Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: TS7

TS – Tectonics & Structural Geology

Programme Group Chairs: Daniel Garcia-Castellanos, Susanne Buiter, Mark Allen, Marco Herwegh, Gwenn Peron-Pinvidic, Matthieu Ferry, Karen Leever

TS7 – Convergent Tectonic Settings

TS7.1/GM3.7

Fold-and-thrust belts & accretionary wedges: mechanics, models, large earthquakes, fluids, growth, erosion, structures, tectonics and lithospheric links (co-organized)
Convener: John Suppe  | Co-Conveners: Fabien Graveleau , Dengfa He 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00

TS7.2/GD5.6/GMPV24/SM6.8

On and through the plate interface: zooming into subduction zone processes (co-sponsored by AGU-Tectonophysics) (co-organized)
Convener: Philippe Agard  | Co-Conveners: Peter E. van Keken , Andreas Rietbrock , Paola Vannucchi 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00
Poster Summaries & DiscussionsPSD16.30  / Thu, 01 Jan, 01:00–09:15  

TS7.3/GMPV22

Interactions of magmatism and tectonics in collision zone settings (co-organized)
Convener: Mark Allen  | Co-Conveners: Monireh Kheirkhah , Khachatur Meliksetian , Di-Cheng Zhu , Sun-Lin Chung , Vojtěch Janoušek , Szabolcs Harangi 
Orals
 / Thu, 01 May, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00

TS7.4/G6.4/GD6.7/SM6.2

Dynamics and Structure of the Mediterranean Alpine Collision and Back-arcs (including the Stephan Mueller Medal lecture by Claudio Faccenna) (co-organized)
Convener: Laetitia Le Pourhiet  | Co-Conveners: György Hetényi , Carlos J. Garrido 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00

TS7.5/G6.5/GD6.8/SM6.3

Present-day kinematics and tectonics of the Mediterranean Region: Implications for geodynamics and earthquake potential (co-organized)
Convener: Philippe Vernant  | Co-Conveners: Giorgi Khazaradze Tsilosani , Haluk Ozener , Paolo Marco De Martini 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00

TS7.6

Tectonic development of the collision zone extending from Anatolia to Central Asia since Late Permian
Convener: Eric Barrier  | Co-Conveners: Marie-Françoise Brunet , Marc Sosson , Andrea Zanchi , Alastair Robertson 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00

GMPV18/TS7.10

Frontiers in metamorphic petrology and the evolution of metamorphic belts (co-organized)
Convener: Pierre Lanari  | Co-Conveners: Eugene Grosch , Philippe Goncalves 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00

GD5.4/GMPV23/SM6.9/TS7.11

The physical and chemical dynamics of subduction zones, from surface to deep mantle (co-organized)
Convener: Valentina Magni  | Co-Conveners: Oğuz H Göğüş , Heidi Wehrmann , Taras Gerya , Wim Spakman 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 17:30–19:00

GD5.7/GMPV26/SM6.10/TS7.13

Orogenesis and geodynamics related to the continental collision of macro- and micro-plates (co-organized)
Convener: Hans-Joachim Massonne  | Co-Conveners: Bernhard Grasemann , Uwe Ring 
Orals
 / Thu, 01 May, 10:30–12:00
 / Thu, 01 May, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 08:30–10:00