Menu









Programme Groups

AS4 –  Interdisciplinary sessions in Atmospheric Sciences
CL1.24/AS4.1
Aeolian dust, initiator, player, and recorder of environmental change (co-organized)
Convener: Jan-Berend Stuut  | Co-Convener: Peter Knippertz 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–11:45  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD21  / Thu, 01 Jan, 01:00–16:15  /  
CL2.8/AS4.2
Mid-latitude Cyclones and Storms: Diagnostics of Observed and Future Trends, and related Impacts (co-organized)
Convener: Gregor C. Leckebusch  | Co-Conveners: Joaquim G. Pinto , Uwe Ulbrich 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00  /
NH1.4/AS4.4
Lightning: physics, detection and atmospheric effects (co-organized)
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Serge Soula , Colin Price , Hans D. Betz , Yukihiro Takahashi 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD90  / Thu, 01 Jan, 01:00–16:15  /  
NH1.1/AS4.5/CL3.3
Extreme events induced by extreme weather and climate change: Evaluation and forecasting of disaster risk and proactive planning (co-organized)
Convener: Athanasios Loukas  | Co-Conveners: Maria-Carmen Llasat , Uwe Ulbrich 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–15:00  / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00  /
NH1.7/AS4.6/CL3.6
Assessment of Weather-related Risk on Agricultural Production and Agribusiness (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: NIcolas R. Dalezios , Anne Gobin , Marijn van der Velde 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD88  / Thu, 01 Jan, 01:00–11:15  /  
NH1.2/AS4.7/HS12.6
Hydrometeorological modeling and Earth observations under extremes: issues of scale, dependence and robust frameworks for collective risk assessment (co-organized)
Convener: Douglas Cripe  | Co-Conveners: Antonio Parodi , Efi Foufoula-Georgiou , Murugesu Sivapalan , Giorgio Boni , Roberto Rudari 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD120  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:15  /  
HS7.1/AS4.8/NH1.10/NP3.9
Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: Remko Uijlenhoet  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Chris Onof , Alexis Berne , Paolo Burlando , Tim Bellerby , Roberto Deidda , Giovanna Grossi , Andreas Langousis 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30  /
HS7.4/AS4.9/CL3.4
Hydrological change versus climate change (co-organized)
Co-Conveners: Manfred Mudelsee , Demetris Koutsoyiannis 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
 / Thu, 01 Jan, 01:00–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30  /
NP6.3/AS4.11
Turbulence in the Atmosphere (co-organized)
Convener: Carlos Yagüe  | Co-Conveners: Francesco Tampieri , Joan Cuxart 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–15:00  / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30  /
HS4.3/AS4.13/NH1.12
Towards practical applications in ensemble hydro-meteorological forecasting (including Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture) (co-organized)
Convener: Maria-Helena Ramos  | Co-Conveners: Florian Pappenberger , Albrecht Weerts , Yi He 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30  /
NH7.2/AS4.14/BG2.17
Fire in the Earth System: Impacts and Feedbacks (co-organized)
Convener: Kirsten Thonicke  | Co-Convener: Allan Spessa 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30  /
IG3/AS4.15
Stable Isotopes in Atmospheric Research (co-organized)
Convener: Ralf Koppmann  | Co-Conveners: Astrid Kiendler-Scharr , Thomas Röckmann 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30  /
PS7.2/AS4.16
Aurora, Airglow and Transient Luminous Events in Planetary Atmospheres (co-organized)
Convener: Cyril Simon Wedlund  | Co-Convener: Yoav Yair 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–10:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD18  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:15  /  
ESSI1/AS4.17/CL4.8
International Collaboration and Integration Strategies for Climate and other Geosciences Informatics (co-organized)
Convener: David Arctur  | Co-Conveners: Monique Petitdidier , Sandro Fiore , Mohan Ramamurthy 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
 / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD93  / Thu, 01 Jan, 01:00–19:15  /  
G5.2/AS4.18
Atmospheric Water Vapour Retrieval by Space Geodetic Techniques (co-organized)
Convener: Rosa Pacione  | Co-Convener: Henrik Vedel 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–15:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD19  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:15  /  
G3.2/AS4.19/CL4.9/GD1.6/NH4.8/SM5.7
Geodesy and natural and induced hazards: Progress during 30 years of the WEGENER initiative (co-organized)
Convener: Susanna Zerbini  | Co-Convener: Mustapha Meghraoui 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
 / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30  /
NP2.3/AS4.20/CL4.6/GM2.7/HS12.9
Modelling and Understanding Geophysical Systems as Complex Networks (co-organized)
Convener: Reik Donner  | Co-Conveners: Jürgen Kurths , Wolfgang Schwanghart , Tobias Heckmann 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30  /
SM5.5/AS4.21
Research and Development in Nuclear Explosion Monitoring (co-organized)
Convener: Dr. Andreas Becker  | Co-Conveners: David Brown , Martin Kalinowski , Lars Ceranna , Yan Jia 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30  /
AS4.23
The Russian Heat Wave and Fires of 2010
Convener: Michael Fromm  | Co-Conveners: Brian Stocks , Meinrat Andreae , Marloes Penning de Vries , Nikolai Elansky 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30  /
AS4.25
Integrated physical and chemical weather modelling with two-way interactions
Convener: Alexander Baklanov  | Co-Conveners: Georg Grell , Johannes Flemming 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–10:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD154  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:15  /  
AS4.28
Infrasound monitoring for atmospheric studies
Convener: Alexis Le Pichon  | Co-Conveners: Läslo G. Evers , Tormod Kvaerna 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD156  / Thu, 01 Jan, 01:00–15:15  /  
NH2.3/AS4.29/GMPV47
The 2010 flank and summit eruptions at Eyjafjallajökull volcano (Iceland): History of an eruption from source to the atmosphere (co-organized)
Convener: Thorvaldur Thordarson  | Co-Conveners: Halldór Björnsson , Severine Moune 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
 / Thu, 01 Jan, 01:00–10:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30  /
 / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30  /
ESSI8
Uncertainty in Environmental Data and Models
Convener: Dan Cornford  | Co-Conveners: Stefano Nativi , Edzer Pebesma , Gerard Heuvelink 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD93  / Thu, 01 Jan, 01:00–19:15  /  
NP4.1
Time Series Analysis in the Geosciences - Concepts, Methods & Applications
Convener: Reik Donner  | Co-Convener: Susana Barbosa 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD14  / Thu, 01 Jan, 01:00–11:15  /  
BG5.1
Integration of Environmental, Socio-Economic and Climatic Change Studies in Northern Eurasia
Convener: Pavel Groisman  | Co-Conveners: Amber Soja , Alexey V. Eliseev 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–11:45  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD79  / Thu, 01 Jan, 01:00–10:15  /  
BG1.5
Remote Sensing in the Biogeosciences
Convener: Frank Veroustraete  | Co-Conveners: Willem Verstraeten , Klaus Scipal , Wolfgang Wagner , Inge Jonckheere 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD51  / Thu, 01 Jan, 01:00–18:15  /  
GI-14
GMES Sentinel Satellites: New Possibilities for Science
Convener: Michael Berger  | Co-Convener: Josef Aschbacher 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30  /
GI-3
Atmospheric and meteorological instrumentation
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30  /
ESSI7
Earth System Modeling: Strategies and Software
Convener: Reinhard Budich  | Co-Convener: Dan Lunt 
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30  /
NP3.7
Geophysical Downscaling Methods
Convener: Tobias Sauter  | Co-Conveners: Victor Venema , Douglas Maraun , Erika Coppola 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–15:15  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–15:00  / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30  /