Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: OS2

OS – Ocean Sciences

Programme Group Chairs: Karen J. Heywood, Peter Brandt, Angelo Rubino, Johan van der Molen, Aida Alvera-Azcárate, Daniela Turk, Boris Dewitte

OS2 – Coastal Oceans, Semi-enclosed and Marginal Seas

Programme Group Scientific Officer: Johan van der Molen

OS2.1

Open Session on Coastal and Shelf Seas
Convener: Johan van der Molen  | Co-Conveners: Georgy Shapiro , Andreas Lehmann , Huib E. de Swart 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

OS2.2

Advances in Understanding of the Multi-Disciplinary Dynamics of the Southern European Seas (Mediterranean and Black Sea)
Convener: Marilaure Grégoire  | Co-Conveners: Samuel Somot , Emil Stanev , Gianmaria Sannino , Emin Özsoy , Ananda Pascual 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

OS2.3

Oceanography at coastal scales. Modelling, coupling and observations
Convener: Agustín Sánchez-Arcilla  | Co-Conveners: Emil Stanev , Sandro Carniel , Alvise Benetazzo , Pablo Cerralbo 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 15:30–19:00

HS10.1/GM12.7/OS2.4

Estuarine processes (co-organized)
Convener: Simon Mudd  | Co-Conveners: Hubert H.G. Savenije , Andrea D'Alpaos , David Todd , Andrew Manning 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

CL1.23/BG9.14/CR6.3/OS2.5 Media

Polar continental margins and fjords – climate, oceanography, tectonics and geohazards (co-organized)
Convener: Kelly Hogan  | Co-Conveners: Matthias Forwick , Jan Sverre Laberg , Berit Oline Hjelstuen , Michele Rebesco , H. Christian Hass (deceased)
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

GM7.2/ERE2.4/HS11.17/OS2.6 Media

Sustainable management of river deltas under pressure (co-organized)
Convener: E. Stouthamer  | Co-Conveners: Hans Middelkoop , Liviu Giosan , Robert J. Nicholls 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

NH5.4/AS4.30/OS2.7 Media

Natural Hazards and climate change impacts in coastal areas (co-organized)
Convener: Joern Behrens  | Co-Conveners: Goneri Le Cozannet , R. Ranasinghe , Michael Herzog , Renske de Winter 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

CL1.18/OS2.9

Annually resolved archives of marine climate change (co-organized)
Convener: Stella Alexandroff  | Co-Conveners: Paul Butler , David Reynolds , Stefania Milano , Sarah Holmes , Fabian Bonitz , Amy Featherstone , Ariadna Albet Purroy 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

CL1.21/BG9.59/OS2.10/SSP2.8/SSS3.15

Past climate - isotopic and multi-proxy continental and shallow marine records (co-organized)
Convener: Ana-Voica Bojar  | Co-Conveners: Stanislaw Hałas , Octavian G. Duliu , Grzegorz Skrzypek 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

CR5.3/OS2.11 Media

Ice shelves and tidewater glaciers - dynamics, interactions, observations, modelling (co-organized)
Convener: Adrian Jenkins  | Co-Conveners: Andreas Vieli , Angelika Humbert , Inga Monika Koszalka 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00