Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 

FAM – Feedback and administrative meetings

DM – Division meetings

DM1/AS ECS

Division meeting for Atmospheric Sciences (AS) (co-organized)
Convener: Annica Ekman 
Fri, 13 Apr, 12:15–13:15  / Room E2

DM2/BG ECS

Division meeting for Biogeosciences (BG) (co-organized)
Convener: Giuliana Panieri 
Thu, 12 Apr, 12:15–13:15  / Room L2

DM3/CL ECS

Division meeting for Climate: Past, Present & Future (CL) (co-organized)
Convener: Didier Roche 
Tue, 10 Apr, 12:15–13:15  / Room F2

DM4/CR ECS

Division meeting for Cryospheric Sciences (CR) (co-organized)
Convener: Olaf Eisen 
Thu, 12 Apr, 12:15–13:15  / Room N1

DM5/EMRP ECS

Division meeting for Earth Magnetism & Rock Physics (EMRP) (co-organized)
Convener: Angelo De Santis 
Wed, 11 Apr, 12:15–13:15  / Room K1

DM6/ERE ECS

Division meeting for Energy, Resources and the Environment (ERE) (co-organized)
Convener: Sonja Martens 
Fri, 13 Apr, 12:15–13:15  / Room L2

DM7/ESSI ECS

Division meeting for Earth & Space Science Informatics (ESSI) (co-organized)
Convener: Helen Glaves 
Wed, 11 Apr, 12:15–13:15  / Room M1

DM8/G ECS

Division meeting for Geodesy (G) (co-organized)
Convener: Johannes Boehm 
Tue, 10 Apr, 12:15–13:15  / Room G1

DM9/GD ECS

Division meeting for Geodynamics (GD) (co-organized)
Convener: Paul Tackley 
Fri, 13 Apr, 12:15–13:15  / Room D3

DM10/GI ECS

Division meeting for Geosciences Instrumentation and Data Systems (GI) (co-organized)
Convener: Francesco Soldovieri 
Tue, 10 Apr, 12:15–13:15  / Room M2

DM11/GM ECS

Division meeting for Geomorphology (GM) (co-organized)
Convener: Peter van der Beek 
Thu, 12 Apr, 12:15–13:15  / Room G2

DM12/GMPV ECS

Division meeting for Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology (GMPV) (co-organized)
Convener: Mike Burton 
Wed, 11 Apr, 12:15–13:15  / Room D3

DM13/HS ECS

Division meeting for Hydrological Sciences (HS) (co-organized)
Convener: Elena Toth 
Wed, 11 Apr, 12:15–13:15  / Room B

DM14/NH ECS

Division meeting for Natural Hazards (NH) (co-organized)
Convener: Giorgio Boni 
Tue, 10 Apr, 12:15–13:15  / Room L6

DM15/NP ECS

Division meeting for Nonlinear Processes in Geosciences (NP) (co-organized)
Convener: Stéphane Vannitsem 
Wed, 11 Apr, 12:15–13:15  / Room M2

DM16/OS ECS

Division meeting for Ocean Sciences (OS) (co-organized)
Convener: Karen J. Heywood  | Co-Convener: Johan van der Molen 
Thu, 12 Apr, 12:15–13:15  / Room 1.85

DM17/PS ECS

Division meeting for Planetary and Solar System Sciences (PS) (co-organized)
Convener: Stephanie C. Werner 
Tue, 10 Apr, 12:15–13:15  / Room L3

DM18/SM ECS

Division meeting for Seismology (SM) (co-organized)
Convener: P. Martin Mai 
Wed, 11 Apr, 12:15–13:15  / Room G1

DM19/SSP ECS

Division meeting for Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology (SSP) (co-organized)
Convener: Helmut Weissert 
Wed, 11 Apr, 12:15–13:15  / Room D1

DM20/SSS ECS

Division meeting for Soil System Sciences (SSS) (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra 
Tue, 10 Apr, 12:15–13:15  / Room K2

DM21/ST ECS

Division meeting for Solar-Terrestrial Sciences (ST) (co-organized)
Convener: Margit Haberreiter 
Wed, 11 Apr, 12:15–13:15  / Room 1.61

DM22/TS ECS

Division meeting for Tectonics and Structural Geology (TS) (co-organized)
Convener: Claudio Rosenberg 
Wed, 11 Apr, 12:15–13:15  / Room D2

UMI – Union administrative meetings

UMI1

Council meeting I (by invitation only)
Convener: Jonathan Bamber 
Sun, 08 Apr, 13:00–18:00  / Room 3.29/30

UMI2

Council meeting II (by invitation only)
Convener: Jonathan Bamber 
Fri, 13 Apr, 16:45–18:45  / Room 3.29/30

UMI3

Executive board meeting I (by invitation only)
Convener: Jonathan Bamber 
Sun, 08 Apr, 09:00–12:00  / Room 3.16

UMI4

Executive board meeting II (by invitation only)
Convener: Jonathan Bamber 
Thu, 12 Apr, 10:00–12:00  / Room 3.17

UMI5

Outreach committee meeting I (by invitation only)
Convener: Nicholas T. Arndt 
Sun, 08 Apr, 09:00–12:00  / Room 3.17

UMI6

Outreach committee meeting II (by invitation only)
Convener: Nicholas T. Arndt 
Thu, 12 Apr, 08:00–09:00  / Room 3.17

UMI7

Publications committee meeting I (by invitation only)
Convener: Hubert H.G. Savenije 
Tue, 10 Apr, 07:30–08:30  / Room 3.29

UMI8

Publications committee meeting II (by invitation only)
Convener: Hubert H.G. Savenije 
Fri, 13 Apr, 12:00–13:30  / Room 3.17

UMI9

IJTF Publications meeting (by invitation only)
Convener: Hubert H.G. Savenije 
Tue, 10 Apr, 09:00–11:00  / Room 3.17

UMI10

Finance committee meeting (by invitation only)
Convener: Patric Jacobs 
Thu, 12 Apr, 15:00–17:00  / Room 3.17

UMI11

Topical events committee meeting (by invitation only)
Convener: Jürg Schweizer 
Wed, 11 Apr, 08:00–09:00  / Room 3.17

UMI12

Union awards committee meeting (by invitation only)
Convener: Özgür Karatekin 
Fri, 13 Apr, 15:00–16:00  / Room 3.17

UMI13

Education committee meeting (by invitation only)
Convener: Carlo Laj 
Mon, 09 Apr, 18:30–20:30  / Room L4/5

UMI14

Programme committee feedback (by invitation only)
Convener: Susanne Buiter 
Fri, 13 Apr, 16:00–16:45  / Room 3.29/30

UMI15

EGU Early Career Scientists' representatives meeting (by invitation only)
Convener: Roelof Rietbroek  | Co-Conveners: Stephanie Zihms , Raffaele Albano 
Fri, 13 Apr, 12:00–13:30  / Room 3.16

EBM – Editorial board meetings EGU journals

EBM1

Editorial board meeting of Earth System Dynamics (ESD)
Convener: Axel Kleidon 
Mon, 09 Apr, 18:30–19:30  / Room 3.16

EBM2

Editorial board meeting of Solid Earth (SE)
Convener: CharLotte Krawczyk 
Mon, 09 Apr, 18:30–19:30  / Room 3.29

EBM3

Editorial board meeting of Nonlinear Processes in Geophysics (NPG)
Convener: Roger Grimshaw 
Tue, 10 Apr, 12:15–13:15  / Room 3.16

EBM4

Editorial board meeting of Atmospheric Chemistry and Physics (ACP)
Convener: Ulrich Pöschl 
Tue, 10 Apr, 12:15–13:15  / Room 3.29

EBM5

Editorial board meeting of Annales Geophysicae (ANGEO)
Convener: Christoph Jacobi 
Wed, 11 Apr, 12:15–13:15  / Room 3.17

