Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: TS9

TS – Tectonics & Structural Geology

TS9 – Methods and Techniques in Tectonics and Structural Geology

TS9.1/GD8.6

Advances in analogue and numerical modeling of geologic processes (co-organized)
Convener: Marcel Frehner  | Co-Convener: Matthias Rosenau 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00
Poster Summaries & DiscussionsPSD16.21  / Thu, 01 Jan, 01:00–15:15  

TS9.2/GI3.12/GM2.4/SSP3.2.11/SSS11.9

Digital Field Mapping (Posters only) (co-organized)
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 15:30–17:00
Poster Summaries & DiscussionsPSD16.31  / Thu, 01 Jan, 01:00–15:15  

TS9.3/ESSI1.11/G6.7/GD7.8/GMPV67/NH4.11

Crustal faulting and deformation processes observed by InSAR, GPS and photogrammetry: From observations and monitoring to numerical and physical modeling (co-organized)
Convener: Thomas R. Walter  | Co-Conveners: Francesco Zucca , Rocco Malservisi , Riccardo Lanari , Hannes Vasyura-Bathke 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 28 Apr, 17:30–19:00

ERE2.4/TS9.5

Field methods and analysis of field data for CO2 geological storage (co-organized)
Convener: Auli Niemi  | Co-Conveners: Martin Sauter , Marco Dentz , Jesús Carrera , Sonja Martens 
Orals
 / Thu, 01 May, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 08:30–10:00
Poster Summaries & DiscussionsPSD13.5  / Thu, 01 Jan, 01:00–18:15  

ERE3.1/GMPV14/TS9.6

Structural interpretation and evolution of mineral systems from geological, geochemical and geophysical data (co-organized)
Convener: Christopher Juhlin  | Co-Conveners: Klaus Gessner , Peter Lelièvre , Peter Sorjonen-Ward 
Orals
 / Thu, 01 May, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Thu, 01 May, 17:30–19:00

GD3.2/TS9.7

Recent advances in computational geodynamics (co-organized)
Convener: Dave May  | Co-Conveners: Boris Kaus , Thibault Duretz , Marcin Dabrowski 
Orals
 / Mon, 28 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00
Poster Summaries & DiscussionsPSD20.11  / Thu, 01 Jan, 01:00–13:00  

GD7.4/EMRP4.8/GMPV47/TS9.8

Long-term rheological behavior of the crust and mantle inferred from observations and models at laboratory and geological time and spatial scales (co-organized)
Convener: Evgueni Burov  | Co-Conveners: David Hindle , Anthony Watts , Yury Podladchikov , Seth Stein , Laurent Jolivet , Simon Kübler 
Orals
 / Wed, 30 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00

SM4.1/GD2.6/GMPV45/TS9.10

Structure of the continental upper mantle (co-organized)
Convener: Ulrich Achauer  | Co-Convener: Jaroslava Plomerova 
Orals
 / Fri, 02 May, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 02 May, 10:30–12:00
Poster Summaries & DiscussionsPSD12.4  / Thu, 01 Jan, 01:00–13:00  

SM4.4/GD8.5/TS9.12

Seismic imaging (co-organized)
Convener: Cedric Schmelzbach  | Co-Conveners: Stefan Buske , Alireza Malehmir , Ivan Koulakov , CharLotte Krawczyk , Edi Kissling 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 30 Apr, 13:30–19:00

SSS0.8/BG9.6/ESSI1.10/GI3.10/GM2.5/GMPV60/HS8.3.6/SSP3.1.18/TS9.14

Platforms, Sensors and Applications with Unmanned Aerial Systems in the geosciences (co-organized)
Convener: Niels Anders  | Co-Conveners: Lammert Kooistra , Saskia Keesstra , Manuel Seeger , Harm Bartholomeus , Paolo Paron 
Orals
 / Tue, 29 Apr, 08:30–12:15
Posters
 / Attendance Tue, 29 Apr, 17:30–19:00