natural versus anthropogenic threats for life on Earth
Convener: Margit Haberreiter  | Co-Conveners: Angelo De Santis , Paul Tackley , Stephanie C. Werner , Didier Roche 
Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room E1

NP – Nonlinear Processes in Geosciences

CL3.04/NP5.6 Media

Climate Predictions from monthly, seasonal to decadal time scales (co-organized)
Convener: Francisco J. Doblas-Reyes  | Co-Conveners: Mark A. Liniger , Wolfgang Müller 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room 0.14
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00  / Hall X5

HS7.3/CL2.19/ERE2.5/NH1.16/NP9.1 Media

Water, climate, food and health (co-organized)PICO session
Convener: Hwa-Lung Yu  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Andreas Langousis , Alexander Kolovos , José M. Angulo 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / PICO spot 5b

IE2.1/NP3.4/AS1.8/CL2.08/CR1.9/OS1.20/ST4.7 Media

Climate Variability Across Scales and Climate States (co-organized)
Convener: Kira Rehfeld  | Co-Conveners: Thomas Laepple , Shaun Lovejoy , Louise Sime , Anna von der Heydt , Michel Crucifix , Anne-Katrine Faber , Katherine Hutchinson , Pragallva Barpanda , Ruth Geen , Mads Bruun Poulsen