Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: GD6

GD – Geodynamics

GD6 – Regional Geodynamics

GD6.3/CR1.8/SM6.7

The Antarctic region - Lithosphere structure and geodynamic evolution (co-organized)
Convener: Fausto Ferraccioli  | Co-Conveners: Douglas Wiens , Joachim Jacobs 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00

GD6.4/CR1.6/SM6.6

The Arctic connection - plate tectonics and mantle dynamics in the North Atlantic, North Pacific and the High Arctic (co-organized)
Convener: Carmen Gaina 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.4  / Thu, 01 Jan, 01:00–17:15  

TS7.4/G6.4/GD6.7/SM6.2

Dynamics and Structure of the Mediterranean Alpine Collision and Back-arcs (including the Stephan Mueller Medal lecture by Claudio Faccenna) (co-organized)
Convener: Laetitia Le Pourhiet  | Co-Conveners: György Hetényi , Carlos J. Garrido 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00

TS7.5/G6.5/GD6.8/SM6.3

Present-day kinematics and tectonics of the Mediterranean Region: Implications for geodynamics and earthquake potential (co-organized)
Convener: Philippe Vernant  | Co-Conveners: Giorgi Khazaradze Tsilosani , Haluk Ozener , Paolo Marco De Martini 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00

TS8.1/GD6.9

Plate tectonics of Asia: India-Asia collision, SE Asia, Australia-Oceania and the Central Asian Orogenic Belt (co-organized)
Convener: Jonny Wu  | Co-Conveners: Sabin Zahirovic , Douwe J. J. van Hinsbergen , Wenjiao Xiao , Keda Cai 
Orals
 / Thu, 01 May, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00
Poster Summaries & DiscussionsPSD16.28  / Thu, 01 Jan, 01:00–09:15