Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions
  • Programme Groups: CL1

CL – Climate: Past, Present, Future

CL1 – Past climates

CL1.01/AS4.13/OS1.20

INTIMATE: INTegrating Ice core, MArine, and TErrestrial records (co-organized)
Convener: Christine Lane  | Co-Conveners: Didier Roche , Irka Hajdas , Achim Brauer , W.Z. Hoek , Christof Pearce 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 10:30–12:00

CL1.03 Media

Transition into the Anthropocene – causes of climate change in the 19th and 20th century
Convener: Gabriele Hegerl  | Co-Convener: Stefan Bronnimann 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

CL1.04 Media

Historical Climatology
Convener: Stefan Grab  | Co-Conveners: Rudolf Brazdil , David Nash , Georgina Endfield 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

CL1.06/GM6.9

Narrowing the gap: palaeoenvironment and human interaction during Late Quaternary (co-organized)
Convener: Daniel Veres  | Co-Conveners: Alida Timar-Gabor , Ulrich Hambach , Slobodan Markovic , Wei Chu 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

CL1.07 Media

Studying the climate of the last two millennia
Convener: Lucien von Gunten  | Co-Conveners: Jürg Luterbacher , Anne Hormes , Fidel González-Rouco , Eduardo Zorita , W.Z. Hoek , Willem van der Bilt , Dana Riechelmann 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00

CL1.08/BG4.12/CR6.7/OS2.9 Media

Polar continental margins and fjords – climate, oceanography, tectonics and geohazards (co-organized)
Convener: Kelly Hogan  | Co-Conveners: Jan Sverre Laberg , Berit Oline Hjelstuen , Michele Rebesco , H. Christian Hass (deceased) (deceased) (deceased), Matthias Forwick 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

CL1.10

Paleoclimates from the Cretaceous to the Holocene: learning about past and future climate changes from numerical experiments and model-data comparisons
Convener: Masa Kageyama  | Co-Conveners: André Paul , Dan Lunt , Michal Kucera , Julia Hargreaves 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

CL1.11/AS4.12/CR1.14/OS1.21

Decadal to millennial scale climate variability of the late Quaternary (co-organized)
Convener: Marit-Solveig Seidenkrantz  | Co-Conveners: Antoon Kuijpers , Marie-Alexandrine Sicre , Mads Faurschou Knudsen , Camilla S. Andresen , Kaarina Weckström , Christof Pearce 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

CL1.12/CR1.17/OS1.11 Media

Antarctic palaeoclimates, sea level change and ice dynamics in past warm episodes: marrying models and data (co-organized)
Convener: Peter Bijl  | Co-Conveners: Carlota Escutia , Aisling Dolan 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

CL1.13/AS4.28/HS2.4.7 Media

Flood and weather extremes of the past (co-organized)
Conveners: Stephan Dietrich , Bruno Wilhelm  | Co-Conveners: Markus Czymzik , Ruediger Glaser , Gerrit Lohmann , Stefanie Wirth , Markus Stoffel 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

CL1.15

Quaternary continental climate archives: tracking spatial and temporal changes through robust multi-proxy records
Convener: Nathalie Fagel  | Co-Conveners: Marie-France Loutre , Sophie Verheyden 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

CL1.16

New insights in past African and Middle Eastern climates: A tribute to Françoise Gasse
Convener: Laurence Vidal  | Co-Conveners: Florence Sylvestre , James M Russell , Dirk Verschuren 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

AS1.16/CL1.18

The global monsoon system: variability, dynamics and prediction (co-organized)
Convener: Jianping Li  | Co-Conveners: Andrew Turner , Pascal Terray , Rondro Barimalala 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

CL1.21/BG6.6

Climate of the Younger Dryas (co-organized)
Convener: Brice Rea  | Co-Conveners: Ramon Pellitero , Matteo Spagnolo , Jostein Bakke , Philip Hughes , Susan Ivy-Ochs , Sven Lukas , Hans Renssen , Adriano Ribolini 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

CL1.22

Multiple archives and climate reconstructions – towards a better integration
Convener: Bernhard Lucke  | Co-Conveners: Claire Rambeau , Christoph Mayr , Elke Hertig 
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

CL1.23/SSP2.8

Past climate - isotopic and multi-proxy records (co-organized)
Convener: Ana-Voica Bojar  | Co-Conveners: Stanislaw Hałas , Octavian G. Duliu , Grzegorz Skrzypek 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

CL1.25/HS11.4

The speleothem archive: understanding processes and interpreting Quaternary climate change (co-organized)
Convener: Heather Stoll  | Co-Conveners: Sophie Verheyden , Michael Deininger , Marc Luetscher 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

GM10.3/CL1.26/CR4.6

Glacial landforms and their palaeoclimatical/chronological interpretation (co-organized)
Convener: Stefan Winkler  | Co-Conveners: Lasafam Iturrizaga , Jürgen Reitner 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

GM3.4/CL1.27/HS11.11/SSS3.9

Sediment archives and landscape evolution in dryland areas: New approaches, perspectives and challenges (co-organized)
Convener: Hans von Suchodoletz  | Co-Conveners: Camille Litty , Markus Fuchs , Mark Bateman , Michael Dietze , Joel Roskin 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

EMRP3.2/CL1.28/SSP*3.23

Environmental Magnetism: advances and perspectives (co-organized)
Convener: Eric Font  | Co-Convener: Fabio Florindo 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00