Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions

ST – Solar-Terrestrial Sciences

ML14

Hannes Alfvén Medal Lecture by Stephen A. Fuselier
Convener: Margit Haberreiter 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 11:00–12:00 / Room K2

ML20

Julius Bartels Medal Lecture by Jeffrey M. Forbes
Convener: Margit Haberreiter 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–11:30 / Room 0.49

SC61 ECS

Meet the Experts - The Future of Solar-Terrestrial Research
Convener: Beate Krøvel Humberset  | Co-Conveners: Jone Peter Reistad , Thomas Gjesteland , Alexander Skeltved 
Tue, 19 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.85

DM21 ECS

Division meeting for Solar-Terrestrial Sciences (ST)
Convener: Margit Haberreiter 
Tue, 19 Apr, 12:15–13:15 / Room K1
ST1 –  Sun and Heliosphere

ST1.1

Open Session on the Sun and Heliosphere (including Hannes Alfvén Medal Lecture)
Convener: Olga Malandraki  | Co-Conveners: Manuela Temmer , Volker Bothmer 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00 / Room K2
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST1.2/PS5.3 Media

Observations, theory and modelling of the heliospheric plasma processes and solar eruptions, and their effects on the planets (including Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture) (co-organized)
Conveners: Manuela Temmer , Emilia Kilpua  | Co-Conveners: Andrea Opitz , Christian Möstl , Volker Bothmer , Neel Savani , Spiros Patsourakos , Mihir Desai , Hans-Jörg Fahr 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:00 / Room E1
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST1.4

Turbulence and Instabilities in Space Plasmas
Convener: Christopher Chen  | Co-Conveners: Olga Alexandrova , Luca Sorriso-Valvo 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST1.5

Particle acceleration mechanisms in solar system plasmas: observations and theory
Convener: Alessandro Retinò  | Co-Conveners: Harald Kucharek , Adam Masters , Drew Turner 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST1.6

Energy dissipation and particle energization in solar wind, bow shock and magnetosheath
Convener: Andris Vaivads  | Co-Conveners: Alessandro Retinò , Yuri Khotyaintsev , Jan Soucek , Francesco Valentini , C.-Philippe Escoubet 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST1.8

Progress in Space Sciences Fostered by the European Commission
Convener: Giovanni Lapenta  | Co-Conveners: Olga Malandraki , Manolis Georgoulis , Richard Harrison , Natalia Ganushkina 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Room K1
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

PS5.2/ST1.9

Planetary, Solar and Heliospheric Radio Emissions (co-organized)
Convener: Patrick Galopeau  | Co-Convener: Mohammed Y. Boudjada 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4
ST2 –  Magnetosphere

ST2.1

Open Session on the Magnetosphere (including Julius Bartels Medal Lecture)
Convener: Natalia Ganushkina  | Co-Convener: Yulia Bogdanova 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.49
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00 / Room E1
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

PS5.1/ST2.2

Planetary Plasma Physics and Interactions in the Solar System (co-organized)
Convener: Anna Milillo  | Co-Conveners: Aikaterini Radioti , Natalia Ganushkina , Philippe Garnier 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:15 / Room 0.49
 / Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST2.3

Multi-point observations and simulations of magnetospheric processes
Convener: Arnaud Masson  | Co-Conveners: Rumi Nakamura , C.-Philippe Escoubet , Martin Volwerk , Daniel Schmid , Maria Hamrin 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.49
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:00 / Room 1.61
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST2.5

Identifying Dominant Acceleration, Loss, and Transport Processes Affecting The Dynamics of Electron and Proton Radiation Belts
Convener: S. Bourdarie  | Co-Conveners: Ioannis A. Daglis , Yuri Shprits 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.88
 / Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Room L1
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST2.6

Earth magnetosphere physics and geomagnetic storms
Convener: Sid-Ali OUADFEUL  | Co-Convener: Leila Aliouane 
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST2.7

Reconnection and Magnetosheath Processes with New Results from MMS
Convener: James Burch  | Co-Conveners: Rumi Nakamura , Thomas E. Moore , Lucile Turc , Andrew Dimmock , Emilia Kilpua , Katariina Nykyri 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST2.8

Theory and Simulation of Solar System Plasmas: Focus on the MMS Mission
Convener: Jörg Büchner  | Co-Convener: Giovanni Lapenta 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Room K2
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4
ST3 –  Ionosphere and Thermosphere

ST3.1

Open Session on the Ionosphere and Thermosphere
Convener: Jan Laštovička  | Co-Conveners: Dalia Buresova , Carlo Scotto 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.31
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

AS1.21/ST3.2

Joint Session of the MLT and the VarSITI-ROSMIC program (co-organized)
Convener: Martin Kaufmann  | Co-Conveners: Peter Preusse , Franz-Josef Lübken , Jan Laštovička 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

ST3.3

Ionospheric Outflow From Earth and Other Terrestrial Planets - The Dynamic Ionosphere
Convener: Massimo Materassi  | Co-Conveners: Lukas Maes , Elena Kronberg , Stein Haaland , Manuel Hernandez-Pajares , Hans Nilsson , Andrew Yau 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

G5.1/ST3.4

Observation-based modeling of the ionosphere - from Sun to Earth (co-organized)
Convener: Angela Aragon-Angel  | Co-Conveners: Volker Bothmer , Mahmut Onur Karslioglu , Marco Limberger 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.50
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2
ST4 –  Space Weather and Space Climate

ST4.1

Space Weather and its Effects on Terrestrial and Geo-Space Environments: Science and Application
Convener: Hanna Rothkaehl  | Co-Convener: Viviane Pierrard 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:00 / Room K1
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 13:30–15:00 / Hall X4

ST4.2 Media

Extreme space weather scenarios
Convener: Carlos Armiens  | Co-Conveners: Nigel Meredith , Alan Thomson , Ahmed Hady , Christine Amory-Mazaudier , Valentina Zharkova , Nicola Scafetta 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST4.3 Media

Energetic Particles in the Heliosphere and their Influence on Space Weather, Space Climate and the Terrestrial Atmosphere.
Convener: Simon Thomas  | Co-Conveners: Timo Laitinen , Ilya Usoskin , Keri Nicoll , Bernd Heber 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

ST4.6/CL2.05

Solar Irradiance variability and its effects on Climate (co-organized)
Convener: Martin Snow  | Co-Conveners: K. Tourpali , Stergios Misios 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00 / Room L1
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

EMRP2.1/PS9.9/ST4.7 Media

The magnetic Earth: significant features and open questions (co-organized)
Convener: Angelo De Santis  | Co-Conveners: Mioara Mandea , Susan Macmillan , Ingo Wardinski , Roman Leonhardt , Leonardo Sagnotti 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.50
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

GI2.1/AS4.15/BG1.20/CL5.18/NH1.22/OS1.23/PS9.11/ST4.8

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange , Guifu Zhang 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall A