Union-wide
Side Events
Disciplinary Sessions
Inter- and Transdisciplinary Sessions

Session programme

FAM

FAM – Feedback and administrative meetings

DM – Division meetings

DM1/AS ECS
Conveners: Annica Ekman, Athanasios Nenes
Wed, 10 Apr, 12:45–13:45
 
Room F1
DM2/BG ECS
Convener: Giuliana Panieri
Thu, 11 Apr, 12:45–13:45
 
Room L2
DM3/CL ECS
Convener: Didier Roche
Wed, 10 Apr, 12:45–13:45
 
Room F2
DM4/CR ECS
Convener: Olaf Eisen
Thu, 11 Apr, 12:45–13:45
 
Room N1
DM5/EMRP ECS
Conveners: Angelo De Santis, Fabio Florindo
Wed, 10 Apr, 12:45–13:45
 
Room L6
DM6/ERE ECS
Convener: Sonja Martens
Thu, 11 Apr, 12:45–13:45
 
Room 0.94
DM7/ESSI ECS
Convener: Helen Glaves
Thu, 11 Apr, 12:45–13:45
 
Room 0.96
DM8/G ECS
Convener: Johannes Boehm
Tue, 09 Apr, 12:45–13:45
 
Room D2
DM9/GD ECS
Convener: Paul Tackley
Fri, 12 Apr, 12:45–13:45
 
Room D2
DM10/GI ECS
Conveners: Francesco Soldovieri, Lara Pajewski
Tue, 09 Apr, 12:45–13:45
 
Room M1
DM11/GM ECS
Conveners: Peter van der Beek, Daniel Parsons
Thu, 11 Apr, 12:45–13:45
 
Room G2
DM12/GMPV ECS
Conveners: Mike Burton, Marian Holness
Wed, 10 Apr, 12:45–13:45
 
Room D1
DM13/HS ECS
Conveners: Elena Toth, Maria-Helena Ramos
Tue, 09 Apr, 12:45–13:45
 
Room B
DM14/NH ECS
Conveners: Giorgio Boni, Ira Didenkulova
Tue, 09 Apr, 12:45–13:45
 
Room L6
DM15/NP ECS
Convener: Stéphane Vannitsem
Wed, 10 Apr, 12:45–13:45
 
Room M1
DM16/OS ECS

At the Ocean Sciences division meeting we will present awards, review our activities, share information with the ocean science community, and discuss how EGU can better meet your needs. Everyone is very welcome, from all career stages.

Public information:
At the Ocean Sciences division meeting we will present division awards, review our activities, share information with the ocean science community, and discuss how EGU can better meet your needs. Everyone is very welcome, from all career stages. Free lunch!

Share:
Convener: Karen J. Heywood | Co-convener: Johan van der Molen
Programme
| Wed, 10 Apr, 12:45–13:45
 
Room N2
DM17/PS ECS
Convener: Stephanie C. Werner
Tue, 09 Apr, 12:45–13:45
 
Room 1.61
DM18/SM ECS
Conveners: P. Martin Mai, Philippe Jousset
Wed, 10 Apr, 12:45–13:45
 
Room D2
DM19/SSP ECS
Conveners: Helmut Weissert, Marc De Batist
Wed, 10 Apr, 12:45–13:45
 
Room 0.31
DM20/SSS ECS
Conveners: Lily Pereg (deceased), Claudio Zaccone
Tue, 09 Apr, 12:45–13:45
 
Room G1
DM21/ST ECS
Conveners: Margit Haberreiter, Olga Malandraki
Fri, 12 Apr, 12:45–13:45
 
Room L4/5
DM22/TS ECS
Convener: Claudio Rosenberg
Wed, 10 Apr, 12:45–13:45
 
Room K2

UMI – Union administrative meetings

UMI1
Convener: Jonathan Bamber
Sun, 07 Apr, 13:00–18:00
 
Room 3.29/30
UMI2
Convener: Alberto Montanari
Fri, 12 Apr, 17:15–19:15
 
Room 3.29/30
UMI4
Convener: Mioara Mandea
Sun, 07 Apr, 09:00–12:00
 
Room 3.17
UMI5
Convener: Mioara Mandea
Thu, 11 Apr, 08:00–09:00
 
Room 3.17
UMI6
Convener: Hubert H.G. Savenije
Tue, 09 Apr, 07:30–08:30
 
Room 3.29
UMI7
Convener: Hubert H.G. Savenije
Fri, 12 Apr, 12:30–14:00
 
Room 3.17
UMI8
Convener: Hubert H.G. Savenije
Tue, 09 Apr, 09:00–11:00
 
Room 3.17
UMI9
Convener: Patric Jacobs
Thu, 11 Apr, 15:00–17:00
 
Room 3.17
UMI10
Convener: Jürg Schweizer
Wed, 10 Apr, 08:00–09:00
 
Room 3.17
UMI11
Convener: Özgür Karatekin
Fri, 12 Apr, 15:00–16:00
 
Room 3.17
UMI12
Convener: Chris King
Mon, 08 Apr, 18:00–19:00
 
Room L4/5
UMI13
Convener: Susanne Buiter
Fri, 12 Apr, 16:00–17:00
 
Room 3.29/30
UMI14
Convener: Stephanie Zihms
Fri, 12 Apr, 12:30–14:00
 
Room 3.16
UMI15

Discussion on the promotion and support diversity and equality of opportunities.

