Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions

NP – Nonlinear Processes in Geosciences

ML21

Lewis Fry Richardson Medal Lecture by Peter L. Read
Convener: Shaun Lovejoy 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 10:30–11:30 / Room L6

DM15 ECS

Division meeting for Nonlinear Processes in Geosciences (NP)
Convener: Shaun Lovejoy 
Tue, 19 Apr, 12:15–13:15 / Room L6
NP1 –  Nonlinear Processes in Geosciences (General)

NP1.1

Artificial Intelligence, Cognitive models and Data Inversion In Geosciences
Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-Conveners: Leila Aliouane , Nicolas Younan , Amar Boudella 
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4
NP2 –  Dynamical Systems Approaches to Problems in Geosciences

NP2.1/AS4.39/CL3.12/OS1.27 Media

ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling (co-organized)
Convener: Dietmar Dommenget  | Co-Conveners: Michael McPhaden , Andrew Wittenberg , Eric Guilyardi 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00 / Room -2.16
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NP2.2

Nonlinear Dynamics of the Atmosphere, Ocean and the Coupled Climate System
Convener: Christian Franzke  | Co-Conveners: Henk A. Dijkstra , Frank Kwasniok , Thierry Huck , Klaus Dethloff , Anna von der Heydt , Michel Crucifix , Dehai Luo 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.16
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4
NP3 –  Scales, Scaling and Nonlinear Variability

NP3.2

Subgrid modeling and parameterization in nonlinear geosystemsPICO Session
Convener: Isabel de Lima  | Co-Conveners: Fernando Porté-Agel , Charles Meneveau 
PICO
 / Thu, 21 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 2

IE1.3/NP3.3/CL5.16

Scale and scaling in the climate and in aquatic biogeochemical systems (co-organized)
Convener: Shaun Lovejoy  | Co-Conveners: Isabel de Lima , Nathalie Fagel , Anne de Vernal , Sabine Lennartz-Sassinek , Christian Franzke , Gerrit Lohmann , Francois Schmitt , Yongxiang Huang 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NP3.4

Multifractals and singularity analysis in mineral exploration and environmental assessment
Convener: Qiuming Cheng  | Co-Conveners: Eduardo de Mulder , Frits Agterberg 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

IE1.2/TS7.3/GD7.3/GM1.9/NP3.6

Mind the Gap! Techniques to overcome multi-scale issues in geological and geomorphic processes (co-organized)
Convener: Anouk Beniest  | Co-Conveners: Jan Henrik Blöthe , Camille Parlangeau , Henry Munack , Maurizio Petrelli , Sabine Kraushaar 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

IE1.4/NP3.7/GI3.12/SSS9.32

Multiscale modeling and analysis of environmental processes (co-organized)
Convener: Pietro Tizzani  | Co-Conveners: Antonello Bonfante , Anna Brook , D'Auria Luca 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

HS7.9/AS1.30/CL2.21/NH1.12/NP3.8

Precipitation variability: spatio-temporal scales and hydrometeorologic extremes (co-organized)PICO Session
Convener: Auguste Gires  | Co-Conveners: Alberto Viglione , Alexis Berne , Marco Borga , Alin Andrei Carsteanu , Salvatore Grimaldi , Demetris Koutsoyiannis , Andreas Langousis , Hidde Leijnse , Katharina Lengfeld , Sabine Lennartz-Sassinek , Remko Uijlenhoet , Venugopal Vuruputur , Xiaolan Wang 
PICO
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 2
NP4 –  Time Series and Patterns

NP4.1

Time Series Analysis in the Geosciences - Concepts, Methods and Applications
Convener: Reik Donner  | Co-Conveners: Susana Barbosa , Andrea Toreti , Marlene Kretschmer 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.16
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

NP4.4

Linking Models and Data: Prediction, Verification, and Intercomparison
Convener: Valerio Lucarini  | Co-Conveners: Alexander Feigin , Jürgen Kurths 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.16
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

NP4.5/ESSI1.5

Big data and machine learning in geosciences (co-organized)
Convener: Mikhail Kanevski  | Co-Conveners: Reik Donner , Philip Brown , Karsten Steinhaeuser , Nicolas Brodu , Rosa Lasaponara , Nicolas Younan , Kwo-Sen Kuo , Peter Baumann , Morris Riedel , Sandro Fiore 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room -2.16
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
NP5 –  Predictability

