Menu









Please select your preferred programme group, day, and one or more time blocks

  • PGs: OS
  • Day: Please select
  • TB: whole day








OS – Ocean Sciences

Monday, 4 Apr

OS1.2/CL2.2

The North Atlantic and climate (co-organized)
Convener: Monika Rhein 
Oral Programme
 / Mon, 04 Apr, 08:30–12:00 / 15:30–17:00 / Room D
 / Tue, 05 Apr, 08:30–10:00 / Room D
Poster Programme
 / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:30 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD71 / Mon, 04 Apr, 13:30–15:00 / Room 2 

OS1.6/AS2.5/CL2.11

Air-sea interactions from meso to regional scales within the tropics (co-organized)
Convener: Alban Lazar  | Co-Convener: Marcus Dengler 
Oral Programme
 / Mon, 04 Apr, 08:30–12:00 / Room 7
Poster Programme
 / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:30 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD74 / Mon, 04 Apr, 15:30–16:15 / Room 35 

OS2.1

Open Session on Coastal and Shelf Seas
Conveners: Johan van der Molen , Huib E. de Swart , Georgy Shapiro 
Oral Programme
 / Mon, 04 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 11
Poster Programme
 / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:30 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD75 / Mon, 04 Apr, 16:30–17:15 / Room 35 

OS2.2/EG10

Advances in understanding of the multi-disciplinary dynamics of the Southern European Seas (Mediterranean and Black Sea) (co-organized)
Convener: Nadia Pinardi  | Co-Conveners: Samuel Somot , Emin Özsoy , Marilaure Grégoire 
Oral Programme
 / Mon, 04 Apr, 13:30–17:00 / Room 7
Poster Programme
 / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:30 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y

AS1.5/NP3.10/OS2.6

Recent Developments in Geophysical Fluid Dynamics (co-organized)
Convener: Uwe Harlander  | Co-Conveners: Andreas Will , Michael Kurgansky , Wolf-Gerrit Fruh , Jose M. Redondo , Luis Cana , Vanda Grubišić 
Oral Programme
 / Mon, 04 Apr, 13:30–17:00 / Room 14
Poster Programme
 / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:30 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 /
 / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:30 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
 / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:30 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 /
 / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:30 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD89 / Tue, 05 Apr, 09:30–10:15 / Room 7 

BG1.6/OS3.7/SSS4.6

Stabilization of organic matter in soils, sediments and marine dissolved organic matter (co-organized)
Convener: Samuel Abiven  | Co-Convener: Michael W. I. Schmidt 
Oral Programme
 / Mon, 04 Apr, 13:30–17:00 / Room 23
Poster Programme
 / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:30 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Poster Area BG

BG1.5

Remote Sensing in the Biogeosciences
Convener: Frank Veroustraete  | Co-Conveners: Willem Verstraeten , Klaus Scipal , Wolfgang Wagner , Inge Jonckheere 
Oral Programme
 / Mon, 04 Apr, 13:30–17:00 / Room 24
Poster Programme
 / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:30 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Poster Area BG
Poster Summaries & DiscussionsPSD51 / Mon, 04 Apr, 17:30–18:15 / Room 37 

AS3.11/OS3.5

Ship Plumes: Impacts on atmospheric chemistry, climate and nutrient supply to the oceans (co-organized)
Convener: Roland von Glasow 
Poster Programme
 / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:30 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y

Tuesday, 5 Apr

OS1.2/CL2.2

The North Atlantic and climate (co-organized)
Convener: Monika Rhein 
Oral Programme
 / Mon, 04 Apr, 08:30–12:00 / 15:30–17:00 / Room D
 / Tue, 05 Apr, 08:30–10:00 / Room D
Poster Programme
 / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:30 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD71 / Mon, 04 Apr, 13:30–15:00 / Room 2 

OS3.1

IMBER/SOLAS special session. Sensitivity of marine ecosystems and biogeochemical cycles to global change
Convener: Baris Salihoglu  | Co-Convener: Christoph Garbe 
Oral Programme
 / Tue, 05 Apr, 08:30–10:00 / 13:30–17:00 / Room 11
Poster Programme
 / Attendance Wed, 06 Apr, 15:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD65 / Wed, 06 Apr, 14:30–15:15 / Room 37 

CL2.10

Tropical Climate Variability and Teleconnections: past, present and future
Convener: Fred Kucharski  | Co-Conveners: Belen Rodríguez de Fonseca , Nerilie Abram , Teresa Losada , Javier Garcia-Serrano , Elsa Mohino , Irene Polo , Erin McClymont 
Oral Programme
 / Tue, 05 Apr, 08:30–12:00 / Room 17
Poster Programme
 / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:30 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 /
 / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:30 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
 / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:30 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 /
 / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:30 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
 / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:30 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 /
 / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:30 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD23 / Tue, 05 Apr, 16:30–17:15 / Room 40 

OS1.3

Changes in Arctic sea ice and ocean: observations, models and perspectives (including Fridtjof Nansen Medal Lecture)
Convener: Ursula Schauer  | Co-Conveners: Takashi Kikuchi , Yevgeny Aksenov 
Oral Programme
 / Tue, 05 Apr, 10:30–12:00 / Room D
 / Tue, 05 Apr, 13:30–17:00 / Room 6
Poster Programme
 / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 /
 / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
 / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 /
 / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
 / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 /
 / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
 / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 /
 / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD72 / Wed, 06 Apr, 13:30–14:15 / Room 37 

ML22

Fridtjof Nansen Medal Lecture by Bert Rudels
Convener: Bernard Barnier 
Oral Programme
 / Tue, 05 Apr, 10:30–11:30 / Room D

GM8.4/OS3.6/SSP1.6/TS4.7

Seafloor Expression of Tectonic and Geomorphic Processes (co-organized)
Convener: Sebastian Krastel  | Co-Convener: John K. Hillier 
Oral Programme
 / Tue, 05 Apr, 10:30–12:00 / Room 22
Poster Programme
 / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:30 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Hall A

OS4.3

Ocean Remote Sensing
Convener: Aida Alvera-Azcárate  | Co-Convener: Guoqi Han 
Oral Programme
 / Tue, 05 Apr, 13:30–17:00 / Room 7
Poster Programme
 / Attendance Wed, 06 Apr, 15:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD68 / Wed, 06 Apr, 10:30–11:15 / Room 40 

CL1.19

Ocean climate viewed through deep-sea corals
Oral Programme
 / Tue, 05 Apr, 15:30–17:00 / Room 13
Poster Programme
 / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:30 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y

ESSI7

Earth System Modeling: Strategies and Software
Convener: Reinhard Budich  | Co-Convener: Dan Lunt 
Poster Programme
 / Attendance Tue, 05 Apr, 15:30–19:30 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 /
 / Attendance Tue, 05 Apr, 15:30–19:30 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Hall XL
 / Attendance Tue, 05 Apr, 15:30–19:30 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 /
 / Attendance Tue, 05 Apr, 15:30–19:30 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Hall XL
 / Attendance Tue, 05 Apr, 15:30–19:30 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 /
 / Attendance Tue, 05 Apr, 15:30–19:30 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Hall XL
 / Attendance Tue, 05 Apr, 15:30–19:30 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 /
 / Attendance Tue, 05 Apr, 15:30–19:30 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Hall XL

HS6.7

SMOS Data Exploitation: Beyond soil moisture and ocean salinity
Convener: Susanne Mecklenburg  | Co-Conveners: Lars Kaleschke , Jouni Pulliainen 
Poster Programme
 / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:30 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Hall A

Wednesday, 6 Apr

OS1.1

Open Session on Ocean Circulation
Oral Programme
 / Wed, 06 Apr, 08:30–12:00 / Room 6
Poster Programme
 / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y

OS3.2

From physical to biogeochemical processes: ocean mesoscale and sub-mesoscale impact on marine ecosystem and climate variability
Co-Convener: Bruno Buongiorno Nardelli 
Oral Programme
 / Wed, 06 Apr, 08:30–12:00 / Room 7
Poster Programme
 / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y

OS4.1/CL4.11

Open session on Operational Oceanography (co-organized)
Convener: Richard Allard 
Oral Programme
 / Wed, 06 Apr, 08:30–12:00 / Room D
Poster Programme
 / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:30 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD77 / Thu, 07 Apr, 14:30–15:15 / Room 40 