EBM6

Editorial board meeting of The Cryosphere (TC)
Convener: Thomas Mölg 
Tue, 10 Apr, 12:15–13:15  / Room 3.30

EBM7

Editorial board meeting of Natural Hazards and Earth System Sciences (NHESS)
Convener: Heidi Kreibich 
Wed, 11 Apr, 12:15–13:15  / Room 3.16

EBM8

Editorial board meeting of Ocean Science (OS)
Convener: John M. Huthnance 
Tue, 10 Apr, 12:15–13:15  / Room 3.17

EBM9

Editorial board meeting of Biogeosciences (BG)
Conveners: Michael Bahn , Katja Fennel , Anja Rammig 
Wed, 11 Apr, 12:15–13:15  / Room 3.30

EBM10

Editorial board meeting of Atmospheric Measurement Techniques (AMT)
Convener: Thomas Wagner 
Wed, 11 Apr, 12:15–13:15  / Room 3.29

EBM11

Editorial board meeting of Geoscientific Model Development (GMD)
Convener: Julia Hargreaves 
Thu, 12 Apr, 12:15–13:15  / Room 3.17

EBM12

Editorial board meeting of Hydrology and Earth System Sciences (HESS)
Convener: Erwin Zehe 
Thu, 12 Apr, 12:15–13:15  / Room 3.29

EBM13

Editorial Board Meeting of Climate of the Past (CP)
Convener: Eric Wolff 
Thu, 12 Apr, 12:15–13:15  / Room 3.16

EBM14

Editorial Board Meeting of Geoscientific Instrumentation, Methods and Data Systems (GI)
Convener: Jothiram Vivekanandan 
Mon, 09 Apr, 18:30–19:30  / Room 3.17

EBM15

Editorial Board Meeting of Earth Surface Dynamics (ESurf)
Convener: Tom Coulthard 
Mon, 09 Apr, 18:30–19:30  / Room 3.30

EBM16

Editorial Board Meeting of SOIL
Convener: Lily Pereg (deceased)
Thu, 12 Apr, 12:15–13:15  / Room 3.30

EGU – Meet EGU

EGU1

Meet the EGU Executive Secretary (Philippe Courtial)
Mon, 09 Apr, 09:15–10:00  / EGU Booth

EGU2

Meet the Executive Editor of Nonlinear Processes in Geophysics (Olivier Talagrand)
Mon, 09 Apr, 10:00–10:30  / 15:00–15:30  / EGU Booth
Fri, 13 Apr, 10:00–10:30  / EGU Booth

EGU3

Meet the division president of Atmospheric Sciences (Annica Ekman)
Mon, 09 Apr, 13:30–14:15  / EGU Booth

EGU4

Meet the Co-editor in chief of Climate of the Past (Marie-France Loutre)
Tue, 10 Apr, 09:15–10:00  / 14:15–15:00  / EGU Booth

EGU5

Meet the Executive Editor of Nonlinear Processes in Geophysics (Ana M. Mancho)
Tue, 10 Apr, 09:15–10:00  / EGU Booth

EGU6

Meet the division president of Geomorphology (Peter van der Beek)
Tue, 10 Apr, 10:00–11:15  / EGU Booth

EGU7

Meet the EGU Division President of Earth Magnetism & Rock Physics (Angelo De Santis)
Tue, 10 Apr, 11:15–12:00  / EGU Booth
Thu, 12 Apr, 11:15–12:00  / EGU Booth

EGU8

Meet the executive editor of Natural Hazards and Earth System Sciences (Heidi Kreibich)
Tue, 10 Apr, 11:15–12:00  / EGU Booth

EGU9

Meet the divison president of Seismology (Martin Mai)
Tue, 10 Apr, 12:15–13:45  / EGU Booth
Thu, 12 Apr, 12:15–13:45  / EGU Booth

