Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: SM4

SM – Seismology

SM4 – Geophysical Imaging of the Earth's Interior

SM4.1

ReQUESTing models for seismic sources, earth structure and Polar Seismology
Convener: Andrew Valentine  | Co-Convener: Éléonore Stutzmann 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–17:00  / Room B5
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 08:30–12:00  / Blue Posters

SM4.2/GD8.5/TS9.10

Seismic imaging and tomography: theory and practice (co-organized)
Convener: Edi Kissling  | Co-Convener: Ivan Koulakov 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room B5
PICOs
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room PICO Spot 4

AS4.9/NP7.2/OS5.7/SM4.3

Acoustic-gravity waves: From ocean and land to space (co-organized)
Convener: Oleg Godin  | Co-Conveners: Takashi Maruyama , Nikolay Zabotin , Elisabeth Blanc 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–10:00  / Room B11
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters

SM4.4/TS9.9

Active seismic investigations of the Earth's crust (co-organized)
Convener: Stefan Buske  | Co-Conveners: Alireza Malehmir , Christopher Juhlin , Cedric Schmelzbach , Michal Malinowski 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00  / Room B5
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

SM4.5/HS8.1.9

Imaging the shallow subsurface with seismic and other geophysical methods (co-organized)
Convener: Lars Nielsen  | Co-Conveners: Matthew Yedlin , Klaus Holliger , Hansruedi Maurer 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00  / Room B5
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

SM4.7

Non-seismic imaging of the continents
Convener: Alan G. Jones  | Co-Convener: Juan Carlos Afonso 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room B3
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 08:30–10:00  / Blue Posters

NH4.5/SM4.8

Electro-magnetic phenomena and connections with seismo-tectonic activity (co-organized)
Convener: Pier Francesco Biagi  | Co-Conveners: Masashi Hayakawa , Tommaso Maggipinto , Yasuhide Hobara 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room G7
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 08:30–10:00  / Blue Posters

EMRP1.4/SM4.9/TS2.8

Mechanical heterogeneity and their transient evolution along fault zones (co-organized)
Convener: Hiroki Sone  | Co-Conveners: Marcos Moreno , Dietrich Lange 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 10:30–12:00  / Room B3
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters