Union-wide
Side Events
Disciplinary Sessions
Inter- and Transdisciplinary Sessions

Session programme

MAL

MAL – Medal and Award Lectures

    MAL1/AS/CL/HS/OS
    Conveners: Jonathan Bamber, Alberto Montanari
    Abstract
    | Fri, 12 Apr, 12:45–13:45
     
    Room E1
    MAL2/GD/GM/TS
    Conveners: Jonathan Bamber, Alberto Montanari
    Abstract
    | Tue, 09 Apr, 12:45–13:45
     
    Room E1
    MAL3/PS/ST
    Conveners: Jonathan Bamber, Alberto Montanari
    Abstract
    | Thu, 11 Apr, 12:45–13:45
     
    Room E1
    MAL4/GD ECS
    Convener: Paul Tackley
    Programme
    | Tue, 09 Apr, 12:00–12:30
     
    Room -2.21
    MAL5/GM ECS
    Conveners: Peter van der Beek, Daniel Parsons
    Programme
    | Mon, 08 Apr, 16:15–16:45
     
    Room G2
    MAL6/CL ECS
    Convener: Didier Roche
    Programme
    | Thu, 11 Apr, 10:45–11:15
     
    Room E2
    MAL7/CR ECS
    Convener: Olaf Eisen
    Programme
    | Thu, 11 Apr, 12:00–12:30
     
    Room N2
    MAL8/GD
    Convener: Paul Tackley
    Programme
    | Thu, 11 Apr, 14:45–15:45
     
    Room D1
    MAL9/SM
    Conveners: P. Martin Mai, Philippe Jousset
    Abstract
    | Thu, 11 Apr, 19:00–20:00
     
    Room D1
    MAL10/GI
    Conveners: Francesco Soldovieri, Lara Pajewski
    Programme
    | Tue, 09 Apr, 11:30–12:30
     
    Room L3
    MAL11/OS
    Convener: Karen J. Heywood
    Programme
    | Mon, 08 Apr, 14:00–15:00
     
    Room L6
    MAL12/ST
    Conveners: Margit Haberreiter, Olga Malandraki
    Programme
    | Mon, 08 Apr, 11:30–12:30
     
    Room K2
    MAL13/CL
    Convener: Didier Roche
    Programme
    | Tue, 09 Apr, 17:00–18:00
     
    Room F2
    MAL14/HS
    Conveners: Elena Toth, Maria-Helena Ramos
    Abstract
    | Thu, 11 Apr, 19:00–20:00
     
    Room B
    MAL15/ESSI
    Convener: Helen Glaves
    Abstract
    | Tue, 09 Apr, 19:00–20:00
     
    Room L3
    MAL16/SSP
    Conveners: Helmut Weissert, Marc De Batist
    Programme
    | Mon, 08 Apr, 17:00–18:00
     
    Room D3
    MAL17/HS
    Conveners: Elena Toth, Maria-Helena Ramos
    Abstract
    | Tue, 09 Apr, 19:00–20:00
     
    Room B
    MAL18/ST
    Conveners: Margit Haberreiter, Olga Malandraki
    Programme
    | Wed, 10 Apr, 09:15–10:15
     
    Room E1
    MAL19/NP
    Convener: Stéphane Vannitsem
    Programme
    | Tue, 09 Apr, 14:00–15:00
     
    Room E2
    MAL20/CR
    Convener: Olaf Eisen
    Abstract
    | Mon, 08 Apr, 19:00–20:00
     
    Room K2
    MAL21/EMRP
    Conveners: Angelo De Santis, Fabio Florindo
    Abstract
    | Tue, 09 Apr, 19:00–20:00
     
    Room K1
    MAL22/CL
    Convener: Didier Roche
    Programme
    | Wed, 10 Apr, 14:00–15:00
     
    Room F2
    MAL23/EMRP
    Conveners: Angelo De Santis, Fabio Florindo
    Abstract
    | Mon, 08 Apr, 19:00–20:00
     
    Room K1
    MAL24/SSS
    Conveners: Lily Pereg (deceased), Claudio Zaccone
    Abstract
    | Tue, 09 Apr, 19:00–20:00
     
    Room G1
    MAL25/NH
    Conveners: Giorgio Boni, Ira Didenkulova
    Programme
    | Tue, 09 Apr, 17:00–18:00
     
    Room L6
    MAL26/GM
    Conveners: Peter van der Beek, Daniel Parsons
    Abstract
    | Thu, 11 Apr, 19:00–20:00
     
    Room G2
    MAL27/GMPV
    Conveners: Mike Burton, Marian Holness
    Programme
    | Tue, 09 Apr, 11:25–12:25
     
    Room D1
    MAL28/PS
    Convener: Stephanie C. Werner
    Programme
    | Tue, 09 Apr, 16:15–17:15
     
    Room L8
    MAL29/NH
    Conveners: Giorgio Boni, Ira Didenkulova
    Programme
    | Thu, 11 Apr, 10:45–11:45
     
    Room L6
    MAL30/TS
    Convener: Claudio Rosenberg
    Programme
    | Tue, 09 Apr, 09:15–10:15
     
    Room D3
    MAL31/G
    Convener: Johannes Boehm
    Abstract
    | Thu, 11 Apr, 19:00–20:00
     
    Room D2
    MAL32/AS
    Conveners: Annica Ekman, Athanasios Nenes
    Programme
    | Wed, 10 Apr, 11:30–12:30
     
    Room F1
    MAL33/BG
    Convener: Giuliana Panieri
    Programme
    | Thu, 11 Apr, 11:30–12:30
     
    Room C
    MAL34/AS ECS
    Conveners: Annica Ekman, Athanasios Nenes
    Programme
    | Tue, 09 Apr, 16:15–16:45
     
    Room L3
    MAL35/G ECS
    Convener: Johannes Boehm
    Programme
    | Tue, 09 Apr, 15:30–15:45
     
    Room D2
    MAL36/GMPV ECS
    Conveners: Mike Burton, Marian Holness
    Programme
    | Tue, 09 Apr, 10:55–11:25
     
    Room D1
    MAL37/HS ECS
    Conveners: Elena Toth, Maria-Helena Ramos
    Programme
    | Wed, 10 Apr, 14:00–14:30
     
    Room B
    MAL38/NH ECS
    Conveners: Giorgio Boni, Ira Didenkulova
    Programme
    | Thu, 11 Apr, 15:15–15:45
     
    Room 1.61
    MAL39/OS ECS
    Convener: Karen J. Heywood
    Programme
    | Thu, 11 Apr, 17:45–18:00
     
    Room L4/5
    MAL40/PS ECS
    Convener: Stephanie C. Werner
    Programme
    | Thu, 11 Apr, 10:45–11:15
     
    Room L3
    MAL41/SM ECS
    Conveners: P. Martin Mai, Philippe Jousset
    Programme
    | Wed, 10 Apr, 10:45–11:15
     
    Room D2
    MAL42/SSP ECS
    Conveners: Helmut Weissert, Marc De Batist
    Programme
    | Fri, 12 Apr, 10:00–10:15
     
    Room -2.32
    MAL43/SSS ECS
    Conveners: Lily Pereg (deceased), Claudio Zaccone
    Programme
    | Tue, 09 Apr, 10:45–11:15
     
    Room G1
    MAL44/ST ECS
    Conveners: Margit Haberreiter, Olga Malandraki
    Programme
    | Wed, 10 Apr, 15:30–15:45
     
    Room L1
    MAL45/TS ECS
    Convener: Claudio Rosenberg
    Programme
    | Wed, 10 Apr, 12:00–12:30
     
    Room K1