Share:
Convener: Claudia Alves de Jesus Rydin
Mon, 08 Apr, 17:00–18:30
 
Room 3.29
UMI16

This hands-on workshop provides all editors of journals published by Copernicus Publications the opportunity to look deeper into the system, ask all kinds of questions, and inform yourself about potentials the system offers for your journal. Martin Rasmussen, Copernicus Managing Director, and Natascha Töpfer, Team Coordinator Editorial Support, are present and look forward to welcoming you. This workshop is open and needs no registration in advance.

Share:
Convener: Thies Martin Rasmussen | Co-convener: Natascha Töpfer
Tue, 09 Apr, 14:00–15:45
 
Room 3.29, Thu, 11 Apr, 14:00–15:45
 
Room 3.29
UMI17

The aim is to bring together editors from EGU journals interested in editing a special issue, in which classic articles will be enriched with interactive and transparent analyses on geospatial data making use of the programming language R.

This session is organized by the project "Opening Reproducible Research" (o2r) by the Institute for Geoinformatics (ifgi, https://www.uni-muenster.de/Geoinformatics/) and the University and State Library Münster (ULB Münster, https://www.ulb.uni-muenster.de/) and will be supported by the German Research Foundation (DFG, https://www.dfg.de/en/).

Share:
Convener: Daniel Nüst
Thu, 11 Apr, 15:45–16:30
 
Room 3.29

EBM – Editorial board meetings EGU journals

EBM1
Convener: Axel Kleidon
Mon, 08 Apr, 19:00–20:00
 
Room 3.16
EBM2
Convener: CharLotte Krawczyk
Mon, 08 Apr, 19:00–20:00
 
Room 3.29
EBM3
Convener: Roger Grimshaw
Tue, 09 Apr, 12:45–13:45
 
Room 3.16
EBM4
Convener: Ulrich Pöschl
Tue, 09 Apr, 12:45–13:45
 
Room 3.29
EBM5
Convener: Christoph Jacobi
Wed, 10 Apr, 12:45–13:45
 
Room 3.17
EBM6
Convener: Thomas Mölg
Tue, 09 Apr, 12:45–13:45
 
Room 3.30
EBM7
Convener: Heidi Kreibich
Wed, 10 Apr, 12:45–13:45
 
Room 3.16
EBM8
Convener: John M. Huthnance
Tue, 09 Apr, 12:45–13:45
 
Room 3.17
EBM9
Conveners: Michael Bahn, Katja Fennel, S. Wajih A. Naqvi, Anja Rammig
Wed, 10 Apr, 12:45–13:45
 
Room 3.30
EBM10
Convener: Thomas Wagner
Thu, 11 Apr, 12:45–13:45
 
Room 3.30
EBM11
Convener: Didier Roche
Tue, 09 Apr, 19:00–20:00
 
Room 3.30
EBM12
Convener: Erwin Zehe
Thu, 11 Apr, 12:45–13:45
 
Room 3.29
EBM13
Convener: Denis-Didier Rousseau
Thu, 11 Apr, 12:45–13:45
 
Room 3.16
EBM14
Convener: Jothiram Vivekanandan
Mon, 08 Apr, 19:00–20:00
 
Room 3.17
EBM15
Convener: Tom Coulthard
Mon, 08 Apr, 19:00–20:00
 
Room 3.30
EBM16
Conveners: Lily Pereg (deceased), Johan Six
Wed, 10 Apr, 12:45–13:45
 
Room 3.29
EBM17
Convener: Rolf Sander
Thu, 11 Apr, 19:00–20:00
 
Room 3.17
EBM18
Convener: Sam Illingworth
Thu, 11 Apr, 12:45–13:45
 
Room 3.47
EBM19
Convener: Andreas Lang
Tue, 09 Apr, 10:45–11:45
 
Room 3.30

EGU – Meet EGU

EGU1 ECS
Mon, 08 Apr, 10:15–10:45
 
EGU booth
EGU2 ECS
Mon, 08 Apr, 10:45–11:30
 
EGU booth
EGU3 ECS
Mon, 08 Apr, 11:45–12:30
 
EGU booth
EGU4
Mon, 08 Apr, 14:00–14:45
 
EGU booth
EGU5 ECS
Mon, 08 Apr, 15:00–15:45
 
EGU booth
EGU6 ECS
Mon, 08 Apr, 15:45–16:15
 
EGU booth
EGU7 ECS
Mon, 08 Apr, 16:15–17:00
 
EGU booth
EGU8
Mon, 08 Apr, 17:00–17:45
 
EGU booth
EGU9
Tue, 09 Apr, 10:15–10:45
 
EGU booth
EGU10 ECS
Tue, 09 Apr, 10:45–11:30
 
EGU booth
EGU11
Tue, 09 Apr, 14:00–14:45
 
EGU booth
EGU12 ECS
Tue, 09 Apr, 15:00–15:45
 
EGU booth
EGU13 ECS
Tue, 09 Apr, 15:45–16:15
 
EGU booth
EGU14 ECS
Wed, 10 Apr, 10:15–10:45
 
EGU booth
EGU15 ECS
Wed, 10 Apr, 10:45–11:30
 
EGU booth
EGU16 ECS
Wed, 10 Apr, 11:45–12:30
 
EGU booth
EGU17 ECS
Wed, 10 Apr, 13:15–14:00
 
EGU booth
EGU18
Wed, 10 Apr, 15:45–16:15
 
EGU booth
EGU19 ECS
Wed, 10 Apr, 16:15–17:00
 
EGU booth
EGU20 ECS
Mon, 08 Apr, 11:45–12:30
 
EGU booth
EGU21
Thu, 11 Apr, 10:45–11:30
 
EGU booth
EGU22
Thu, 11 Apr, 11:45–12:30
 
EGU booth
EGU23 ECS
Thu, 11 Apr, 12:30–13:15
 
EGU booth
EGU24 ECS
Thu, 11 Apr, 13:15–14:00
 
EGU booth
EGU25 ECS
Thu, 11 Apr, 14:00–14:45
 
EGU booth
EGU26
Thu, 11 Apr, 15:00–15:45
 
EGU booth
EGU27
Thu, 11 Apr, 15:45–16:15
 
EGU booth
EGU28 ECS
Thu, 11 Apr, 16:15–17:00
 
EGU booth
EGU29 ECS
Thu, 11 Apr, 17:00–17:45
 
EGU booth
EGU30 ECS
Fri, 12 Apr, 10:15–10:45
 
EGU booth
EGU31 ECS
Fri, 12 Apr, 10:15–10:45
 
EGU booth
EGU32 ECS
Fri, 12 Apr, 10:45–11:30
 
EGU booth
EGU33
Convener: Mioara Mandea
Thu, 11 Apr, 12:45–13:45
 
Room 1.61
EGU34
Convener: Jürg Schweizer
Fri, 12 Apr, 12:45–13:45
 
Room L2
EGU35
Convener: Chris King
Thu, 11 Apr, 12:45–13:45
 
Room L4/5
EGU36
Tue, 09 Apr, 12:30–13:15
 
EGU booth
EGU37
Tue, 09 Apr, 16:15–17:00
 
EGU booth

PGM – Programme group meetings (by invitation only)

PGM1
Convener: Johannes Boehm
Mon, 08 Apr, 14:00–15:45
 
Room 3.30
PGM4
Convener: Paul Tackley
Fri, 12 Apr, 15:00–16:00
 
Room 3.16
PGM5
Convener: Didier Roche
Wed, 10 Apr, 08:30–10:15
 
Room 3.16
PGM6
Convener: Marian Holness
Mon, 08 Apr, 14:00–15:45
 
Room 3.16
PGM7
Convener: Sonja Martens
Wed, 10 Apr, 10:45–12:30
 
Room 3.17
PGM8
Convener: Giuliana Panieri
Tue, 09 Apr, 16:15–18:00
 
Room 3.16
PGM9
Convener: Helmut Weissert
Tue, 09 Apr, 19:00–20:00
 
Room 3.17
PGM10
Convener: Helen Glaves
Wed, 10 Apr, 14:00–15:45
 
Room 3.16
PGM12
Convener: Angelo De Santis
Mon, 08 Apr, 16:15–18:00
 
Room 3.17
PGM13
Convener: Femke Davids
Wed, 10 Apr, 16:15–18:00
 
Room 3.30
PGM14
Convener: Monica Riva | Co-convener: Stefano Ferraris
Tue, 09 Apr, 19:00–20:00
 
Room 3.29
PGM15
Convener: Chiara Corbari
Tue, 09 Apr, 10:00–11:00
 
Room 3.29
PGM16
Convener: Josie Geris
Wed, 10 Apr, 14:00–15:45
 
Room 3.17
PGM17
Convener: Stefan Haun
Programme
| Tue, 09 Apr, 16:15–17:15
 
Room 3.29
PGM18
Convener: Bettina Schaefli
Thu, 11 Apr, 10:45–12:30
 
Room 3.29
PGM19
Convener: Andreas Langousis
Wed, 10 Apr, 14:00–15:45
 
Room 3.29
PGM20
Convener: Daniela Sauer | Co-conveners: Anna Schneider, Ian Simpson
Wed, 10 Apr, 16:15–18:00
 
Room 3.17
PGM21
Convener: Maurizio Mazzoleni
Mon, 08 Apr, 16:15–18:00
 
Room 3.16
PGM22
Convener: Evgenia Blagodatskaya
Thu, 11 Apr, 10:45–11:45
 
Room 3.30
PGM23
Convener: Stéphane Vannitsem
Tue, 09 Apr, 19:00–20:00
 
Room 3.16