Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: IE2

IE – Interdisciplinary Events

IE2 – From palaeo-timescales to future projections

IE2.1/NP3.4/AS1.8/CL2.08/CR1.9/OS1.20/ST4.7 Media

Climate Variability Across Scales and Climate States (co-organized)
Convener: Kira Rehfeld  | Co-Conveners: Thomas Laepple , Shaun Lovejoy , Louise Sime , Anna von der Heydt , Michel Crucifix , Anne-Katrine Faber , Katherine Hutchinson , Pragallva Barpanda , Ruth Geen , Mads Bruun Poulsen 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

IE2.2/GMPV1.4/BG1.11/CL4.29/ERE1.6/GD3.6/PS1.1/SSP1.10

Terrestrial Planet Evolution: deep carbon cycle and interior/exterior coupling (co-organized)
Convener: Sabin Zahirovic  | Co-Conveners: Cédric Gillmann , Mattia Pistone , Lotta Purkamo , Nina Bellot , Gregor Golabek , vincenzo stagno 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

IE2.3/AS3.10/CL4.22/GMPV6.4/NH2.2 Media

Characterizing, understanding and predicting the radiative effects and the climatic impacts of major volcanic eruptions (co-organized)
Convener: Davide Zanchettin  | Co-Conveners: Myriam Khodri , Graham Mann , Claudia Timmreck , Matthew Toohey 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

IE2.4/NH5.7/CL4.18/GD11.7/OS2.14 Media

Sea-Level Changes from Minutes to Millennia (co-organized)
Convener: Simon Engelhart  | Co-Conveners: Benjamin Horton , Andrew Kemp , Nicole Khan 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

IE2.6/SSP2.2/CL4.23/GMPV1.9 Media

Past and Future Mass Extinctions, Climate and Environmental Change: where do we stand? (co-organized)
Convener: Thierry Adatte  | Co-Conveners: Sverre Planke , Andrea Marzoli , David Bond , Alena Ebinghaus , David Kemp 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

IE2.7/AS3.6/BG1.10/CL2.24/CR8.7 Media

Atmosphere – Cryosphere interaction with focus on transport, deposition and effects of dust, black carbon, and other aerosols (co-organized)
Convener: Pavla Dagsson Waldhauserova  | Co-Conveners: Outi Meinander , Biagio Di Mauro , Marie Dumont , Chris Williamson , Krzysztof Zawierucha , Ewa Poniecka 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

IE2.8/CL4.02/AS1.7/BG1.40/NP2.6/OS1.22 Media

Constraining climate sensitivity from various lines of evidence (co-organized)
Convener: Anna von der Heydt  | Co-Conveners: Michel Crucifix , Julia Hargreaves , Valerio Lucarini , Steven Sherwood , Masahiro Watanabe , Mark Webb 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

IE2.9/BG1.5/CL3.07/SSS13.73

Nitrogen-transformation processes in terrestrial and aquatic ecosystems under global change (co-organized)
Convener: Tuula Larmola  | Co-Conveners: Sari Juutinen , Julie Talbot 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00