EGU10

Meet the co-editor-in-chief of The Cryosphere (Christian Hauck)
Tue, 10 Apr, 13:30–14:15  / EGU Booth

EGU11

Meet the Editor-in-Chief of Annales Geophysicae (Christoph Jacobi)
Tue, 10 Apr, 14:15–15:00  / EGU Booth

EGU12

Meet the division president of Geosciences Instrumentation and Data Systems (Francesco Soldovieri)
Tue, 10 Apr, 14:15–15:00  / EGU Booth

EGU13

Meet the division president of Soil System Sciences (Saskia Keesstra)
Tue, 10 Apr, 15:00–15:30  / EGU Booth

EGU14

Meet the EGU Treasurer (Patric Jacobs)
Tue, 10 Apr, 16:15–17:00  / EGU Booth

EGU15

Meet the executive editor of Geoscientific Model Development (Julia Hargreaves)
Tue, 10 Apr, 16:15–17:00  / EGU Booth

EGU16

Meet the executive editor of Nonlinear Processes in Geophysics (Daniel Schertzer)
Tue, 10 Apr, 16:15–17:00  / EGU Booth
Fri, 13 Apr, 10:30–11:15  / EGU Booth

EGU17

Meet the EGU Policy Officer (Chloe Hill)
Wed, 11 Apr, 09:15–10:30  / EGU Booth

EGU18

Meet the EGU President (Jonathan Bamber)
Wed, 11 Apr, 10:30–11:15  / EGU Booth

EGU19

Meet the executive Editor of Ocean Science (John Huthnance)
Wed, 11 Apr, 11:15–12:00  / EGU Booth
Fri, 13 Apr, 11:15–12:00  / EGU Booth

EGU20

Meet the division president of Planetary and Solar System Sciences (Stephanie C. Werner)
Wed, 11 Apr, 12:00–12:45  / EGU Booth
Thu, 12 Apr, 12:00–12:45  / EGU Booth

EGU21

Meet the EGU ECS Representatives and EGU Communications Officer (Roelof Rietbroek, Stephanie Zihms, and Olivia Trani)
Wed, 11 Apr, 13:30–15:00  / EGU Booth

EGU22

Meet the division president of Ocean Sciences (Karen Heywood)
Wed, 11 Apr, 14:15–15:30  / EGU Booth

EGU23

Meet the division president of Energy, Resources and the Environment (Sonja Martens)
Wed, 11 Apr, 15:30–16:15  / EGU Booth

EGU24

Meet the EGU Programme committee chair (Susanne Buiter)
Wed, 11 Apr, 15:30–16:15  / EGU Booth

EGU25

Meet the division president of Hydrological Sciences (Elena Toth)
Thu, 12 Apr, 10:00–11:15  / EGU Booth

EGU26

Meet the Co-editor in chief of Climate of the Past (Eric Wolff)
Thu, 12 Apr, 10:30–11:15  / EGU Booth

EGU28

Meet the division president of Tectonics and Structural Geology (Claudio Rosenberg)
Thu, 12 Apr, 12:45–13:30  / EGU Booth

EGU29

Meet the division president of Geodesy (Johannes Böhm)
Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / EGU Booth

EGU30

Meet the division president of Biogeosciences (Giuliana Panieri)
Thu, 12 Apr, 13:30–15:00  / EGU Booth
Fri, 13 Apr, 09:15–10:30  / EGU Booth

EGU31

Meet the division president of Natural Hazards (Giorgio Boni)
Thu, 12 Apr, 15:00–15:30  / EGU Booth

EGU32

Meet the division president of Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology (Helmut Weissert)
Thu, 12 Apr, 15:00–16:15  / EGU Booth

EGU33

Mee the Co-editor-in-chief of The Cryosphere (Thomas Mölg)
Thu, 12 Apr, 15:30–17:00  / EGU Booth

EGU34

Meet the chief executive editor of Solid Earth (Charlotte Krawczyk)
Mon, 09 Apr, 14:15–15:00  / EGU Booth