Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: PS4

PS – Planetary & Solar System Sciences

Programme Group Chairs: Luigi Colangeli, Ralf Srama, Athena Coustenis, Ruth Ziethe, Aikaterini Radioti, François Raulin, Philippe Garnier, James Cho, Olivier Mousis, Kim Reh, Lena Noack, Zita Martins, Stephanie C. Werner, Jesús Martínez-Frías, David Mimoun, Javier Martín-Torres, Johan De Keyser

PS4 – Space Weather, Climate, Habitability, and Life in (Exo-) Planetary Context

PS4.2/BG8.2 Media

Planetary Habitability: From Early Planetary Evolution to the Formation of Life (co-organized)
Convener: Tilman Spohn  | Co-Conveners: Véronique Dehant , Emmanuelle J. Javaux , Lena Noack , C. Szopa , Paul Tackley , George Helffrich 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

BG8.1/PS4.3

Planetary geobiological analogs for Mars and beyond: Field, lab and simulations (co-organized) | PICO
Convener: Jessica Flahaut  | Co-Conveners: Angelo Pio Rossi , Barbara Cavalazzi , Monica Pondrelli , Giuliana Panieri 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 10:30–12:00

PS4.4/ST4.4

Planetary Space Weather (including Arne Richter Award for Outstanding ECS Lecture) (co-organized)
Convener: Anna Milillo  | Co-Conveners: Philippe Garnier , Zhonghua Yao 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

PS4.5/ST1.9

Planetary, Solar and Heliospheric Radio Emissions (co-organized)
Convener: Patrick Galopeau  | Co-Convener: Mohammed Y. Boudjada 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

ST1.5/PS4.6

Solar Eruptions and their Heliospheric imprint (co-organized)
Convener: Erika Palmerio  | Co-Conveners: David Barnes , Athanasios Papaioannou , Jingnan Guo , Neus Agueda , Luciano Rodriguez 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

GI2.7/AS4.16/CL5.23/EMRP4.8/HS11.13/PS4.7

Cosmic rays across scales and disciplines: the new frontier in environmental research (co-organized)
Convener: Martin Schrön  | Co-Conveners: Marek Zreda , Nathaniel A. Lifton , Bernd Heber , W. Rühm , Rafael Rosolem , Markus Köhli , Konstantin Herbst , Steffen Zacharias 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

ST2.10/PS4.8

Asymmetries in geospace and planetary environments (co-organized)
Convener: Paul Tenfjord  | Co-Conveners: Jennifer A. Carter , Rumi Nakamura 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

GI2.4/NH6.8/PS4.9 Media

Sentinels for Science: Advances in Land dynamics and processes understanding (co-organized)
Convener: Yves-Louis DESNOS  | Co-Conveners: Michael Foumelis , Fabien Albino , Diego Fernández Prieto , Nadine Gobron , Mattia Marconcini , Francesco Mattia , Claudia Paris , Isabel Trigo , Martin Wooster , Susanna Ebmeier , Malcolm W. J. Davidson , Else Swinnen , Bernard Pinty , Claude Duguay , Julienne Stroeve 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

GI3.3/EMRP4.10/NH9.23/PS4.10 Media

Cultural Heritage resilience against climate events and other risks: modelling, remote and in-situ sensing, material characterization and ICT tools (co-sponsored by JpGU) (co-organized)
Convener: Giuseppina Padeletti  | Co-Conveners: Francesco Soldovieri , Jürgen Moßgraber , George Alexandrakis , Gianfranco Fornaro , Antonella Curulli , Gaelle Lortal , Cecilia Sciarretta , Francesco Calabro , Paraskevi Pouli 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00