Union-wide
Side Events
Disciplinary Sessions
Inter- and Transdisciplinary Sessions

Session programme

DM

FAM – Feedback and administrative meetings

Programme group chair: Susanne Buiter

DM – Division meetings

Programme group scientific officers: Marc De Batist, Karen J. Heywood, Peter van der Beek, Helmut Weissert, Olaf Eisen, Johannes Böhm, Fabio Florindo, Angelo De Santis, Mioara Mandea, Stéphane Vannitsem, Didier Roche, P. Martin Mai, Paul Tackley, Elena Toth, Athanasios Nenes, Mike Burton, Annica Ekman, Giorgio Boni, Ira Didenkulova, Philippe Jousset, Francesco Soldovieri, Maria-Helena Ramos, Olga Malandraki, Helen Glaves, Lara Pajewski, Stephanie C. Werner, Lily Pereg (deceased), Marian Holness, Daniel Parsons, Margit Haberreiter, Claudio Rosenberg, Sonja Martens, Giuliana Panieri, Chris King (deceased)

DM1/AS ECS
Conveners: Annica Ekman, Athanasios Nenes
Wed, 10 Apr, 12:45–13:45
 
Room F1
DM2/BG ECS
Convener: Giuliana Panieri
Thu, 11 Apr, 12:45–13:45
 
Room L2
DM3/CL ECS
Convener: Didier Roche
Wed, 10 Apr, 12:45–13:45
 
Room F2
DM4/CR ECS
Convener: Olaf Eisen
Thu, 11 Apr, 12:45–13:45
 
Room N1
DM5/EMRP ECS
Conveners: Angelo De Santis, Fabio Florindo
Wed, 10 Apr, 12:45–13:45
 
Room L6
DM6/ERE ECS
Convener: Sonja Martens
Thu, 11 Apr, 12:45–13:45
 
Room 0.94
DM7/ESSI ECS
Convener: Helen Glaves
Thu, 11 Apr, 12:45–13:45
 
Room 0.96
DM8/G ECS
Convener: Johannes Böhm
Tue, 09 Apr, 12:45–13:45
 
Room D2
DM9/GD ECS
Convener: Paul Tackley
Fri, 12 Apr, 12:45–13:45
 
Room D2
DM10/GI ECS
Conveners: Francesco Soldovieri, Lara Pajewski
Tue, 09 Apr, 12:45–13:45
 
Room M1
DM11/GM ECS
Conveners: Peter van der Beek, Daniel Parsons
Thu, 11 Apr, 12:45–13:45
 
Room G2
DM12/GMPV ECS
Conveners: Mike Burton, Marian Holness
Wed, 10 Apr, 12:45–13:45
 
Room D1
DM13/HS ECS
Conveners: Elena Toth, Maria-Helena Ramos
Tue, 09 Apr, 12:45–13:45
 
Room B
DM14/NH ECS
Conveners: Giorgio Boni, Ira Didenkulova
Tue, 09 Apr, 12:45–13:45
 
Room L6
DM15/NP ECS
Convener: Stéphane Vannitsem
Wed, 10 Apr, 12:45–13:45
 
Room M1
DM16/OS ECS

At the Ocean Sciences division meeting we will present awards, review our activities, share information with the ocean science community, and discuss how EGU can better meet your needs. Everyone is very welcome, from all career stages.

Public information:
At the Ocean Sciences division meeting we will present division awards, review our activities, share information with the ocean science community, and discuss how EGU can better meet your needs. Everyone is very welcome, from all career stages. Free lunch!

Share:
Convener: Karen J. Heywood | Co-convener: Johan van der Molen
Programme
| Wed, 10 Apr, 12:45–13:45
 
Room N2
DM17/PS ECS
Convener: Stephanie C. Werner
Tue, 09 Apr, 12:45–13:45
 
Room 1.61
DM18/SM ECS
Conveners: P. Martin Mai, Philippe Jousset
Wed, 10 Apr, 12:45–13:45
 
Room D2
DM19/SSP ECS
Conveners: Helmut Weissert, Marc De Batist
Wed, 10 Apr, 12:45–13:45
 
Room 0.31
DM20/SSS ECS
Conveners: Lily Pereg (deceased), Claudio Zaccone
Tue, 09 Apr, 12:45–13:45
 
Room G1
DM21/ST ECS
Conveners: Margit Haberreiter, Olga Malandraki
Fri, 12 Apr, 12:45–13:45
 
Room L4/5
DM22/TS ECS
Convener: Claudio Rosenberg
Wed, 10 Apr, 12:45–13:45
 
Room K2