Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: TS10

TS – Tectonics & Structural Geology

Programme Group Chairs: Fabrizio Storti, Susanne Buiter, Guillermo Booth-Rea, Marcel Frehner, Mark Allen, Mustapha Meghraoui, Gwenn Peron-Pinvidic, Carole Petit

TS10 – Regional Tectonics

TS10.1/GD3.9

Geodynamics of the Western Mediterranean and Northwest Africa (co-organized)
Co-Conveners: Guillermo Booth-Rea , Ingo Grevemeyer 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–15:00  / Room B13
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

TS10.2

The Gondwana
Convener: Tamer Abu-Alam  | Co-Convener: Toshiaki Tsunogae 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–15:00  / Room B13
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

TS10.3

The Tethyan Heart and Sole of Pangea
Convener: Daniel Pastor-Galán  | Co-Convener: Stephen Johnston 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room B13
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

TS10.4

Lessons on tectonic processes from the Caledonides
Convener: Torgeir B. Andersen  | Co-Conveners: Loic Labrousse , Per Terje Osmundsen 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–15:00  / Room B13
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

TS10.5/GMPV41

Structural, metamorphic and magmatic evolution of the margin of Baltica and Laurentia and other Mesoproterozoic orogens (co-organized)
Co-Conveners: Giulio Viola , Nick Roberts 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:00  / Room B13
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

GD3.5/CR1.5/EMRP4.4/G6.4/TS10.8

Crustal structure and geodynamic evolution in the Antarctic and Arctic regions (co-organized)
Convener: Fausto Ferraccioli  | Co-Convener: Rick Saltus 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room G11
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–17:00  / Blue Posters