NP2.1

ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling
Convener: Eric Guilyardi  | Co-Convener: Andrew Wittenberg 
Oral Programme
 / Wed, 06 Apr, 08:30–10:15 / Room 18
Poster Programme
 / Attendance Wed, 06 Apr, 13:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y

HS10.1/GM8.1

Coasts, Estuaries and Deltas (co-organized)
Convener: Hubert H.G. Savenije  | Co-Conveners: Andreas Baas , Marco Toffolon , Liviu Giosan 
Oral Programme
 / Wed, 06 Apr, 08:30–12:00 / Room 38
Poster Programme
 / Attendance Wed, 06 Apr, 15:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 /
 / Attendance Wed, 06 Apr, 15:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
 / Attendance Wed, 06 Apr, 15:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 /
 / Attendance Wed, 06 Apr, 15:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Hall A
 / Attendance Wed, 06 Apr, 15:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 /
 / Attendance Wed, 06 Apr, 15:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Hall A

NP7.1/OS5.3

Non linear waves, wind-wave-current interactions, internal waves in stratified media and ocean mixing and coastal hydromorphology (co-organized)
Convener: Vincent Rey  | Co-Conveners: Philippe Fraunie , Vincent Rey 
Oral Programme
 / Thu, 07 Apr, 15:30–17:00 / Room 17
Poster Programme
 / Attendance Wed, 06 Apr, 10:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y

NH5.3/NP7.3/OS2.5

Nonlinear Dynamics of the Coastal Zone (co-organized)
Convener: Ira Didenkulova  | Co-Convener: Efim Pelinovsky 
Oral Programme
 / Wed, 06 Apr, 13:30–17:00 / Room 4
Poster Programme
 / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD116 / Wed, 06 Apr, 10:30–11:15 / Room 37 

OS3.1

IMBER/SOLAS special session. Sensitivity of marine ecosystems and biogeochemical cycles to global change
Convener: Baris Salihoglu  | Co-Convener: Christoph Garbe 
Oral Programme
 / Tue, 05 Apr, 08:30–10:00 / 13:30–17:00 / Room 11
Poster Programme
 / Attendance Wed, 06 Apr, 15:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD65 / Wed, 06 Apr, 14:30–15:15 / Room 37 

OS3.4/EG9

Deep Sea Frontier - A European Challenge (co-organized)
Convener: Achim Kopf  | Co-Conveners: Heiko Pälike , Antje Boetius 
Oral Programme
 / Wed, 06 Apr, 15:30–17:00 / Room 7
Poster Programme
 / Attendance Thu, 07 Apr, 10:30–19:30 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y

OS4.2

Ocean salinity applications based on SMOS data
Convener: Susanne Mecklenburg  | Co-Convener: Nicolas Reul 
Oral Programme
 / Thu, 07 Apr, 08:30–10:00 / Room 7
Poster Programme
 / Attendance Wed, 06 Apr, 15:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y

OS4.3

Ocean Remote Sensing
Convener: Aida Alvera-Azcárate  | Co-Convener: Guoqi Han 
Oral Programme
 / Tue, 05 Apr, 13:30–17:00 / Room 7
Poster Programme
 / Attendance Wed, 06 Apr, 15:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD68 / Wed, 06 Apr, 10:30–11:15 / Room 40 

OS4.8/EOS09

Ocean Science Outreach and Education (co-organized)
Convener: Vinca Rosmorduc  | Co-Convener: Margaret Srinivasan 
Poster Programme
 / Attendance Wed, 06 Apr, 15:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD39 / Wed, 06 Apr, 12:15–13:00 / Room 2 

OS1.3

Changes in Arctic sea ice and ocean: observations, models and perspectives (including Fridtjof Nansen Medal Lecture)
Convener: Ursula Schauer  | Co-Conveners: Takashi Kikuchi , Yevgeny Aksenov 
Oral Programme
 / Tue, 05 Apr, 10:30–12:00 / Room D
 / Tue, 05 Apr, 13:30–17:00 / Room 6
Poster Programme
 / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 /
 / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
 / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 /
 / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
 / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 /
 / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
 / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 /
 / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD72 / Wed, 06 Apr, 13:30–14:15 / Room 37 

Thursday, 7 Apr

OS4.2

Ocean salinity applications based on SMOS data
Convener: Susanne Mecklenburg  | Co-Convener: Nicolas Reul 
Oral Programme
 / Thu, 07 Apr, 08:30–10:00 / Room 7
Poster Programme
 / Attendance Wed, 06 Apr, 15:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y

OS5.2

Surface Waves and Wave-Coupled Effects in Lower Atmosphere and Upper Ocean
Convener: Alexander Babanin  | Co-Convener: Fangli Qiao 
Oral Programme
 / Thu, 07 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 11
Poster Programme
 / Attendance Fri, 08 Apr, 13:30–17:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD81 / Fri, 08 Apr, 12:15–13:00 / Room 25 

GI-4

Instrumentation, measurement strategies and methods for ocean-based geoscience investigations
Convener: Christoph Waldmann  | Co-Conveners: Laura Beranzoli , Ingrid Puillat 
Oral Programme
 / Thu, 07 Apr, 08:30–12:00 / Room 42
Poster Programme
 / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:30 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Hall A

OS3.4/EG9

Deep Sea Frontier - A European Challenge (co-organized)
Convener: Achim Kopf  | Co-Conveners: Heiko Pälike , Antje Boetius 
Oral Programme
 / Wed, 06 Apr, 15:30–17:00 / Room 7
Poster Programme
 / Attendance Thu, 07 Apr, 10:30–19:30 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y

OS4.4

Physical and biogeochemical ocean modelling: development, assessment, and applications
Convener: David Ham  | Co-Conveners: Thierry Penduff , Sergey Danilov , Stephen M. Griffies 
Oral Programme
 / Thu, 07 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room 6
Poster Programme
 / Attendance Fri, 08 Apr, 10:30–17:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD78 / Fri, 08 Apr, 09:30–10:15 / Room 35 

OS4.7

Ocean Dynamics and Oil spills
Oral Programme
 / Thu, 07 Apr, 10:30–12:00 / Room 7
Poster Programme
 / Attendance Thu, 07 Apr, 15:30–19:30 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y

ESSI2

Informatics in Oceanography
Convener: Giuseppe M.R. Manzella  | Co-Convener: Dick M. A. Schaap 
Oral Programme
 / Thu, 07 Apr, 10:30–12:00 / Room 19
Poster Programme
 / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:30 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Hall XL
Poster Summaries & DiscussionsPSD92 / Thu, 07 Apr, 09:30–10:15 / Room 37 PSD93 / Thu, 07 Apr, 18:30–19:15 / Room 37 

OS5.1/AS1.6

Internal Gravity Waves (co-organized)
Convener: Riwal Plougonven  | Co-Conveners: Ulrich Achatz , Erich Becker , Chantal Staquet 
Oral Programme
 / Thu, 07 Apr, 13:30–15:00 / Room 7
Poster Programme
 / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:30 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y

BG3.2

Oxygen depletion in land-locked, coastal and open ocean systems of the present and past – driving mechanisms, impacts and recovery
Convener: Caroline P. Slomp  | Co-Conveners: Antje Boetius , Daniel Conley , Hiroshi Kitazato , Clare Woulds 
Oral Programme
 / Thu, 07 Apr, 13:30–17:30 / Room 24
Poster Programme
 / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:30 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Poster Area BG
Poster Summaries & DiscussionsPSD66 / Thu, 07 Apr, 17:30–18:15 / Room 40 

OS4.6

Ocean Science in Support of Marine Renewable Energy
Convener: Daniel Conley 
Poster Programme
 / Attendance Thu, 07 Apr, 15:30–19:30 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y

NP7.1/OS5.3

Non linear waves, wind-wave-current interactions, internal waves in stratified media and ocean mixing and coastal hydromorphology (co-organized)
Convener: Vincent Rey  | Co-Conveners: Philippe Fraunie , Vincent Rey 
Oral Programme
 / Thu, 07 Apr, 15:30–17:00 / Room 17
Poster Programme
 / Attendance Wed, 06 Apr, 10:30–19:30 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y

OS4.1/CL4.11

Open session on Operational Oceanography (co-organized)
Convener: Richard Allard 
Oral Programme
 / Wed, 06 Apr, 08:30–12:00 / Room D
Poster Programme
 / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:30 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD77 / Thu, 07 Apr, 14:30–15:15 / Room 40 

BG7.3

Biogeochemical function and diversity of chemosynthetic deep sea ecosystems
Co-Conveners: Janine Felden , Dirk de Beer 
Oral Programme
 / Fri, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room 24
Poster Programme
 / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:30 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Poster Area BG
Poster Summaries & DiscussionsPSD69 / Thu, 07 Apr, 19:15–20:00 / Room 37 

Friday, 8 Apr

OS1.4

The Southern Ocean and its Role in the Global Climate System
Convener: Young Hyang Park  | Co-Convener: Ralph Timmermann 
Oral Programme
 / Fri, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room 6
Poster Programme
 / Attendance Fri, 08 Apr, 13:30–17:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD56 / Fri, 08 Apr, 12:15–13:00 / Room 6 

CL2.5/OS1.5

Global and regional sea level rise and variability (co-organized)
Convener: Svetlana Jevrejeva  | Co-Conveners: Anny Cazenave , Aslak Grinsted 
Oral Programme
 / Fri, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room 15
Poster Programme
 / Attendance Fri, 08 Apr, 13:30–17:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Hall XL
Poster Summaries & DiscussionsPSD27 / Fri, 08 Apr, 12:15–13:00 / Room 37 

CR9.10

Sea Ice and Sea Ice-Climate Interactions
Convener: Daniel Feltham 
Oral Programme
 / Fri, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room 7
Poster Programme
 / Attendance Fri, 08 Apr, 13:30–17:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Hall XL

BG7.3

Biogeochemical function and diversity of chemosynthetic deep sea ecosystems
Co-Conveners: Janine Felden , Dirk de Beer 
Oral Programme
 / Fri, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room 24
Poster Programme
 / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:30 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Poster Area BG
Poster Summaries & DiscussionsPSD69 / Thu, 07 Apr, 19:15–20:00 / Room 37 

NH5.2/NP7.4/OS5.5

Extreme Sea Waves (co-organized)
Convener: Efim Pelinovsky  | Co-Conveners: Christian Kharif , Alexey Slunyaev 
Oral Programme
 / Fri, 08 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 4
Poster Programme
 / Attendance Fri, 08 Apr, 15:30–17:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD91 / Thu, 07 Apr, 15:30–16:15 / Room 7 

OS4.4

Physical and biogeochemical ocean modelling: development, assessment, and applications
Convener: David Ham  | Co-Conveners: Thierry Penduff , Sergey Danilov , Stephen M. Griffies 
Oral Programme
 / Thu, 07 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room 6
Poster Programme
 / Attendance Fri, 08 Apr, 10:30–17:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD78 / Fri, 08 Apr, 09:30–10:15 / Room 35 

HS10.2/OS2.3

Lakes and inland seas (co-organized)
Convener: Peter Zavialov  | Co-Conveners: Jana Friedrich , Elena Roget 
Oral Programme
 / Fri, 08 Apr, 13:30–17:15 / Room 33
Poster Programme
 / Attendance Fri, 08 Apr, 10:30–17:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 /
 / Attendance Fri, 08 Apr, 10:30–17:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Hall A
 / Attendance Fri, 08 Apr, 10:30–17:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 /
 / Attendance Fri, 08 Apr, 10:30–17:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Hall A
 / Attendance Fri, 08 Apr, 10:30–17:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 /
 / Attendance Fri, 08 Apr, 10:30–17:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Hall A
Poster Summaries & DiscussionsPSD109 / Fri, 08 Apr, 09:30–10:15 / Room 40 

OS5.2

Surface Waves and Wave-Coupled Effects in Lower Atmosphere and Upper Ocean
Convener: Alexander Babanin  | Co-Convener: Fangli Qiao 
Oral Programme
 / Thu, 07 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room 11
Poster Programme
 / Attendance Fri, 08 Apr, 13:30–17:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD81 / Fri, 08 Apr, 12:15–13:00 / Room 25