Menu









Programme Groups

SSS2 –  Soil erosion and physical transport
SSS2.2/EMRP15/GM10.2/PS7.0
Modeling the Experiment, Experimenting the Models (co-organized)
Convener: Manuel Seeger  | Co-Conveners: Nikolaus J. Kuhn , Karsten Seiferlin , Markus Casper , Derek W. G. Sears , Ulrike Scherer , Ruth Ziethe , Tobias Heckmann 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
 / Thu, 01 Jan, 01:00–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD99  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:15  /  
SSS2.3/GM3.7/HS12.11
Practical application of geomorphology, hydrology and erosion research in agricultural and forest areas. Discovering and implementing frameworks for translating research into sustainable management (co-organized)
Convener: Jose Alfonso Gomez  | Co-Conveners: Cyril Ciesiolka , Encarnación Taguas 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD147  / Thu, 01 Jan, 01:00–18:15  /  
SSS2.4
Soil water repellency: origin, assessment and geomorphological consequences (including Philippe Duchaufour Medal Lecture)
Convener: Antonio Jordán  | Co-Conveners: Lorena M. Zavala , Stefan Doerr , Gary Sheridan , Jorge Mataix-Solera 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–11:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30  /
SSS2.5
Soil and irrigation sustainability practices
Convener: Leonor Rodriguez-Sinobas  | Co-Conveners: Giuseppe Provenzano , Rafael Muñoz-Carpena , Ana Maria Tarquis 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD132  / Thu, 01 Jan, 01:00–16:15  /  
SSS2.6/HS12.12/NP3.12
Sediment dynamics, models and scaling (co-organized)
Convener: Mike Kirkby  | Co-Conveners: Ana Maria Tarquis , Yves Le Bissonnais , Nikolaus J. Kuhn , Anthony Parsons , Jose A. Gómez , Saskia Keesstra , Manuel Seeger , Marcel van der Perk 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD122  / Thu, 01 Jan, 01:00–13:00  /  
SSS2.7
Erosion and Ecology
Convener: Artemi Cerdà  | Co-Convener: Mike Kirkby 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30  /
ERE5.1/GMPV32/HS12.1/SSS2.9
Coupled reactive transport: Codes, applications and trends (co-organized)
Convener: Georg Kosakowski  | Co-Convener: Josep M. Soler 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–15:00  / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD7  / Thu, 01 Jan, 01:00–11:15  /  
HS9.2/GM3.4/SSS2.10
Erosion and sediment delivery in agricultural landscapes: monitoring, modelling and management (co-organized)
Convener: Stéphane Follain  | Co-Conveners: Rossano Ciampalini , Peter Fiener , Joao Pedro Nunes 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–15:00  / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00  /
SSS2.11/HS12.14
Linking preferential flow and structures across scales: pore to pedon to landscape (co-organized)
Convener: Horst H. Gerke  | Co-Conveners: Antonio Coppola , Nick Jarvis 
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30  /
Poster Summaries & DiscussionsPSD126  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:15  /  
GM4.2/GMPV52/HS12.2/SSS2.15
Erosion and Terrestrial Carbon Cycling (co-organized)
Convener: Nikolaus J. Kuhn  | Co-Conveners: Martin Evans , Timothy Quine , Kristof Van Oost 
Oral Programme  / Thu, 01 Jan, 01:00–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Thu, 01 Jan, 01:00–19:00  / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30  /