NP5.1

Inverse Problems, Data Assimilation, Initial and Model Errors (including Lewis Fry Richardson Medal Lecture)
Convener: Olivier Talagrand  | Co-Conveners: Alberto Carrassi , Alexandre Fournier , Amos Lawless , Matthew Martin , Stéphane Vannitsem , Wansuo Duan 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room L6
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

NP5.2/AS1.2/HS4.10

Advances in statistical post-processing for deterministic and ensemble forecasts (co-organized)
Convener: Stéphane Vannitsem  | Co-Conveners: Jakob W. Messner , Daniel S. Wilks 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.16
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
NP6 –  Turbulence, Transport and Diffusion

NP6.1/AS2.6

Turbulence in the Atmosphere (co-organized)
Convener: Carlos Yagüe  | Co-Conveners: Francesco Tampieri , Maria Antonia Jimenez Cortes 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

NP6.2

Recent developments in geophysical fluid dynamics: Waves, Turbulence and Transport in the Atmosphere and Ocean
Convener: Uwe Harlander  | Co-Conveners: Wolf-Gerrit Fruh , Francois Schmitt , Joe LaCasce , Pilar López González-Nieto , Luca Sorriso-Valvo , Claudia Cherubini , Michael Kurgansky , Andreas Will 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.16
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

NP6.3

Turbulence and magnetic reconnection: current results and future experiments.
Convener: Giovanni Lapenta  | Co-Conveners: A. Retino , Francesco Valentini 
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4
NP7 –  Nonlinear waves

NP7.1

Unusual waves in geophysics
Convener: Arcady Dyskin  | Co-Conveners: Sergey Turuntaev , Elena Pasternak , Efim Pelinovsky 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.16
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

NP7.2

Wave-current interactions
Conveners: Julien Touboul , Konstandinos Belibassakis  | Co-Conveners: Vincent Rey , Christian Kharif , Efim Pelinovsky , Philippe Fraunie 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.16
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall A
NP8 –  Nonlinear Stochastics

NP8.1

Chaotic and Stochastic Geosciences
Convener: Christian Franzke  | Co-Conveners: Daniel Schertzer , Petra Friederichs , Paul Williams , Balasubramanya Nadiga 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.16
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4
NP9 –  Short Courses

SC6/NP9.1

Short Course: Response, variability and transitions in geophysical systems (co-organized)
Convener: Anna von der Heydt  | Co-Convener: Michael Ghil 
Mon, 18 Apr, 17:30–20:00 / Room -2.16

SC7/NP9.2

Short course: Complex systems methods for data analysis and modeling in geosciences (co-organized)
Convener: Jonathan Donges  | Co-Convener: Reik Donner 
Tue, 19 Apr, 17:30–20:00 / Room -2.16

SC8/NP9.3

Short course on: Experimental and Field Turbulence in Geophysical and Environmental Flows (co-organized)
Co-Conveners: Shaun Lovejoy , Francois Schmitt 
Thu, 21 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.61

SC9/CL5.17/NP9.4

Short course: Scales and Scaling in the Climate System (co-organized)
Convener: Shaun Lovejoy 
Thu, 21 Apr, 17:30–20:00 / Room -2.16
NP10 –  Co-organized Sessions

HS7.3/CL2.19/NP10.1 Media

Water, climate and health (co-organized)PICO Session
Convener: Hwa-Lung Yu  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Andreas Langousis , Alexander Kolovos , José M. Angulo 
PICO
 / Mon, 18 Apr, 10:30–12:00 / PICO spot 1

HS7.1/AS1.9/NH1.19/NP10.2

Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Eric Wood , Alin Andrei Carsteanu , Remko Uijlenhoet , Chris Onof , Alexis Berne , Hidde Leijnse , Paolo Burlando , Tim Bellerby , T. B. J. M. Quarda 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room C
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

HS7.2/AS1.10/CL2.20/NH1.20/NP10.4

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Alin Andrei Carsteanu  | Co-Conveners: Giovanna Grossi , Andràs Bàrdossy , Andreas Langousis , Tim Bellerby , Roberto Deidda 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00 / Room B
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall A