Please select your preferred program groups:

Please select your preferred program group, day, and one or more time blocks

  • PGs: SB
  • Day: Please select
  • TB: whole day








SB – Small Bodies (comets, KBOs, rings, asteroids, meteorites, dust)

Monday, 28 Sep

SB6

Asteroids: latest results, observations, theoretichal model and laboratory work
Convener: M. Delbo  | Co-Convener: M. C. De Sanctis 
Oral Program
 / Mon, 28 Sep, 09:00–10:30  / 14:00–19:15  / Room Saturn
Poster Program
 / Attendance Tue, 29 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

Tuesday, 29 Sep

SB1

Rosetta Special session
Convener: M. T. Capria  | Co-Conveners: J.-P. Lebreton , M. Taylor 
Oral Program
 / Tue, 29 Sep, 09:00–12:30  / 14:00–17:30  / Room Jupiter
 / Wed, 30 Sep, 09:00–12:30  / 14:00–19:15  / Room Saturn
Poster Program
 / Attendance Tue, 29 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

EX3

Formation and Dynamical Evolution of Planetary Systems
Co-Convener: D. Turrini 
Oral Program
 / Tue, 29 Sep, 09:00–12:30  / Room Neptune
Poster Program
 / Attendance Tue, 29 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

MT5

Technology and instrument concepts for upcoming Asteroid Redirect Missions (ARM)
Convener: B. Lakew  | Co-Conveners: M. Grande , S. Feldman 
Oral Program
 / Tue, 29 Sep, 11:00–12:30  / Room Venus

SB6

Asteroids: latest results, observations, theoretichal model and laboratory work
Convener: M. Delbo  | Co-Convener: M. C. De Sanctis 
Oral Program
 / Mon, 28 Sep, 09:00–10:30  / 14:00–19:15  / Room Saturn
Poster Program
 / Attendance Tue, 29 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

Wednesday, 30 Sep

SB1

Rosetta Special session
Convener: M. T. Capria  | Co-Conveners: J.-P. Lebreton , M. Taylor 
Oral Program
 / Tue, 29 Sep, 09:00–12:30  / 14:00–17:30  / Room Jupiter
 / Wed, 30 Sep, 09:00–12:30  / 14:00–19:15  / Room Saturn
Poster Program
 / Attendance Tue, 29 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

SB8

Small bodies as granular systems and evolution of asteroid binaries
Convener: A. Campo Bagatin  | Co-Conveners: P. Tanga , D. Hestroffer 
Oral Program
 / Wed, 30 Sep, 14:00–15:30  / Room Neptune

SB4

Modelling and observations of the meteor showers
Convener: P. Koten  | Co-Convener: J. J. Vaubaillon 
Oral Program
 / Wed, 30 Sep, 16:00–17:30  / Room Venus
Poster Program
 / Attendance Thu, 01 Oct, 17:45–19:15  / Poster Area

SB9

Planetary Rings
Convener: H. Hoffmann  | Co-Conveners: J. Schmidt , H. Salo 
Oral Program
 / Wed, 30 Sep, 16:00–19:15  / Room Neptune
Poster Program
 / Attendance Thu, 01 Oct, 17:45–19:15  / Poster Area

SB7

Surface spectroscopy of small bodies and planetary surfaces : theory and methods
Convener: S. Erard  | Co-Convener: F. Schmidt 
Oral Program
 / Wed, 30 Sep, 17:45–19:15  / Room Venus
Poster Program
 / Attendance Thu, 01 Oct, 17:45–19:15  / Poster Area

Thursday, 1 Oct

SB5

Dawn Special Session
Convener: E. Ammannito  | Co-Conveners: M. J. Toplis , K. Stephan 
Oral Program
 / Thu, 01 Oct, 09:00–12:30  / Room Saturn
 / Thu, 01 Oct, 14:00–17:30  / Room Jupiter
Poster Program
 / Attendance Thu, 01 Oct, 17:45–19:15  / Poster Area

SB2

Comets: Observations, laboratory simulations and models
Convener: J. Agarwal  | Co-Conveners: A. Jäckel , P. A. Yanamandra-Fisher , M. C. De Sanctis 
Oral Program
 / Fri, 02 Oct, 09:00–12:00  / Room Uranus
Poster Program
 / Attendance Thu, 01 Oct, 17:45–19:15  / Poster Area

SB3

Dust from Comets, Asteroids and Meteroids: Space and Ground Observations, Laboratory Analyses.
Convener: V. Della Corte  | Co-Convener: A. Rotundi 
Oral Program
 / Fri, 02 Oct, 14:00–17:30  / Room Uranus
Poster Program
 / Attendance Thu, 01 Oct, 17:45–19:15  / Poster Area

SB4

Modelling and observations of the meteor showers
Convener: P. Koten  | Co-Convener: J. J. Vaubaillon 
Oral Program
 / Wed, 30 Sep, 16:00–17:30  / Room Venus
Poster Program
 / Attendance Thu, 01 Oct, 17:45–19:15  / Poster Area

SB7

Surface spectroscopy of small bodies and planetary surfaces : theory and methods
Convener: S. Erard  | Co-Convener: F. Schmidt 
Oral Program
 / Wed, 30 Sep, 17:45–19:15  / Room Venus
Poster Program
 / Attendance Thu, 01 Oct, 17:45–19:15  / Poster Area

SB9

Planetary Rings
Convener: H. Hoffmann  | Co-Conveners: J. Schmidt , H. Salo 
Oral Program
 / Wed, 30 Sep, 16:00–19:15  / Room Neptune
Poster Program
 / Attendance Thu, 01 Oct, 17:45–19:15  / Poster Area

SB10

KBOs and Centaurs
Convener: P. Santos-Sanz  | Co-Convener: R. Duffard 
Oral Program
 / Fri, 02 Oct, 09:00–12:35  / Room Neptune
Poster Program
 / Attendance Thu, 01 Oct, 17:45–19:15  / Poster Area

Friday, 2 Oct

SB2

Comets: Observations, laboratory simulations and models
Convener: J. Agarwal  | Co-Conveners: A. Jäckel , P. A. Yanamandra-Fisher , M. C. De Sanctis 
Oral Program
 / Fri, 02 Oct, 09:00–12:00  / Room Uranus
Poster Program
 / Attendance Thu, 01 Oct, 17:45–19:15  / Poster Area

SB10

KBOs and Centaurs
Convener: P. Santos-Sanz  | Co-Convener: R. Duffard 
Oral Program
 / Fri, 02 Oct, 09:00–12:35  / Room Neptune
Poster Program
 / Attendance Thu, 01 Oct, 17:45–19:15  / Poster Area

SB3

Dust from Comets, Asteroids and Meteroids: Space and Ground Observations, Laboratory Analyses.
Convener: V. Della Corte  | Co-Convener: A. Rotundi 
Oral Program
 / Fri, 02 Oct, 14:00–17:30  / Room Uranus
Poster Program
 / Attendance Thu, 01 Oct, 17:45–19:15  / Poster Area