Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions
  • Programme Groups: TS6

TS – Tectonics & Structural Geology

TS6 – Convergent Tectonic Settings

TS6.1/GD6.5/SM6.17

Dynamics and Structure of the Mediterranean Collisions and Back-arcs (co-organized)
Convener: Claudia Piromallo  | Co-Conveners: Alexis Plunder , Jeroen van Hunen , Laurent Jolivet , Taylor Schildgen 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

TS6.2/GD6.6/SM6.16

The Alps and European Alpine-type orogens: a multidisciplinary vision (co-organized)
Convener: Anne Paul  | Co-Conveners: György Hetényi , Pierre Lanari , Ramon Carbonell , Montserrat Torne 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

TS6.4 Media

Continental collision of the Zagros-Himalaya-Tibet orogens
Convener: Xiumian Hu  | Co-Conveners: Di-Cheng Zhu , Ling Chen 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00

TS6.5

Tectonics of the Central Asian Orogenic Belt and the geodynamics of arc systems along convergent plate boundaries
Convener: Pengfei Li  | Co-Conveners: Antoine Triantafyllou , Min Sun , Wenjiao Xiao , Karel Schulmann , Keda Cai , Julien Berger , Delphine Bosch , Pierre Bouilhol 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00

TS6.6/GM4.8

Fold-and-thrust belts and accretionary wedges: long-term deformation, short-term mechanics and seismicity, analogue and numerical models, fluid flow, surface processes, structural inheritance and relation to lithospheric rheology (co-organized)
Convener: Olivier Lacombe  | Co-Conveners: Nadaya Cubas , Stefano Tavani , Philippe Steer 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

TS6.8/SM6.20

Building mountain roots: from geophysical approaches to geological concepts (in memory of M Beltrando) (co-organized)
Convener: Frédéric Mouthereau  | Co-Conveners: Gianreto Manatschal , Anne Replumaz , Boris Kaus 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

SM6.2/TS6.11

Studying great earthquake processes along the South-American subduction zone: the 2014 and 2015 Chile events (co-organized)
Convener: Torsten Dahm  | Co-Convener: Sergio Ruiz 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

GD5.5/GMPV8.3/TS6.12

Orogenesis and geodynamics related to the collision of macro- and micro-plates (co-organized)
Convener: Hans-Joachim Massonne  | Co-Conveners: Bernhard Grasemann , Uwe Ring 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:00
 / Thu, 21 Apr, 17:30–19:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 13:30–15:00