Menu









Programme Groups

GM7 –  Channel processes and sediment transport
GM7.1/HS12.3
Interactions of hydraulics, sediment transport and channel morphology (co-organized)
Convener: Manuel Nitsche  | Co-Conveners: Jens Turowski , Christian Winter 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00  /
GM7.4
River and slope responses to climate change in steep landscapes
Co-Conveners: Pierre Valla , Monique Fort , Romain Delunel 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30  /
HS9.4/GM7.5
Transfer and storage of sediment and associated substances in river basins: : budgets, pathways, transit times, and ecological feedbacks (co-organized)
Convener: Marcel van der Perk  | Co-Conveners: Ulrike Scherer , Olivier Cerdan , Saskia Keesstra , Philip Owens , John Quinton , Ellen Petticrew 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00  /
GM7.6/HS12.5
Sedimentary source-to-sink fluxes and sediment budgets (co-organized)
Convener: Achim A. Beylich  | Co-Conveners: Francesco Brardinoni , Katja Laute 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30  /
TS4.2/GD2.7/GM7.7/HS12.15/SSP3.2
From Source to Sink: Quantification of mass transfer from mountain ranges to active sedimentary basins (co-organized)
Convener: Liviu Matenco  | Co-Convener: Paul Andriessen 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD57  / Thu, 01 Jan, 01:00–10:15  /  
HS9.3
Sediment transport monitoring and modeling in rivers
Convener: Alison D. Reeves  | Co-Convener: Dieter Rickenmann 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30  /
HS2.20
Floodplain processes and inundation modelling
Convener: Giuliano Di Baldassarre  | Co-Convener: Roger Moussa 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30  /
HS2.11/NH1.14
Hydrological extremes: from droughts to floods
Convener: Alberto Viglione  | Co-Conveners: Jan Szolgay , Lena M. Tallaksen , Gregor Laaha 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
 / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30  /