Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: HS5

HS – Hydrological Sciences

Programme Group Chairs: Bettina Schaefli, Chris Onof, Elena Toth, Martine van der Ploeg, Dimitri Solomatine, Annett Bartsch, Monica Riva, Maria-Helena Ramos, Andrea Castelletti, Hugh Smith, Josie Geris

HS5 – Water Management, Operations and Control

Programme Group Scientific Officer: Andrea Castelletti

HS5.1

Hydrology & Society: Transdisciplinary approaches to hydrology and water resources management
Convener: Stuart Lane  | Co-Conveners: Tobias Krueger , Eric Lindquist , Eva Paton , Gemma Carr , Roland Barthel , Leon Hermans , Christopher (Kit) Macleod 
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

HS5.2

Water resources - assessment, management, and allocation - in (semi-)arid regions
Convener: Jan Friesen  | Co-Conveners: Ralf Ludwig , Laura Foglia , Leonor Rodriguez-Sinobas 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

HS5.3

Advances in socio-hydrology
Convener: Saket Pande  | Co-Conveners: Murugesu Sivapalan , Britta Höllermann , Giuliano Di Baldassarre , Marcus Nüsser , Alberto Viglione 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

HS5.4 Media

Water Resources Management and Policy in a Changing World
Convener: Jan Kwakkel  | Co-Conveners: Andrea Castelletti , Kaveh Madani , Manuel Pulido-Velazquez , Greg Characklis , Amaury Tilmant , Julien Harou , Patrick Reed , Amir AghaKouchak , Wouter Buytaert 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

HS5.5

Assessment and interpretation of state and trends in water quality
Convener: Martina Flörke  | Co-Conveners: Per-Erik Mellander , Ilona Bärlund , Rémi Dupas , Chantal Gascuel-Odoux , Nynke Hofstra , Philip Jordan , Noeleen McDonald , Michelle van Vliet 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

HS5.6/SSS9.33

Catchment Science and Management: Nature-Based Solutions for rural and urban environments (co-organized) | PICO
Convener: Mark Wilkinson  | Co-Conveners: Paul Quinn , Brian Kronvang 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:00

HS5.8/ERE3.8

Hydropower and other renewable sources of energy for a sustainable future: modelling and management issues (co-organized)
Convener: Baptiste François  | Co-Conveners: E. Sauquet , Benoit Hingray , Casey Brown , Ludovic Gaudard 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

HS5.9/CL2.17/CR6.9/NH1.9

Water infrastructure risks under climate variability and change: role of data analysis, operating approaches, hydro-meteorological and multi-sectoral forecasts (co-organized)
Convener: Xun Sun  | Co-Conveners: Michelle Ho , Stefano Galelli , Bruno Merz , Francesco Cioffi , Upmanu Lall , Paul Block , Daniela Anghileri 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

HS5.10

Hydrological Sciences and Water Footprint Assessment for monitoring and achieving the Sustainable Development Goals | PICO
Convener: Joep Schyns  | Co-Conveners: Ashok Chapagain , Albrecht Weerts , Stefania Tamea , Maria-Helena Ramos , Saket Pande , Stefan Dekker , Marta Antonelli 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:00

ERE3.7/HS5.11

Renewable energy and environmental systems: modelling, control and management for a sustainable future (co-organized)
Convener: Alla Kolechkina  | Co-Conveners: Andreas Efstratiadis , Niels Schuetze , Matteo Giuliani , Ronald van Nooijen 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

SSS10.6/HS5.12

Irrigated agriculture: Natural Resources Management for the sustainability of the terrestrial ecosystem maintaining productivity (co-organized)
Convener: Leonor Rodriguez-Sinobas  | Co-Conveners: Giuseppe Provenzano , José Roldán Cañas , Guy Levy , Alejandro Pérez-Pastor 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:15
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00